Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası

Son dönemde en çok karşımıza çıkan konuların başında göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası gelmekte. Bunun tam olarak anlamı; Türkiye’ye yasa dışı yollardan insan sokmak ya da Türkiye’den başka bir ülkeye yine illegal bir şekilde insan çıkarmaktır. Bu fiil, para karşılığında yapılır. Göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası TCK 79.maddesinde yer alır.

Göçme Kaçakçılığında Suçun Unsurları Nelerdir?

Özel kast kapsamında yer alan bu suç, maddi olarak para kazanmak ve çıkar sağlamak için yapılır. Bunun belli unsurları vardır ve şu şekilde ifade edilmiştir;

  • Türkiye’ye yabancı uyruklu bir kişinin giriş yapabilmesi için ne tür şartları taşıması gerektiği açık bir biçimde belirtilmiştir. Buna göre o şahsın pasaportu olması şarttır. Eğer geldiği ülke vize muafiyeti kapsamında değilse, en az 90 günlük vizesi de bulunmak zorundadır. Böyle bir şahsın, kaçak yollar üzerinden ülkeye sokulması suç olarak kabul edilir. Yardım eden kişiler, cezai yaptırıma maruz kalırlar. Buna ek olarak pasaportun sahte olması da ekstradan suç anlamına gelir. Bu gibi durumlarda resmi evrak üzerinde ve özel evrakta sahtecili gibi suç tanımlamaları yapılmıştır.
  • Göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası nedir kapsamında yabancı bir kişinin, başka bir ülkeye kaçak yollarla geçirilmesi gibi bir durum da söz konusudur. Ülkemizdeki yasalara göre TC vatandaşı olmayan bir kişi, ancak sınır kapıları üzerinden, sahip olduğu pasaport ile bunu yerine getirebilir. Harici durumlar ise suç kapsamına girer. Bunun en güzel örnekleri ise gemi, tır, kamyon, botlarla Türkiye’den başka bir ülkeye geçmeye çalışan göçmenlerdir. Bunu sağlayan, aracılık edenler ceza alır. Mevcut kapsamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, yasal olmayan şekillerde yurt dışına çıkan kişilerin de suç işlediğini söylemek gerekiyor.
  • Göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası kapsamında Türkiye’de bir kişinin yasal olmayan yollardan kalıcı olması da söz konusudur. 90 günü aşan sürelerde ülkemizde kalmak isteyen yabancıların ikamet alması gerekir. Bunun için de izin alınması şarttır. Aksi hallerde bunun suç olduğunu görmekteyiz. Hem bu şahıs hem de ona yardım eden kişi, hukuki bir süreçle karşı karşıya kalır.

Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası Nasıldır?

Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası

Göçmen kaçakçılığının suçu ne kadar kapsamında şu cezalar söz konusudur;

  • Bir kişi dolayı ya da doğrudan olacak bir şekilde, para kazanmak, kendisine maddi bir biçimde menfaat sağlamak amacıyla, yabancı bir kişiyi ülkeye kaçak yollar üzerinden sokarsa, onun Türkiye’de kalmasına aracılık ederse ve aynı zamanda kişiyi, yabancı bir ülkeye kaçak yollar vasıtasıyla yollamaya çalışırsa en az 3 sene ceza alır. Bunun 8 seneye kadar artabildiğini belirtmek gerekiyor.
  • Eğer ilgili yollar tercih edilirken göçmenlere kötü bir muamele yapılırsa, onların hayatları tehlike altına sokulursa, ceza artar. Bunun oranı üçte iki ile yarısı arasında farklılık gösterir.
  • Bunun yanı sıra göçmen kaçakçılığı, bir suç örgütü kurularak yapılıyorsa, kapsam farklı olur ve cezalar da yarı oranında artar.

İnsan Ticareti Nedir?

Göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası ile karıştırılan bir diğer kavram ise insan ticaretidir. En temel farkı ise zorlama, baskı, şiddettir. Örneğin yabancı kişileri zorla çalıştırmak, onları fuhşa teşvik etmek, onları bir yere kapatmak ve hapsetmek, insan ticareti suçu kapsamında değerlendirilir. Bunun cezası daha farklıdır. En az 8 en fazla 12 yıllık bir ceza vardır. Ayrıca kişiye 10000 günlük bir idari para cezası da uygulanır.