İdare Hukuku Her Türlü İdari Başvuru Ve İtirazların Yapılması

İdare hukuku her türlü idari başvuru ve itirazların yapılması kapsamında kişilerin özellikle temel prensipler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Yapılacak olan itirazların bu temel prensipler üzerinden şekillendirilmesi itirazın dikkate alınması ve kabul edilmesini çok daha kolay bir hale getirecektir. En kısa süre içerisinde yüksek verimlilik elde edebilmek için siz de doğru yerde bulunuyorsunuz. Okyanus Hukuk olarak bu alanda hukuki destek ve danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

İdare Hukuku Her Türlü İdari Başvuru Ve İtirazların Yapılması Nasıl Tamamlanmaktadır?

Kişilerin alınan idari kararlar hakkında şikayette bulunması mümkündür. Bu anlamda verimlilik ile alakalı herhangi bir sorunun meydana gelmemesi için uygun adımlar prosedürlere göre atılmalıdır;

  • Öncelikli olarak size verilen itiraz süresine biat etmelisiniz. Kişilere kararın yazılı olarak bildirilmesinin hemen sonrasında başlayan 60 günlük bir itiraz süresi bulunmaktadır.
  • İtirazda bulunulacak olan birimin vergi mahkemeleri olması durumunda bu noktada size verilen süre 30 güne düşmektedir.
  • Kararın yazılı olarak bildirilmesi ile alakalı bir sorunsan kaynaklanan gecikme sebebi ile dava açma ve itirazda bulunma hakkını kaybettiğinizi düşünüyorsanız bu alanda da bildirime itiraz edebilirsiniz.
  • İtirazın öncelikli olarak kararı alan birime yapılması gerekmektedir. Bu şekilde en alt adımdan üst mercilere kadar itirazlarınıza devam edebilirsiniz.

Siz de en kısa süre içerisinde idare hukuku ile alakalı detayların yerine getirilmesini mümkün kılabilirsiniz. Bu alanda avukatlardan yardım almak ve profesyonel şekilde dava gidişatı hakkında bilgilendirmek sizin için daha verimli olacaktır.

Dava Açma Yoluna Gidilebilir Mi?

Kişilerin dava açmasının hemen öncesinde gerekli olan diğer tüm itiraz adımlarını tüketmesi gerekmektedir. Bu noktada gerekli itirazlar yapılmadan direkt olarak dava açma adımının atılması gibi bir sorun yaşanırsa direkt olarak dava açma talebinizin reddedileceğini de bilmelisiniz. Dava açma yoluna gidildiği zaman genel olarak karara yapılan itirazın çok verimli bir biçimde temellendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada davada kullanılan delillerin hukuki normlara uygun edinilmesi gerekiyor. Casus yazılımlar üzerinden elde edilen delillerin bu bağlamda bir geçerliliği olmayacağı da dikkate alınmalıdır.

Kamu Yararının İhlal Edilmesi Sebebi ile Dava Açılabilir Mi?

Kamu idarelerinin gözetmeleri gereken en temel noktaların başında kesinlikle kamu yararı gelmektedir. Kamu yararının gözetilmesi ile alakalı bir sorunun meydana geldiğini fark ettiğiniz anda itiraz yoluna ve daha sonrasında da yanıt alamazsanız dava açma yoluna gidebilirsiniz. Bu noktada verimlilik ile alakalı bir sorun meydana geldiği ve kamu yararının ihlal edildiği durumlarda yargı birimlerinin oldukça hassas bir dengeye ve duruşa sahip olduğu da dile getirilmelidir.

Kamu İdareleri ile Özel İdareler Arasında Farka Dikkat!

Her iki kurum tipi kapsamında da değişimler mevcuttur. Bu noktada özel idarelerden kamu yararının gözetilmesini beklenmesi doğru olmayacaktır. Bu durum ancak kamu idareleri tarafından uygulamaya alınması gereken bir kriterdir. Ayrıca kamu idarelerinin özel idarelere göre bir kademe daha öncelikli olduğu ve üstünlük sahibi olduğunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. En kısa süre içerisinde yüksek verimlilik elde edebilmek için doğru yerde bulunuyorsunuz. Okyanus Hukuk y-olarak bu alanda sorunsuz bir biçimde danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Hareket Serbestliği: Özel idareler ile alakalı dikkate alınması gereken bir diğer konuda hareketlerde serbesiyet kavramıdır. Kamu idarelerinin uyum sağlaması gereken tüm detaylar direkt olarak prosedürler ile belirlenmiştir. Aynı sıkı işleyişin ve bürokratik duruşun özel idarelerde çok sık rastlanmayan bir husus olduğunu da dikkate almalısınız.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz