Hapis Yatınca Borç Silinir Mi?

Hapis yatınca borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. hapis yatılan süre içerisinde borcunuzu ödediğinizde hapisten çıkma hakkına sahip olursunuz. Yasal süreyi hapiste geçirdikten sonra girdiğiniz sigortalı işinizde maaşınıza el konularak borcunuz tahsil edilir. yani borcunuz hapse girseniz bile silinmez. Üstelik borcun üstüne faiz biner. Bu nedenle 100 TL olan borcunuzu 200 TL olarak ödemek zorunda kalırsınız.

Bu nedenle de mutlaka borcunuzu ödemeniz gerekir. borcunuzu ödemediğiniz takdirde faizli bir şekilde ödemek zorunda kalırsınız. önceleri banka borçlarının hepsi için hapis cezası vardı. Ancak yeni gelen düzenleme ile birlikte borcunuzu yapılandırma yani ödeyebileceğiniz taksitlere böldürme imkanına sahip olursunuz. Bunun için vakit kaybetmeden bankanız ile görüşmeniz gerekir.

Borç içi hapis cezası alınmasının en büyük nedeni borcu ödeme taahhüdü vermenizdir. Borcunuzu ödemek için herhangi bir taahhüt vermemeniz gerekir. aksi takdirde ödeme şartının ihlaligerekçesi ile göz altına alınma işlemi gerçekleştirilir. icra memurlarına da borcu ödeyeceğim yönünde bir imza atmadığınız takdirde tutuklama kararının çıkması çok düşüktür.

Eğer SSK’lı olarak çalışıyorsanız maaşınızın 4/1’lik kısmı haczedilir. Bu şekilde borcunuz tahsil edilir. hapis yatınca borç silinir mi? oldukça sık sorulan bir sorudur. Hapis yatınca borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. borcun silinmesi için borcun ödenmesi gerekir. hapis cezası sırasında borcunuz ödenirse tahliye edilirsiniz.

Borcun ödenmemesi sürekli olarak faizlenmesi yani artış göstermesi anlamına gelir. Bu nedenle borcun zamanında ödenmesi en çok sizin yararınıza olacaktır. Ödeyemediğiniz borcunuz için çok geç olmadan yapılandırmaya gitme hakkına sahip olursunuz. Bu sayede borcunuzu taksite bölebilir ve ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Ödeme Şartının İhlali Nedir?

Taahhüdü ihlal ve taahhüt suçu olarak bilenen ödeme şartının ihlali suçunda borçlu olan kişi borcunu ödeyeceğine dair sözlü ya da yazılı olarak bir tarih verdiğinde ve bu tarih içerisinde söz konusu olan borç için herhangi bir ödeme gerçekleştirmediğinde suç oluşur.

Borçlu olan kişinin ödeme şartını ihlaline verilebilecek olan ceza başlığı altındaki 340. Maddeye göre verilir. borçlu olan kişinin hapsine hükmedilir. Bu hapsi cezası kişinin belirli bir tarihe kadar borcunun tamamını ya da icra veznesine yatırmak durumunda olduğu meblağı yatırırsa kişi hapisten tahliye edilir. Bir borç nedeni ile hükmedilen tazyik hapsinin süresi en fazla 3 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre 3 ayı geçemez.

Ödeme şartının ihlali ile hapis yatınca borç silinir mi? ne yazık ki hapis yatma sonucunda borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. hapis sürecinde borcun ödenmesi ile kişi serbest kalır. Eğer hapis süresinde ödenmezse kişi 3 ay sonunda hapisten çıktıktan sonra borcu ödemesi gerekir.

Mal Beyanında Bulunmama Suçu Nedir?

Borçlu olan kişilerin mal beyanında bulunmamaları da suç teşkil eder. Bu durum için de hapis cezası söz konusu olabilir. Mal beyanında bulunmama durumu icra ve iflas kanunun 74. Maddesinde açıklanır. Haklarında icra takibi başlatılmamış ya da herhangi bir şekilde icra takibi kesinleşmemiş olan borçlu kişilerin mal beyanında bulunmama suçunu işlememiş oldukları kabul edilir.

kısacası mal beyanında bulunmama suçunu işlemiş kabul edilmek için öncelikle borçlular hakkında icra takibinin başlatılmış olması ve başlatılan bu icra takibinin kesinleşmiş olması gerekir. ancak bu şekilde mal beyanında bulunmama suçunun işlendiği kesinleşir. Hapis yatınca borç silinir mi sıkça sorulur. hapis yatınca borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Bir yorum yaz