Haber Tanıtımı Yapma

Sektör içerisindeki yeri korumak, her zaman firma hakkında halkı bilgilendirmek adına haber tanıtımı yapma ideal bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Haberi tanıtmada kullanabileceğiniz pek çok farklı alan var. Bunların en etkilisi ise sosyal medya kanalları olarak karşınıza çıkıyor.

Haber Nedir?

Haber, henüz gerçekleşmiş olan bir olayın gerçeklere dayandırılarak insanlara aktarılma şekillerinden biridir. Bir bilginin haber niteliği taşıyabilmesi adına belirli kurallara uyması çok önemlidir. Haberi dedikodulardan ya da söylentilerden ayıran en önemli unsur gerçekliğidir. Gerçekliği ispatlanan bilgi haber niteliği taşıyabilir.

Bilginin yeni ve gerçek olması haber niteliği taşıyacağı anlamına gelmiyor. Haber niteliğinin taşınabilmesi için olayın birçok kişiyi ilgilendiren nitelikte olması önemlidir. Bilginin önemi, ilginçliği, zamanlaması, yakınlığı, duygusallığı, tekrarlanması haber olup olmayacağına karar veren unsurlar arasında yer alır.

Haberin Unsurları Nelerdir?

Söz konusu haberler olduğu zaman unsurlarına da odaklanmak gerekiyor. Haber içeriğinde aşağıdaki soruların her birine yanıt bulunuyor olması gerekiyor. Hangi konuda haber yaptıracaksanız yaptırın, haber unsurları her zaman tam olarak karşınıza çıkıyor olmalıdır:

  • Ne,
  • Nerede,
  • Ne zaman,
  • Nasıl,
  • Neden,
  • Kim?

Haber Kaynakları Habere Etki Eder Mi?

Haberin tanıtımını yaparken, haberin kalıcılığını sağlayabilmek adına haber değerinin yüksek olması önemli bir konudur. Aynı zamanda haber kaynağı mutlaka sağlam olmalıdır. 1.ağızdan haberler her zaman daha ön planda olur. Çünkü kişi yaşadığı olayı daha net bir şekilde anlatır.

2.ağızdan haberler söz konusu olduğunda ortada bir görgü tanığı olduğu bilinmelidir. Yani haberin kaynağı olayı gören bir kişi olur. 3.ağızdan haber söz konusu olduğunda ise tanığın tanığı kavramı karşınıza çıkar.

Haberin birçok kişiyi geçmesi demek, gerçekliğini yitirmesi anlamına gelir. Eğer ki haber tanıtımı sonucunda başarılı bir geri dönüş almak istiyorsanız çok dikkatli ve hassas olmalı, haberi her zaman 1.ağızdan anlatmaya çalışmalısınız.

Haber Tanıtımı Yapma Avantajları Nelerdir?

Haber tanıtımı yapan bir firma, bu tanıtım sonrasında çok daha fazla bir kesime ulaşma şansına sahip oluyor. Haberin ulaştığı kesimlerde merak uyandırması, araştırma yapılmasında büyük bir etki sağlıyor. Böylece daha önce firmadan haberdar olmayanlar ile firma hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Hakkınızda çıkan haberin olumlu bir etkiye sahip olması çok önemlidir. Haberin değeri ne kadar yüksekse ve olumluysa firmaya geri dönüşler de bir o kadar fazla olacaktır. Böylece herkes firmayı iyi tanıyacak, satışlar da bu sayede artmaya başlayacaktır.

Google Reklamları ile Haberinizi Tanıtın

Google reklamları özellikle haber tanıtımı yapma konusunda sizlere büyük bir avantaj sağlıyor. İnternet üzerinden satış yapan bir firma olmanıza gerek yok. Hangi sektörde yer alıyorsanız alın, hakkınızda yapılan bir haberin, Google üzerinden tanıtılıyor olması çok sayıda kişiye kolay erişim sağlanacağı anlamına geliyor.

Google Reklamı Mantığı: Mantık insanların internet üzerinde arama yaptıkları kelimeler üzerinden haberin kaynağına yönlendirme yapmaktır. Böylece kişiler, çok kısa bir sürede haberi çağrıştıran kelimeler üzerinden arama yaparak habere ulaşabiliyor.

Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın

Sosyal medyası olmayan firmalar ne yazık ki günümüzde hızlı bir şekilde büyüyemiyor. O nedenle sosyal medya reklamlarından yararlanmak önemlidir. Facebook, Twitter, Youtube ya da İnstagram gibi sosyal ağlara sahip olan firmalar, haklarında çıkan haberlerin tanıtımlarını bu alanlar üzerinden yapabiliyor.

Sosyal medya tanıtımları söz konusu olduğunda belirli bir hedef kitle seçmek durumunda kalıyorsunuz. Bu hedef kitle aracılığı ile haberinizi istediğiniz kesime ulaştırma konusunda herhangi bir sorun yaşamamış oluyorsunuz.

Önceki YazıSonraki Yazı

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz