İdare Hukuku İdare Mahkemelerinde Ve Danıştay’da Açılacak Tam Yargı Ve İdari İşlemlerin İptali Davalarının Takibi

İdare hukuku idare mahkemelerinde ve Danıştay’da açılacak tam yargı ve idari işlemlerin iptali davalarının takibi kapsamında konunun uzmanlarından yardım almak sürecin daha sorunsuz şekilde devam etmesini mümkün kılacaktır. Bu alanda Okyanus Hukuk olarak hem uzman kadromuz hem de tecrübeli danışmanlarımız ile hizmet veriyoruz. Kararlara ya da işlemin kendisine itiraz etme hakkını sorunsuz bir biçimde kullanarak süreci sorunsuz bir biçimde devam ettirebilirsiniz.

İdare Hukuku; İdare Mahkemelerinde Ve Danıştay’da Açılacak Tam Yargı Ve İdari İşlemlerin İptali Davalarının Takibi Nasıl Yapılır?

İdare hukuku kapsamında kişilerin itirazda bulunması için şu bağlamlardan birinde usulsüz bir biçimde adım atılması gerekmektedir;

  • Yetki alanı
  • Sebep
  • Karar şekli
  • Amaç ve ana konu

Gerekli olan dava açma aşamasının süre bakımından hızlı şekilde halledilmesi gerekmektedir. Bu şekilde dava açma hakkının zamanaşımına düşme olasılığından da net bir biçimde kurtulma imkanını elde edebilirsiniz.

Dava Açma Sürecinde İdare Hukuku Prensiplerine Hakim Olmalısınız

Dava açma sürecinde haklarınızı sorunsuz bir biçimde muhafaza edebilmek için haklarınızın ve genel prensiplerin farkında olmanız gerekmektedir. En kısa sürede yüksek verimlilik elde edebilmek için doğru yerde bulunuyorsunuz. Kısa sürede bu alanda sorularınıza yanıt bulmak için hem hukuki müeyyidelere göz atabilirsiniz hem de tarafımızdan yardım alabilirsiniz.

İdare hukuku ile alakalı olarak en net dikkat çeken hususların başında kamu yararı gelmektedir. Alınan kararda kamu yararının korunmadığına dair bir emare fark edildiği anda direkt olarak sürecin dikkate alınması ve şekillendirilmesi mümkün kılınmaktadır. Kamu yararı konusunda sadece kamu idarelerinin bu şekilde bir misyona sahip olduğunu da bilmelisiniz. Özel idarelerde bu tür bir zorunluluk ya da gereklilik söz konusu değildir.

Kaç Gün İçerisinde Başvuru Yapılmalıdır?

Kararın çıkmasının hemen sonrasında 60 gün içerisinde gerekli olan başvuruların yapılması gerekmektedir. Bu süre aralığının dolması durumunda başvuru yapma hakkının kaybedileceğinin de altı çizilmelidir. 60 gün olarak belirlenen zaman aralığının vergi mahkemelerinde 30 güne düştüğü de dile getirilmelidir. Genel dava açma süresinin kaçırılması eğer kararın size geç bildirilmesinden kaynaklanıyorsa bu alanda itirazda bulunarak dava açma hakkınızın size iade edilmesini de talep edebilirsiniz. Hukuki yardım aldığınız zaman bu tür alanlarda daha net bir biçimde bilgi sahibi olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Süre Hangi Tarihten İtibaren İşlemeye Başlamaktadır?

Dava açmak için size verilen 60 günlük sürenin idari birimlerce alınan kararın size bildirilmesinin sonrasında başlayacağı görülmektedir. Bu noktada bildirim ile alakalı yaşanan aksaklıktan kaynaklanan bir sorun meydana gelirse ayrıca bu karara da itiraz etme hakkınız vardır. Tüm detayların farkında olarak tek bir hakkın dahi suiistimal edilmemesine dikkat etmelisiniz.

Başvurunun Reddinde Direk Olarak Cevap Verilir Mi?

İtiraz adına yapmış olduğunuz başvuruya 60 gün içerisinde herhangi bir yanıt verilmezse bu başvurunun reddedildiği manasına gelmektedir. Bazı başvurulara yazılı olarak ret kararı verilir bazılarında ise başvurunun reddi yanıtsız bırakılır ve 60 günlük mühlet üzerinden bu çıkarım yapılır.

Başvuru reddedildikten sonra yeniden bir başvuru yapma hakkınız olmayacaktır. Bu alanda başvurunun reddedilmesi yeniden dikkate alınmayacağını göstermektedir. Bu süreç içerisinde özellikle size verilen itiraz süresine ve gerekçelendirmeye çok dikkat etmelisiniz. Gerekçelendirme ne derece net bir biçimde yapılırsa elde edilecek olan sonuç da sizin o kadar memnun kalacağını bir adım olacaktır. Başvurunun reddedilmemesi adına hukuki destek almak elzemdir.

 

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz