Dmca Şikayeti İstanbul

Dijital medyada telif haklarının korunmasına yönelik Dmca devreye giriyor. Sistem, kayıtlı olan web site sahiplerinin güvenle içeriklerini paylaşmasını destekliyor. Olası sorunlarda ise Dmca şikayeti İstanbul devreye girmektedir. Örneğin telif haklarını ihlal eden her türlü paylaşım adına şikayete geçilebilir. Şöyle ki;

  • Özgün olarak hazırlanan eserlerin yayınlanması yasaklanır.
  • Yayına ev sahipliği yapan sitelerin erişimi engellenir.
  • İçeriklerin engellenmesi ve de sitelere giriş yapılamaması söz konusudur.

Kısacası taklit içerikler için şikayetlere geçilmektedir. Gerek içerik yazarları gerekse eser sahipleri bu yönde harekete geçebilir. Google arama motoru tarafından içerikler ve de siteler incelemeye alınır. Beraberinde ise taklitlerin belirlenmesi sağlanır. Bu yolla sitelerin Dmca güvenliğine bağlı olarak engellenmesine karar verilir.

Dmca Nasıl Bir Sistemdir?

Dmca şikayeti İstanbul nasıl merak edenlere başta Google indeksli olarak çalıştığını belirtmek gerek. Hatta şikayet bildirimlerine yönelik arama motorları üzerinden harekete geçilebilir. Bu sayede kopya içeriklerin veya sitelerin engellenmesi daha kısa sürecektir. Şikayetlerden önce sisteme yönelik;

-Kayıt; Ücretsiz olarak sisteme kayıt olmanız esas alınmıştır. Dmca platformuna giriş yapanlar güvenle kayıt işlemlerine başvurabilir. Bu anlamda formunu doldurmanız ve de site bilgilerinizi belirtmeniz gerekir. Nitekim verilen bilgilere göre Dmca logosuna sahip olmanız ve de logoyu kullanmanız mümkün olacaktır.

-Güvenlik; Önceden de belirttiğimiz üzere telif hakları dikkate alınmaktadır. Telif haklarına bağlı olarak içeriklerinizin koruma altına alınmasına özen gösterilir. Olası bir hırsızlık ya da güvenlik açığına yönelik Dmca sistemi devreye girer. Sisteme bağlı olarak cezalandırmalara geçilmektedir.

Dmca Linkleri Nasıl Kaldırılır?

En başta şikayetlere bağlı olarak işlemlerin uygulanması söz konusudur. Dmca şikayeti İstanbul üzerinden ya da diğer şehirlerden sergilenebilir. Şikayet formunu geniş tutması da bunu gözler önüne seriyor. Her şehirden web site sahiplerinin bu yönde şikayetlerini bildirmesi esas alınmıştır. Devamında ise;

  • Taklit ya da birebir olan içerikler incelemeye alınır.
  • Telif haklarına uygunluk göz önünde bulundurulur.
  • Hakları ihlal eden paylaşımların ise kaldırılması sağlanır.

Google üst sıralarına çıkmak isteyenler kopya içeriklerden ve de programlardan faydalanıyor. Neyse ki Google, farklı bir algoritma üzerinden içerikleri değerlendirmeye alır. Destekleyici olan Dmca sayesinde telif hakları dikkate alınır. Böylece haksız rekabete davetiye çıkaran web sitelerine yönelik yaptırımlara geçilmektedir. Örneğin Google indeks uygulamaları devreye girer.

Dmca Link İndeksi Ne Demek?

Google indekslere yönelik anında işlem görmektedir. Özellikle de telif hakkına uygun olmayan paylaşımlara yönelik bu durum dikkate alınır. Haksız olarak ele geçirilen ve yayınlanan içerikler için indeks yaptırımları devreye girer. Şikayetlere göre incelenen sitelerin arama motorlarından kaldırılması ve uyarılara yer verilmesi söz konusudur.

Google indeks kaldırma adına herhangi bir bildirim sunmaz. Anında telif haklarını ihlal eden sitelerin kaldırılması sağlanır. Bu yolla bilgi sahibi olan sitelerin yeniden aynı şekilde paylaşımda bulunmaları engellenir. Devamında ise linkleri kaldırılan sitelerin tekrardan aynı içerikleri sunması mümkün olmaz. Tüm bu yaptırımlara da şikayetlere bağlı olarak geçilmektedir.

Kanuni Olmayan İçerikler Nelerdir?

En başta telif haklarına uygun olmayan içeriklerin kanuna aykırı olduğu açık durumda. Bunun gibi kişinin ve de kurumun temel haklarını ihlal eden içerikler de yasaklanmıştır. Hatta hakların ihlal edilmesine yönelik internet hukuku devreye girer. Adı üstünde dijital ortamda ki hizmetlere göre yasal yollara başvurulabilir. Hukuka aykırı olan içeriklerin silinmesi için suç duyurusunda bulunmanız esas alınmaktadır.

Bir yorum yaz