Denetimli Serbestlikten Yararlanma Dilekçesi

Herhangi bir suçtan ceza almış ve hüküm giymiş birinin, cezasını cezaevinde değil de sosyal sorumluluk çerçevesinde, sosyal hayatın içinde geçirmesi “denetimli serbestlik” olarak kanunda yer almaktadır.

Denetimli serbestlik, Ceza İnfaz Kanunu’nun 105/a maddesinde belirtilmiştir. Denetimli serbestlikten yararlanma dilekçesi veren hükümlü, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, infaz hâkiminin kararı ile denetimli serbestlik yasasından yararlanabilmektedir.

Denetimli serbestlikten yararlanma dilekçesi sayesinde hükümlünün; dış dünyayla ilişkisini kesmeden, aile bağlarından kopmamış, aksine aile bağlarını daha da kuvvetlendirerek, cezasını çekmesi sağlanmaktadır.

Denetimli Serbestlikten yararlanma dilekçesi

Denetimli Serbestlik Şartları Nasıl Oluşur?

Denetimli serbestlikten yararlanma şartları, hükümlünün bazı koşulları yerine getirmesiyle oluşmaktadır. Denetimli serbestlik diğer bir adıyla koşullu salıverilme, hükümlünün aldığı cezanın ne olduğuna ve hükümlünün karakteristik özelliklerine bağlıdır.

 • Hükümlü, denetimli serbestlikten yararlanmak için, cezasını geçirdiği günlerin son 6 ayında açık cezaevinde bulunmalıdır.
 • Denetimli serbestlikten yararlanmak için, denetimli serbestlikten yararlanma dilekçesi zorunluluğu vardır.
 • Denetimli serbestlikten yararlanmak için, cezaevinde kalma süresi 1 yıl ya da daha az süre kalan hükümlüler yararlanabilir.
 • Eğer hükümlünün yaşı geçmiş, ağır hasta olduğu için kendi başına hayatını idame ettiremiyorsa denetimli serbestlik için 3 yıl gibi bir sürenin olması gereklidir.

Ceza İnfaz Kanunu’nda yapılan geçici 4. Maddesine göre; hükümlünün 31.12.2020 tarihinden sonra, denetimli serbestlikten yararlanmak isteyen hükümlülerde sadece açık cezaevine geçme hakkının olması yeterli olacak yani son 6 ayını açık cezaevinde geçirme koşulu aranmayacaktır.

Denetimli serbestlikten yararlanamayacak olan hükümlüler:

 • Ağırlaştırılmış hapis cezası olanlar
 • Cezanın infazı sırasında başka suç sebebiyle tutuklanmış olanlar
 • İkinci kez tekerrür suçu işleyenler
 • Örgüt suçlarına karışanlar
 • Siyasi suçlular

Üç ve üstünde hücre cezası alanlar, son hücre cezalarının üzerinden 3 senenin geçmesinin ardından, denetimli serbestlikten yararlanabilmektedirler.

Denetimli Serbestlikte İyi Hal Nedir?

Denetimli serbestlikten yararlanma dilekçesi vererek koşullu salıverilme yasasından yararlanmak isteyenlerin iyi hali, bu konuda çok önem arz etmektedir. Bu konuda en önemli rapor, cezaevi tarafından hazırlanan değerlenme raporudur. Cezaevinin bu doğrultuda vereceği rapor, hükümlünün denetimli serbestlikten yararlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Denetimli serbestlikten yararlanmak için hükümlünün, cezaevi tarafından verilecek iyi hal raporuna ihtiyacı vardır. Eğer bu raporda, hükümlünün iyi hali görülmediği konusunda bir rapor çıkarsa, hükümlünün bu rapora itiraz edebilme hakkı vardır.

Yapılan inceleme sonrasında eğer hükümlünün iyi hali görülmüş, rapor yanlış hazırlanmış gibi bir durum söz konusu olursa ve istenen diğer şartlar da tamamlanmışsa, hükümlü denetimli serbestlikten yararlanabilmektedir.

Denetimli Serbestlik Dilekçesi Nereye Yazılır?

Denetimli serbestlikten yararlanma dilekçesi tebligat için, hükümlünün cezasını çektiği cezaevine bağlı İnfaz Hakimliği’ne gönderilmelidir. Dilekçe buradan İnfaz Hakimliği’ne gönderilir ve hükümlünün şartlı salıverilme şartlarının oluşup oluşmadığı kontrol edildikten sonra, sonuç hükümlüye beyan edilir.

Hükümlü, denetimli serbestlikten yararlanarak toplum içine karıştığında, tüm davranışları, halleri gözetim altında tutulmaktadır. Eğer belirli kurallara uymaz ve denetimli serbestlik kurallarının dışına çıkılırsa, hükümlü tekrar cezaevine dönme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Çocuk Suçlularda Denetimli Serbestlik Nasıl Uygulanır?

Çocuk suçlularda denetimli serbestlikten yararlanmak için bazı şartların oluşması gereklidir. Çocuk cezaevinde cezasını çeken hükümlü çocukların eğitim evine gönderildikleri halde eğitimlerine devam etmeyenler 18 yaşını doldurduğunda, eğitimine devam edenler ise 21 yaşını doldurduklarında, suç niteliklerine göre, cezaevinde ne kadar süre kalırlarsa kalsınlar, açık cezaevine gönderilmektedir.

Açık cezaevine geçen çocuklardan 18 yaşını doldurmasının öncesinde işledikleri suçlar artık açık cezaevinde devam edecektir. Çocuk hükümlülerin, denetimli serbestlik yasasından yararlanabilmeleri için; ceza toplamlarının 1/5 oranını çocuk eğitim evinde geçirmiş olmaları ve denetimli serbestlikten yararlanmaları için 1 yılın kalması gereklidir.

Denetimli Serbestlik Kuralları İhlali Sonucu Neler Olur?

Denetimli serbestlikten yararlanan bir hükümlünün, denetim süresi boyunca kurallara uymaması, birçok yaptırımı beraberinde getirmektedir. İlk olarak denetimli serbestlik yasasından yararlanan bir hükümlü, tahliyesinin ardından 3 gün içinde Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne başvurarak, kendisi için belirlenen programa uymak zorundadır.

Programa iki kez uymayan hükümlünün, denetimli serbestlik kurallarına uymadığı, kuralları ihlal etmiş olduğu kabul edilir. Çok sık görülmese de hükümlü, kendi isteğiyle denetimli serbestlikten azlini isteyebilir.

Denetimli serbestliğin ihlali sonucunda; hükümlü cezaevine döner. Dışarıda geçirdiği gün sayısı, çekeceği gün sayısından düşülür.

İlgili Yazılar

5 Yanıtlar
 1. Recep Kursat Ergun

  beni bir konuda aydınlatır mısın sorum şu yardimci olursanız sevinirim Şimdi hocam suc tarihi 2008 ve 2017 de davam sonuclandi ve 2 yil 6 ay hapis aldim 2018 de istinafa yolladim ve hala gelmedi ve 2 yil 6 ay hapis cezasi var yatarida 1/2 den 1 yil 3 ay suanda sonuclansa 2yil denetimli serbeslik hakkim var gir cik yapip denetimden faydalanicam yalnız geçici kararname 4.madde diyorki 31.12.2020 tarihinde denetimden yararlanmak icin 6 ay ceza evinde kalman lazim diyor. Yani benim dosyam 2021 de gelirse benim gunahim ne simdi gidip 6 ay cezami yatagim bu konuda bilgi verir misiniz

  1. Merhaba Recep Bey.
   Dava yılı esas alınılarak bir karar verilecektir. Bu demek oluyor ki siz 31.12.2020’den önce işlediğiniz suç ve açılan dava için 31.12.2020’de alınan karara göre yargılanamazsınız.

 2. ahmet sahin

  Denetimli serbestlik hakki 1 yil olan hukumlu iyi hal raporu alip infaz hakimligine basvurup 1 yildan daha fazla denetimlilikten faydalanabilirmi acaba?

 3. Şenol

  Kardeşim fetoden 7 yıl 6 ceza aldı 30 Mart 2021 tarihi itibariyle 4/3 yatarı doldu psikolog görüşmesi iyi geçmesine rağmen kurul tahliye talebini reddetti hakim hala onaylamadi pazartesi karar verecekmiş hakim kardeşim disiplin cezası uyumsuz Luk vb bir davranışı olmamasına rağmen neden denetimli serbestlik ten yararlanamıyor keyfilik mi var neler yapabiliriz biz garibanlar acaba

Bir yorum yaz