Dmca Şikayeti Kaldırma

Dijital medya telif hakkının korunmasına yönelik Dmca sistemine başvuruluyor. Güvenlik sağlamak isteyen web sitelerinin bu yönde önlem aldıkları açık durumda. Neticesinde şikayetleri dikkate alan sistem, hakları ihlal eden paylaşımlara yönelik harekete geçiyor. Bir de Dmca şikayeti kaldırma adına;

  • Google üzerinden şikayetlerin değerlendirilmesi sağlanır.
  • Sistemden kaldırmak için üyelik işlemlerine başvurmak gerekir.
  • Dmca kayıt işlemleri dahilinde şikayet bildirimlerine işlem uygulamaktadır.

Şikayetlerin kaldırılması adına uygulamalar dikkate alınır. Mesela telif hakkına zarar veren içeriklerin kaldırılmasına özen göstermek gerekir. Bu yolla şikayetler üzerinden herhangi bir işleme geçilmez. Nitekim hakları ihlal eden içeriklerin ortadan kaldırılması halinde herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Aksi halde sitelerin engellenmesi söz konusudur.

Dmca Site Engeli Nedir?

Dmca şikayeti kaldırma neticesinde herhangi bir işleme geçilmez. Ancak şikayetlerin güncel kalması ya da sık sık sergilenmesi beraberinde yaptırımları doğurmaktadır. Yani telif haklarını ihlal eden içeriklere ve de sitelere yönelik harekete geçilir. Örneğin;

-Haklar; İlk başta telif haklarına göre içerikler incelemeye alınır. Mesela özgün olarak hazırlanan içeriklerin başka bir site tarafından çalınması suçtur. Bu yolla arama motorlarına katılan sitelerin hizmet vermesi engellenir. Eserlerin sahibinin izni olmadan paylaşılması yasaklanır.

-Engeller; Yukarıda belirttiğimiz hususlara bağlı olarak sitelerin engellenmesine karar verilir. Özellikle de Google, indeks işlemlerine geçer. Böylece arama sonuçlarından siteye erişim sağlamak mümkün olmaz. Giriş yapılamaması ya da reklamının gerçekleşmemesi adına indeks yaptırımlarına geçilmektedir.

Dmca Şikayet Bildirimi Nedir?

Eserlerin izinsiz bir şekilde yayınlanması halinde şikayetlere geçilir. Eser sahipleri bunun için Dmca platformundan harekete geçebilir. Aynı zamanda Google telif hakları üzerinden de şikayet bildirimlerine yer verilmektedir. Dmca şikayeti kaldırma işlemleri de yine bu platformlar üzerinden gerçekleşir. Sonuç olarak;

  • Hakları ihlal eden paylaşımlar için şikayetinizi sunmanız uzun sürmez.
  • Paylaşımlardan ziyade direk olarak site şikayetinde de bulunmanız mümkün.
  • Şikayet bildirimleri üzerinden tüm bu içerikler incelemeye alınır.

Devamında ise gerek içeriklerin gerekse sitelerin engellenmesine yönelik harekete geçilir. Hatta ülkemizde bu işlemlere bakan internet avukatları dahi mevcut durumda. Mesela kişilik haklarını ihlal eden içerikler için şikayete geçilir. Sulh Ceza Hakimliği ile hareket eden avukatlar, kısa süre içerisinde kararı öğrenerek ilerlemektedir.

İnternet Siteleri Nasıl Engellenir?

Dmca şikayetlerine bağlı olarak sitelerin engellenmesi mümkün. Arama motorlarında yer edinemeyen sitelere giriş yapmak mümkün olmaz. Hatta Dmca bu konuya yönelik uyarılarını da sergiler. Uyarılara bağlı olarak sitelerin telif haklarını ihlal ettiğini öğrenmiş olursunuz. Bundan dolayı da taklit platformlar çok fazla talep görmez.

Site engellerine yönelik hukuki mücadele de verilebilir. Hazırlanan dilekçeler Sulh Ceza Hakimliği tarafından incelemeye alınır. Devamında Erişim Sağlayıcıları Birliği ya da BTK tarafından yaptırımlara geçilmektedir. Kısacası hakları ihlal eden sitelerin engellenmesine yönelik karar çıkarılır ve kurumlar tarafından yaptırımlara yer verilir.

Telif Hakkı Bildirimi Nedir?

Gerek web sitelerinin gerekse sosyal medya aracılarının genel hak ve hükümlere yönelik poliçeleri mevcut durumda. En başta paylaşımlara yönelik telif haklarının sıralanması dikkatlerden kaçmıyor. Çoğu hakların ihlaline yönelik önlemlerini almış durumda. Yine bu önlemler arasında olan Dmca, izinsiz olan içerik paylaşımlarını temsil ediyor. Telif haklarını ihlal eden sitelerin Google üzerinden indekslenmesine rol oynuyor. Şöyle ki;

  • Telif haklarına göre içeriklerin izinsiz olarak paylaşılması yasaktır.
  • Yasaklı paylaşımlara ev sahipliği yapan siteler Dmca kapsamında şikayet almaktadır.
  • Şikayetlere göre Google arama motoru üzerinden indekslenmelerine karar verilir.

Bir yorum yaz