Dmca Şikayeti Yönetmeliği

Sanal mahkeme olarak karşımıza çıkan Dmca, internet ortamında ki içerikleri ve de siteleri değerlendirmeye alır. En başta Dmca şikayeti yönetmeliği üzerinden telif haklarına yönelik tüm detaylar ifade edilmektedir. Nitekim telif haklarına bağlı olarak işlem gören platformlardan bir tanesidir. Şöyle ki;

  • Eserlerin koruma altına alınması için Dmca sistemi dereye girmektedir.
  • Emek verilerek hazırlanan içeriklerin korunmasında rol oynar.
  • Olası hırsızlık durumlarında ise şikayetler devreye girmektedir.

Dmca şikayet bildirimlerini anında inceler. Bu duruma yönelik yaptırımlara geçmesi de zaman kaybetmenizi engeller. Örneğin Google üzerinden indeks işlemlerinin gerçekleşmesi söz konusudur. Yani telif hakkını ihlal eden paylaşımlar ve siteler için cezalara geçilir. Özellikle de indeksleme neticesinde siteler ciddi zarar görmektedir.

Dmca Platformu Nasıl Kullanılır?

Dmca şikayet yönetmeliği sayesinde bilgi sahibi olmanız uzun sürmez. Telif haklarına yönelik bilgi sahibi olanlar Dmca sisteminden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Özellikle de ücretsiz olan kayıt ve birkaç uygulamaya yer verdiği için işiniz kısa sürecektir. En başta da platformu kullanmak isteyenler;

-Hesap; Resmi siteden kayıt işlemlerine başvurmanız uzun sürmez. Site sahipleri Dmca güvenliğine yer vermek için en başta üyelik işlemlerini tamamlamak zorunda. Kayıt dahilinde giriş yapılabilir ve DMCA logosu elde edilebilir. Logoyu da sitenizin dilediğiniz alanına konumlandırmanız mümkün olacaktır.

-İçerikler; Ücretsiz olan şikayet ve de kaldırma taleplerinin bir süre geçerli olduğunu belirtmek gerek. Yani devamlılığında premium şeklinde üyelik işlemlerine başvurulması gereklidir. En başta tecrübe edinmek isteyenlere ücretsiz hizmetler sergilenir. Memnun kalanlar ise diğer üyelik türleri ile yoluna devam edebilir.

Kopya İçerikler Nasıl Silinir?

Dmca şikayet yönetmeliği üzerinden daha çok kopya içerikler ve siteler hakkında paylaşımlara yer verilmiştir. Bu tarz paylaşımlara yelkenen kişi ile kurumların ceza alması esas alınmıştır. Ülkemizde de kopya ya da olumsuz içeriklere yönelik silme işlemlerine geçilebiliyor. Bu aşamada dikkate alınan hususlar ise;

  • Bilişim veya internet avukatları eşliğinde harekete geçilebilir.
  • Sulh Ceza Hakimliği internet ile bilişim suçlarında yetkili mahkemedir.
  • Dilekçelerin sergilenmesi halinde tüm suçlar incelenir ve karar açıklanır.

Kopya içeriklerden dolayı zarar gören kişiler ya da kurumlar, suç duyurusunda bulunur. Bu durum itibarın zedelenmesine neden olduğu için sorun teşkil eder. İtibarı olumlu kılmak için de internet hukukun başvurmak son derece önemli. En başta da Dmca gibi güvenlik önlemlerine yer verilmesi faydalı olacaktır. Sadece logosunun dahi sitelerde yer edinmesi dikkat çekmektedir.

Dmca Koruması Nedir?

Dmca logosuna sahip olan sitelerin daha güvenli geldiği açık durumda. Aynı zamanda özgün içeriklerin paylaşıldığına yönelik Dmca logosu sergilenir. Bu yolla siteler koruma altına alınmaktadır. Özellikle de site içerisinde yer alan makalelerin ya da diğer içeriklerin korunması için Dmca son derece önemlidir.

Tüm bu paylaşımları çalarak kendine aitmiş gibi paylaşan siteler arama motorlarının dikkatinden kaçmıyor. Özellikle de Dmca şikayetleri neticesinde arama motorları harekete geçiyor. Örneğin emek hırsızlarının arama motorlarından indekslenmesi esas alınır. Kısacası reklam yapmaları ve de arama motorlarında ön sıralara çıkmaları mümkün olmaz.

Dmca Sistemi Ücretli Mi?

Ücretsiz olacak şekilde en başta üyelik işlemlerine başvurmanız sağlanır. Hemen arkasından ücretsiz koruma ya da kaldırma gibi eylemler devreye girer. Ancak bu eylemlerin sürekli olmadığını belirtmek gerek. Yani kopya içerik sunan sitelerin kaldırılmasını talep etmek için devamında ödeme yapmanız gerekir. Bu tarz siteleri şikayet ederken de İngilizce bilmeniz gerekmekte.

Bir yorum yaz