İnternetten Eski Fotoğrafları Kaldırma

İnternetteki verilerin yayılması son derece hızlı hale gelmiştir. Özellikle de sosyal medyadan kaynaklı olarak sorunların baş gösterdiği açık durumda. Örneğin istenmeyen bazı verilerin paylaşılması kişilik haklarını ihlal etmekte. Bundan dolayı da İnternetten eski fotoğrafları kaldırma gibi hukuki işlemlerine başvurulmaktadır.

İnternetten Fotoğraf Kaldırma İşlemleri

Kararın açıklanması akabinde sağlayıcıların işlemlere geçmesi beklenir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere erişim sağlayıcılarının bu yönde işlem başlatmaları önem arz ediyor. Aksi halde adli para cezalarına geçilir. Bu nedenle belirtilen süre içerisinde fotoğrafların kaldırılması önem arz etmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kişilik haklarını ihlal eden içeriklere yönelik hukuk mücadelesi başlatılabilir. Ses, görüntü ya da video paylaşımlarının önüne geçmek adına başvuruda bulunabilirsiniz. Gerekli mercilere başvuruda bulunanlar maksimum 24 saat içerisinde sonuç alır. Alınmaması halinde ise yaptırımlara ve adli para cezalarına yer verilir.

İnternetten Fotoğraf Kaldırma Cezaları

24 saat içerisinde karar açıklanır ve yaptırımlara geçilir. Bu şekilde erişim sağlayıcılarına tanımlanan süre, 4 saat kadardır. Zorunlu olan bu süre dahilinde fotoğrafların kaldırılması gereklidir. Aksi halde;

  • Kişi ya da kurumlara yönelik adli para cezası devreye girer.
  • 500 günden 3000 güne kadar ceza tutarı belirlenir.

Sonuç olarak para cezasının uygulanması esas alınır. Buradan da anlaşıldığı üzere ciddi suç teşkil etmektedir. Ve de suçun karşılığında adliye para cezalarına yer verilmektedir. Kişi ile kurumlar kararın yerine getirilmesine özen göstermelidir. Aksi halde devreye giren adli para cezalarının ödenme zorunluğuna karar verilir.

İnternetten Resim Paylaşma – Hukuk

Hukuki açıdan değerlendirmeye alınanlar konulardan bir tanesidir. Şöyle ki aleyhe yönelik paylaşılan fotoğraf ya da resimler, şikayete tabi tutulabilir. Çünkü bu tarz paylaşımlar kişilik haklarının ihlaline girer. Aynı zamanda özel yaşamın gizliliğini ihlal nedeniyle de hukuk yola başvurulmaktadır.

İnternetten fotoğraf silme için 5621 sayılı kanundan gerekli açıklamalara yer verilmiştir. Temelde de İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi hakkında Kanun dikkate alınmaktadır. İnternetten eski fotoğrafları kaldırma işlemlerini bu kurallara dikkat ederek yapabilirsiniz.

İnternetten Resim Kaldırma Talepleri

Hukuka aykırı olan resimlerin kaldırılmasına yönelik talepte bulunmanız esas alınır. Başta da 5651 sayılı kanunun 9. Maddesinde bu konuda ki detaylara yer verilmiştir. Sonuç olarak gerek tüzel gerekse gerçek kişilerin yapması gerekenler;

  • Başta içerik sağlayıcısına bu konuda başvuruda bulunabilirsiniz.
  • İçerik dışında yer sağlayıcısından da görüşme sağlanabilir.

Başvuruların maksimum 24 saat içerisinde dikkate alınması ve karşılık verilmesi gereklidir. Sağlayıcıların dönüş yapmadıkları durumlarda ise internetten veri silme için hukuku mücadele başlatılabilir.

İnternetten Resim Kaldırma Başvurusu

İnternetten resim kaldırtma için yer ya da içerik sağlayıcılarına talepte bulunmanız da gerekmez. Yani isteyenler direk olarak Sulh Ceza Hakimliği ile iletişime geçebilir. Bu yolla da sorunun çözümüne geçilir. Şöyle ki

-Başvurular; Dilekçelerinizi hazırlayarak Sulh Ceza Hakimliğine sunabilirsiniz. İkamet ettiğiniz adresi dikkate alarak başvuruda bulunmanız önemli. Bu yolla fotoğrafların kaldırılmasına yönelik işlem başlatılır.

-Karar; Hakim herhangi bir davaya yer vermeden kararı sergiler. Bu aşamada Erişim Sağlayıcıları Birliği dikkate alınır. Çünkü bu kurum tarafından sağlayıcıların ve içeriklerin incelenmesi söz konusudur.

İnternetten Resim Kaldırma Kararları

Maksimum 24 saat sınırına uygun bir şekilde internetten eski fotoğrafları kaldırma işlemlerine yer verilmekte. Bu sınır sadece içerik ile yer sağlayıcıları için sergilenmiyor. Aynı şekilde Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından değerlendirilen talepler de 24 saat içerisinde sonuca bağlanır. Yine bu aşamada herhangi bir davaya yer verilmez. Karar neticesinde de yaptırım uygulanır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz