Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı

Ülkemizde her yıl binlerce yabancı vatandaşlık kazanma için başvuruda Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı başvurusu yapıyor. Türkiye’nin vatandaşlık hakkı vermesi için bazı şartları yerine getirmek gerekli ve ülkede vatandaşlık hakkını kazanmak için farklı durumlar mevcut.

Vatandaşlık Hakkı Hangi Durumlarda Elde Edilir?

 1. Yatırım yaparak doğrudan kazanılan Vatandaşlık hakkı; Türkiye’de en az 250 bin Amerikan doları değerinde gayrimenkul satın alarak, en az 500 bin dolar değerinde yatırım yaparak, en az 50 kişilik istihdam oluşturarak, en az 500 bin dolar değerinde mevduat sahibi olmak, 500 bin dolar gayrimenkul fonu satın alarak elde edilir.
 2. Doğum ile kazanılan Türk Vatandaşlığı; Türkiye sınırları içerisinde Türk anne ve babadan doğmuş ve kütüğe kayıt edilmiş olarak elde edilir.
 3. Yetkili makam kararları ile vatandaşlık hakkı; kanundan belirtilen şartların yerine gelmesi halinde yetkili makam kararı ile elde edilir. Ancak aranan şartların yerine getirilmiş olması demek mutlak hak anlamı taşımaz, iş izni ya da evlilik gibi nedenleri bulunmayan yabancıların Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı için en mantıklı olan yol gayrimenkul satın alarak vatandaşlık hakkı elde etmektir, bu yol sayesinde hem daha çabuk hem de tüm aile için oturum izni almak mümkün olmaktadır.
 4. Evlilik yolu ile Türk Vatandaşlığı; en çok kullanılan yoldur ancak bir Türk ile evlenmek doğrudan vatandaşlık hakkı alırsınız anlamı taşımaz en az 3 yıl evli kalmak, aile birliği içerisinde olmak, başvuru yapıldığında halen evlilik birliğinin devam ediyor olması yabancı eşin aile birliğine zarar verecek tavır ve davranışlarının olmaması, kamu düzenin bozacak hareketler içinde bulunmaması gibi bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlığı Tekrar Kazanılır Mı?

Türk vatandaşlığını tekrar kazanmak; siyasi veya ekonomik nedenlerle Türk vatandaşlığı hakkını kaybedenlerin tekrar müracaat etmesidir. Evet, müracaat edilmesi halinde Türk vatandaşlığını yeniden kazanmak mümkündür.

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı İçin Yeterlilik Şartları Nelerdir?

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı almak isteyen yabancıların kanun tarafından belirlenen yeterlilik şartları ise şöyle sıralanmaktadır;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • 180 günden fazla yurt dışına çıkmış olmamak şartı ile ülkede kesintisiz 5 yıl ikamet etmek
 • Ülkede ikamet etme nedenlerinin belgelenmiş olması
 • Bulaşıcı bir hastalığının bulunmuyor olması
 • Toplum kurallarına uyan, kötü alışkanlığı olmamak
 • Yeteri kadar Türkçe konuşan
 • Kendinin ve ailesinin geçimini sağlayacak oranda gelir seviyesi bulunması
 • Kamu düzeni ve kamu güvenliğini bozacak tavır ve hareketlerde bulunmaması

Tüm bu şartları taşıyan yabancıların dosyaları komisyon tarafından incelenerek olumlu ya da olumsuz rapor hazırlanır, olumlu olan dosya bakanlığa gönderilirken olumsuz olan dosya valiliğe gönderilir.

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı; Talep Edilen Belgeler Hangileridir?

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı için istenen belgeler şunlardır; Vatandaşı olunan ülkenin verdiği kimlik, vatansız ise neden vatansız kaldığını gösteren belge, doğum belgesi, Türkiye’de bulunulan tarih ve adresler, hangi işle geçimini sağladığını gösteren belge, Türkiye’de kaldığı sürece yurt dışına ne kadar sürede gittiği, ne kadar kaldığı, gitme nedeni gibi konuları açıklayan belgeler, evli ise evlilik cüzdanı ile varsa çocukların kimlik ve doğum belgeleri, eşi ya da yakınları Türk vatandaşı ise bunların kimlik bilgileri ve adresleri, gelir durumunu gösteren belge, konsolosluk tarafından düzenlenen Türkçe yeterlilik belgesi, son bir ay içinde çekilmiş olan 4 tane renkli fotoğraf.

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı; Vatandaşlık Müracaatı Şahsen Yapılır

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı müracaatları Türkiye içinde valiliklere yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen ya da vekalet ile yapılır, posta ya da kargo ile evrak gönderilerek başvuru yapılmaz. Başvurunun durumunu ve süreci Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi sitesinden giriş yaparak öğrenmek mümkündür. Türk vatandaşlığını kazanan yabancılara verilen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimliği numarası 9 rakamı ile başlar ve 11 hanelidir.

Detaylı Bilgi Ve Merak Ettiğiniz Sorular İçin Arayın

Göç İdaresi Türk Vatandaşlığı başvurusu için detaylı bilgiye ve merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşmak için Okyanus Hukuk Bürosunu arayabilirsiniz. Yabancılar hukuku ve gayrimenkul konularında uzman olan hukukçularımız ile birlikte vatandaşlık başvurularınızı yapabilirsiniz, süreçte istenen belgeleri eksiksiz hazırlamanıza katkı sunabiliriz ve sürecin kısa zamanda olumlu sonuçlanması için gereken tüm bilgi ve birikimlerimizden yararlanabilmek için bize ulaşın.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz