Hukuk Bürosu

Avukatlık büroları olarak da ifade edilen hukuk bürosu, adı üstünde avukatlık faaliyetleri için açılmaktadır. Avukatların hizmet vermek adına bürolarını açması söz konusudur. Bunun için de belli başlı şartlara uygun olmak gerekir. Koşullara uygun olanlar büro açmak adına harekete geçebilir. Açılan bürolardan ise;

  • Danışmanlık hizmetleri adına hukuk büroları işlem görmektedir.
  • Dava takip işlemlerinin yürütülmesi de yine hukuk bürolarında gerçekleşir.

Avukatlık ofisleri olarak da adlandırılan bürolar, mesleki icraata ev sahipliği yapmakta. Hatta bunun dışında kamu hizmetlerinin de bu şekilde verilmesi söz konusudur. Sonuç olarak büro açmak için şartları dikkate almanız ve akabinde işlemlere geçmeniz gerekmekte.

Hukuk Bürosu Açma Şartları

Hukuk bürosu açmak için belli başlı şartlara uygun olmanız gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere sadece koşullara uygun olanların büro açmak için harekete geçmeleri mümkün. Örnek vermek gerekirse ilk önce avukatlık ruhsatına sahip olmanız gerekmekte. Bu ruhsat için de;

  • Hukuk fakültesinden mezun olanlara ruhsat verilmektedir.
  • Mezunların 1 yıllık staj programı neticesinde ruhsat almaları sağlanır.

Stajını tamamlayanlar barolara giderek kayıt işlemlerini tamamlayabilir. Türkiye’nin her ilinde bir adet bora mevcut durumda. Bu sayede hangi ilde olursanız olun baroya kayıt olmanız mümkün. Beraberinde de tek başınıza dahi büro açabilirsiniz. Yani büro açmak için birkaç avukat sınırı mevcut değil. Hatta avukatlık faaliyetleri için tek tek olacak şekilde büro açılmasına teşvik yapılıyor.

Hukuk Büroları – Avukatlık Mesleği

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hukuk bürosu tarafından avukatlık faaliyetleri yürütülür. Bu aşamada ruhsatı bulunan avukatların büro açmaları ve faaliyetlerini sürdürmeleri mümkün olmakta. Yani temelde müvekkillerinin savunucusu olarak görev yaptıkları açık durumda. Türkiye’de hukuka dayalı sorunların çözümü için avukatlara başvurulmaktadır.

Hukuki sorunların son bulması için yine hukuk alanında ki çözümler göz önünde bulundurulur. En başta avukatların olayı analiz etmeleri söz konusudur. Analiz neticesinde de çözüme başvurulur. Bundan dolayı Türkiye’de ki sorunların çözümüne yönelik avukatlar ön plana çıkmıştır.

Hukuk Bürosu Çalışma Şartları

Hukuk bürosu ile ilgili merak edilenler arasında çalışma koşulları da bulunuyor. Şöyle ki avukatlık faaliyetlerine yönelik belli başlı kurallar dikkate alınır. Etik ilkeler üzerinden faaliyetlerin yürütülmesi esas alınır. Örnek verecek olursak;

  • Avukatlık Havana Kuralları üzerinden faaliyet gösterilir.
  • Avrupa Birliği Meslek Etik Kuralları neticesinde de işlem görülür.
  • Son olarak ise Türkiye Barolar Birliği Meslek Etik Kurallarına göre çalışmalara yer verilir.

Meslek ilkelerinin de ön plana çıktığı açık durumda. Avukatlık mesleğine zarar verecek olan her türlü durumdan kaçınılması gereklidir. Temel ilkeleri ve kuralları dikkate alarak avukatlık faaliyetlerine geçilmesi önem arz ediyor. Hatta bunun için Avukatlık Meslek Etik İlkeleri dahi ön plana çıkmıştır.

Avukatlık Meslek Etik İlkeleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere avukatlık ilkelerinin titizlikle uygulanması halinde faaliyet gösterilebilir. Mesela şeffaflık ilkesinin ön plana çıktığı açık durumda. Yani avukatların müvekkilleri ile şeffaf bir ilişki içerisinde olması gerekmekte. Bunun dışında avukatın sır saklama yükümlülüğüne de değinilmiştir. Hatta arkasından avukatın tamamen bağımsız olmasına yönelik detaylar mevcut durumda. Hukuk bürosu açmak isteyenlere ve avukatlık mesleğini icra etmek isteyenlere ayrı ilkelerin eşlik ettiği görülüyor.

Hukuk Bürolarının Alanları Nelerdir?

Hukukun her alanına yönelik faaliyet gösterilmesi mümkün. Yani hukuk bürolarının bu yönde herhangi bir kısıtlaması mevcut değil. Hukuk bürosu hizmetlerimiz alanından da bu konuda paylaşımlarda bulunur. Örneğin faaliyet alanları olarak;

  • Ceza Hukuku
  • Gayrimenkul Hukuku
  • Aile Hukuku vb.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz