Hangi Hapis Cezaları Paraya Çevrilir?

Türk ceza kanununa yani TCK’ya göre bir suçun karşılığında hapis ve adli para cezası olmak üzere iki farklı ceza yaptırımı uygulanması mümkündür. Adli para cezası bir suç karşılığında para ödemektir. Bu cezayı yalnızca mahkemeler hükmedebilir.  Mahkemeler dışında bütün devlet kurumları tarafındanverilen para cezası idari para cezası olarak bilinir.

Adli para cezası idari para cezasından farklıdır. Adli para cezasında ceza ödenmezse sonucunda hapis cezasına hükmedilir. Bu nedenle mutlaka ödenmesi gerekir. İdari para cezası ise suç karşılığında verişen bir ceza olmadığı için ödenmediği durumlarda hapis cezasına çevrilmesi de söz konusu olmaz.

Türk ceza kanununda gerçekleştirilen düzenlemeye bakarak yargılanan bir şahıs için 4 farklı yöntem ile adli para cezası uygulanabilir. Bu adli para cezaları şu şekildedir;

  • Hapis cezasından çevrilen adli para cezaları
  • Doğrudan adli para cezaları
  • Hapis cezası ile birlikte hükmedilen adli para cezaları
  • Seçenek yaptırım olan adli para cezaları

Hangi hapis cezaları paraya çevrilir? Her hapis cezası paraya çevrilmez. Hapis cezalarının paraya çevrilebilmesi için de bazı önemli şartlar vardır. Bu şartlar yerine gelmeden cezaların paraya çevrilmesi mümkün değildir. Bu yazımızda konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hapis Cezasının Adli Para Cezasına Çevrilme Şartları

Bir hapis cezasının adli para cezasına çevrilebilmesi için bu kararın mahkeme tarafından verilmesi gerekir. Suçlu olan kişinin kişiliği sosyal ve ekonomik durumu yargılama sürecinde pişman olup olmadığı ve suçun işlenmesinde bulunan özellikler mahkemenin değerlendirmesi altına alınır. Bu durumlar incelendikten sonra hapis cezasının adi para cezasına çevrilip çevrilmeyeceğine karar verilmiş olur.

Kasten işlenen suçlar için belirlenen hapis cezasının miktarı 1 senenin altındaysa bu ceza adli para cezasına çarptırılabilir. Taksirle işlenen suçlarda ise verilen hapis cezası 5 yıl bile olsa her zaman paraya çevrilmesi mümkündür. Bilinçli taksirle işlenen suçlar için de hapis cezası 1 yıl ya da altında ise hapis cezasına çevrilebilir. Hangi hapis cezaları paraya çevrilir? Sorusunun cevabı yukarıda anlatıldığı gibidir.

Adli Para Cezası Hesaplama Nedir, Adli Para Cezası Miktarı En Fazla Ne Kadardır?

Adli para cezası hesaplama ilgili suçun düzenlendiği sırada belirlenen ceza alt ve üst sınırlarına bakılarak gerçekleştirilir. Suça ilişkili olarak uygulanan yaptırımda adli para cezasının üst ya da alt sınırı belirli değilse sanık için hükmedilecek olan adli para cezasının alt sınırı minimum 5 gün ve maksimum 730 gün kabul edilir ve hesaplama da buna uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Hangi hapis cezaları paraya çevrilir?Sorusu da sıkça sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Adli Para Cezasının Ertelenmesi Olur Mu?

Adli para cezasının ertelenmesi mümkün değildir. Cezanın ertelenmesi kurumu yalnızca hapis cezaları için geçerlidir. Bu nedenle de adli para cezasının ertelenmesi mümkün değildir. TCK’da düzenlenen kanunlara göre yalnızca hapis cezalarının ertelenmesi gerçekleşebilir. Bunun dışında adli para cezasının ertelenmesi gerçekleşmez.

Kişinin mahkum edildiği hapis cezası seçenek yaptırım halinde adli para cezasına çevrilse bile adli para cezasının ertelenmesi mümkün değildir.

Adli Para Cezasının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Adli para cezaları hangi şekilde verilmiş olursa olsun mutlaka kişiye ödeme emri tebliğ edilir. Adli para cezasının ödenmemesi demek kişinin hapse girmesi anlamına gelir ancak kişi bütün haklarını kaybetmez. Kişi cezaevindeyken ya da dışarıdayken mahkum olduğu suçun para cezasını ödeyerek hapis cezasını ödemekten kurtulabilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz