Haksız Yere Hapis Yatanlar Tazminat

Haksız yere hapis yatanlar tazminat için düzenlemeleri CMK yani ceza Muhakemeleri Kanununun 141 – 144. Maddelerinde ayrıntılı şekilde yer verilmiştir. Tazminatın yasal dayanağı yukarıda belirtilen maddelerdir. Haksız yere hapis yatan bir kişinin isteyebileceği tazminat türlerine bakacak olduğumuzda maddi ve manevi her türlü tazminat talebinde bulunabileceğini görebilirsiniz.

Mağdur olan kişinin hapiste geçirmek durumunda kaldığı süre nedeniyle işten çıkartılmasında ya da ticari faaliyetlerinin durması sonucunda kazanç kaybetmesi, avukat ücretleri, sosyal güvenlik, haksız olarak cezaevinde kalmış olduğu sürede gerçekleştirdiği harcamalar ve bununla ilgili bütün ekonomik kayıplar için tazminat talebinde bulunabilir.

 • Ceza muhakemeleri kanununun 141. Maddesinde belirtilen haksız tutuklama nedeniyle tazminat isteyebilecek olan kişiler şu şekildedir;
 • Kanunlarda belirtilen koşullar dışında tutuklanan
 • Kanun dışı koşullar ile tutukluluğunun devamına karar verilen
 • Kanuni gözaltı süresi içerisinde hakim önüne çıkartılmayan
 • Kanuna uygun olarak tutuklanmasına rağmen makul süre içerisinde yargılama merciine çıkartılmayan
 • Bu süre içerisinde kendisi hakkında hüküm verilmeyen
 • Yakalanmaları ve tutuklanmaları yakınlarına bildirilmeyen kişiler ve benzeri müdahalelere maruz kalan kişiler maddi ve manevi haklarını devletten talep edebilirler.

Haksız yere hapisyatanlar tazminat durumu bu şekildedir. Haksız olarak yakalanan ve tutuklanan kişilerin tazminat isteminde bulunma süreleri kararın kesinleştiğinin kendilerine iletilen tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ve ya hükümlerin kesinleşme tarihini takip eden bir yıl içerisinde tazminat için istemde bulunabilirler.

Haksız Yere Hapis Yatanlar Tazminat Davası Nerede Görülür?

Haksız yere hapis yatan mağdurların açtıkları tazminat davası nerede görülür oldukça büyük bir merak konusudur. Haksız yere hapis yatan kişilerin tazminat davasının görüldüğü yer zarara uğrayan yani mağdur olan kişinin oturduğu ağır ceza mahkemesi ya da en yakın ağır ceza mahkemesidir. Mahkeme tarafından açılan dava için kararlar duruşmalı bir şekilde açıklanır.

Haksız yere hapis yatanlar tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu kişiler davalarını yukarıda yer alan mahkemeleri kullanarak açabilirler.

Haksız Yere Hapis Yatanlar Tazminat Davası Açabilir Mi?

Haksız yere hapis yatan kişiler tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu kişiler hem maddi hem de manevi olarak tazminat davası açabilir. Haksız yere hapis yatmak kişide mağduriyet oluşturur. Bu mağduriyetin giderilebilmesi için de devlet tarafından kişiye tazminat ödenir.

Tazminat isteminde bulunan kişinin amacının zenginleşmek olmaması gerekir. Tazminat isteminde bulunan bir kişinin amacı yaşadığı mağduriyeti karşılamak olmalıdır. Bunun dışındaki istekler ve zenginleşme amacı ile istenilen tazminat istemlerinden olumlu sonuç alınması mümkün değildir.

Haksız Yere Hapis Yatanların Maddi Olarak Tazminat Davası Açması

Haksız yere hapis yatanlar tazminat davasını açarken oturdukları adrese yakın bir ceza mahkemesini tercih etmelilerdir. Maddi olarak tazminat davası açan kişi;

 • Tutuklu olduğu süre boyunca çalışamamaktan veya işyerinin kapalı kalması sonucunda yaşadığı kayıplarını
 • Uzun süreli bir tutuklanma yaşamış ve işten çıkartılmışsa işvereninden alamadığı ücreti, ikramiyeyi ve sosyal yardımları ile birlikte hapiste olduğu sürede yoksun olduğu kıdem tazminatını
 • Haksız olarak tutuklanan bir kişinin işi olmaması ya da herhangi bir kazancının olmaması durumunda bile tutuklu kaldığı süre için asgari ücretten hesaplanması planlanan tazminatı
 • Mahkeme sırasında avukata verdiği ücreti
 • Tutuklu kaldığı dönem boyunca cezaevi içerisinde gerçekleştirdiği harcamaları

Gibi maddi anlamdaki bütün zararları talep etme hakkına sahiptir. Mağduriyet yaşayan kişi manevi zarar olarak da kendisinin ya da yakınlarının gerçekleşen bu olay nedeniyle yaşadığı üzüntü ve acıyı karşılayacak olan para miktarını talep edebilir.

 

13 Yanıtlar
 1. Öztürk

  Merhaba 8 ay ceza yattım beraat ettim karşı dava açtım maliye hazinesine tevzi birikiminden diyor şimdi karar kesinleşirse 8 ay için ne kadar tazminat alırım maksimum teşekkür ederim

  1. Merhabalar,
   Tazminat hesaplamalarında dosya içeriği ve tarafın sosyal ekonomik durumu oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle genel itibariyle bilgilendirme sağlayabilmemiz için beraat ettiğiniz dosyanızın içeriğine hakim olmamız gerekmektedir. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 2. Kenan Öncel

  Merhabalar.,
  Ben 16 şubat 2022 de beraat ettim. 2019 şubatta tutuklandım 6 ay hapis yattım. Beraat kararı kesinleştiğini nasıl öğrenebilirim. Adrese ihbarname mi gönderiyorlar. Bir de 3 yıl yargılama sürecim oldu. Tazminat olarak bugüne göre mi hesap yapılır. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Kenan Bey Merhabalar,
   Mahkemece duruşma esnasında verilen karar gerekçeli şekilde yazılarak taraflara tebliğ edilmektedir. Dosyanızda gerekçeli karar mahkemece yazıldıktan sonra tarafınıza tebliğ edilecektir. Dosyanızın takibini Vatandaş Uyap Portaldan da sağlayabilirsiniz. Tazminat hususunda detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 3. Hazin

  Merhaba ben 2008 tarihinde haksız yere siyasi bir davada yargılandım mahkemeler 8 yıl sürdü ama mahkeme süresinde ben hep tutuksuz yargılandım en son mahkeme bana 1 yıl 8 ay hapis verdi bunu yattım bitti daha sonra masum olduğum ortaya çıktı bana dosyadan beraat geldi beraatın üzerinden 4 yıl geçti ben tazminat açıldığını yeni duydum şimdi yattığım ceza için maddi ve manevi tazminat alabilirmiyim teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Okyanus Hukuk

   Hazin Bey Merhabalar,

   Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şöyle ki, Ceza Muhakemesi Kanunu 141. madde ile 144. maddeleri arasında ‘Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat’ başlığı altında ilgili soru konunuz düzenlenmektedir. CMK 141/1-e gereğince, ‘Kanuna uygun olarak yakalandıktan veya tutuklandıktan sonra haklarında kovuşturmaya yer olmadığına veya beraatlerine karar verilen kişiler, maddî ve manevî her türlü zararlarını, Devletten isteyebilirler.’

   Kanunun lafzından da anlaşıldığı üzere, haksız yere hapis yatan kişiler tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu kişiler hem maddi hem de manevi olarak tazminat davası açabilir. Haksız yere hapis yatmak kişide mağduriyet oluşturur. Bu mağduriyetin giderilebilmesi için de devlet tarafından kişiye tazminat ödenir. İşbu durum sonucunda da kararı veren mercii tazminat haklarınızın bulunduğunu usul gereğince tarafınıza yüzünüze anlatarak yahut tebliğ ederek bildirmiş olmalıdırlar.

   Dolayısıyla karar veya hükümlerin kesinleştiğinin size tebliğinden itibaren üç ay ve her hâlde karar veya hükümlerin kesinleşme tarihini izleyen bir yıl içinde tazminat isteminde bulunmanız hak kaybına uğramamanız için şarttır.
   Sizin bahse konunuzda ise dava açma sürenizin zamanaşımına uğradığı anlaşılmaktadır. Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

 4. Metin

  Merhaba oncelikle kolay gelsin bir iftira uzerine istismar sucuyla suclandim ve mahkeme direk bana tutuklama karari verdi derdimi anlatana kadar delileri sunana kadar 4 ay gecti ve 4 aydir cezaevinde yattim ve ilk mahkemede beraat ettim tazminat davasi hakkina sahipmiyim acabilmeme bir neden varmi ?

  1. Okyanus Hukuk

   Metin Bey Merhabalar,
   CMK 142. Maddesi çerçevesinde karar ya da hükümlerin kesinleştiği bilgisinin kendisine tebliği ile başlayan 3 aylık süreçte ve her durumda karar ya da hükümlerin kesinleşme tarihi ile birlikte başlayan 1 yıllık sürede tazminat talebi gerçekleştirilebilir. Tazminat isteminde bulunan kişinin dilekçesine, açık kimlik ve adresini, zarara uğradığı işlemin ve zararın nitelik ve niceliğini kaydetmesi ve bunların belgelerini eklemesi gereklidir.Detaylı bilgi için Okyanus Hukuk Bürosunu arayarak randevu talep edebilirsiniz.

   Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   1. Metin

    Olyanus hukuk burosuna cok tesekkur edrim yorumlari cevaadiginiz ve bizim gibi madriyet yasayan kisileri aydinlatiginiz icin
    5 yildiz *****

  2. Emre Basoglu

   Merhaba ben emre 6 ay önce pompalı tüfekle bağ evimde vuruldum hastaneye gittim hastanede jandarma olay la ilgili ifadesi almak istedi ben vuran kişiden şikayet ci değilim olayı anlattım jandarma benim bağ evime gittiler Jandarmanın dediği hiç birşeye bakmayın uyuşturucu arayın demiş babam öyle şöleni bana mutfakta ki kavanozun içerisinde fesleğen vardı uyuşturucu bulduk diye beni tutukladilar sakat bacağından ceza evine gittim orda benimle ilgilenmrdiler Bacağım enfeksiyon kaptı kesilme noktasına kadar geldi benim bağ evimde buldukları fesleğen kliminal teste gitti uyuşturucu olmadığı orenildi ben Serbest birakildim

   1. Okyanus Hukuk

    Emre Bey Merhabalar,

    Adli makamlar tarafından tutuklama, yakalama, gözaltı ya da el koyma gibi koruma tedbirleri uygulanarak yapılan soruşturma veya kovuşturma neticesinde şüpheli veya sanığın suçsuz olduğunun anlaşılması halinde koruma tedbirlerinin de haksız olduğu anlaşılmaktadır. Böyle bir durumda şüpheli veya sanık haksız koruma tedbirleri neticesinde uğramış olduğu maddi ve manevi tazminatı tespit ederek devletten talep edebilecektir. Bu durumda ilgili savcılık ya da mahkeme kararının kesinleşerek kişiye tebliğ edilmesi tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ikamet etmekte olduğu yere en yakın Ağır Ceza Mahkemelerinde Maliye Hazinesi aleyhine kural olarak tazminat davası açabilmesi mümkündür. Hak kaybına uğramamak adına derhal bir hukuk bürosundan destek almanızı önermekteyiz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

    Saygılarımızla, iyi günler dileriz.

   2. Muhammed emin

    Merhaba terör örgütü üyesi olmak suçundan 16 ay yattım mahkeme 12 yıl sürdü en son beraat aldim bu durumda tazminat alabileceğim tebliğ edildi benim asıl sorum şudur ben bu tazminatı almak için davami açacağım bu tazminat mahkeme açılarak mi alınır yoksa dilekçe vermek yeterlimidir

    1. Okyanus Hukuk

     Muhammed Emin Bey Merhabalar,

     Kovuşturma neticesinde sanığın suçsuz olduğu anlaşıldığında yani mahkeme tarafından beraat kararı verildiğinde koruma tedbirlerinin de haksız uygulandığı tespit edilmiş olur ve bu durumda ilgili kişisinin haksız koruma tedbirlerine ilişkin tazminat talep edebilme hakkı söz konusu olabilecektir. Devlet aleyhine açılan işbu dava 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 141. maddesinde düzenlenen bir tazminat davasıdır.

     Dolayısıyla sizin durumunuzda; Kanuna uygun olarak yakalandıktan veya tutuklandıktan sonra hakkınızda beraat kararı verilmesi neticesinde maddi ve manevi her türlü zararlarınızı devletten isteyebilirsiniz. Haksız koruma tedbirlerinden dolayı hazırlanan maddi ve manevi tazminat istemli dava dilekçenizi ikametgahınızın bulunduğu yer ağır ceza mahkemesine sunmanız gerekmektedir.

     Herhangi bir hak kaybına uğramamanız için zamanaşımına dikkat etmenizi ve ilgili dava dilekçenizi düzenlemeden önce mevcut hak ihlallerine istinaden yine haksız bir uygulamaya mahal vermemek amacıyla bir hukuk bürosundan danışmanlık almanızı ve kendinizi bir avukat ile temsil ettirmenizi önemle önermekteyiz. Detaylı bilgi alabilmek için Okyanus Hukuk Büromuzu arayarak, randevu talep edebilir ve fizikken ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

     Saygılarımızla, iyi günler dileriz

Bir yorum yaz