Cezaevinden Kaçmanın Cezası

Hükümlü veya tutuklunun kaçmasına yönelik ceza infaz kurumu tarafından çeşitli kararlara yer verilmektedir. Aynı zamanda tutuk evinin yetkili merciileri tarafından da kararın açıklanması söz konusudur. Burada belli başlı unsurlar dikkate alınır. Örneğin cezaevinden kaçmanın cezası için;

  • Cezaevinden kaçma suçunun ağırlığına göre cezalar değişir.
  • Kaçışın gerçekleştiği süre aralığı da dikkate alınır.
  • Suçun niteliğine bağlı olarak cezanın belirlenmesi söz konusudur.

Gerek disiplin gerekse hapis cezasına yönelik çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. Tutuklunun geri teslim olup olmaması dahi cezaları etkiler. Örneğin etkin pişmanlık hükümlerine bağlı olarak da cezaların uygulanması söz konusudur. Aynı şekilde kısa süreli olan kaçma eylemlerinde de indirimlerin ve cezaların uygulanması esas alınmaktadır.

Cezaevinden Kaçma Cezası Nasıl Belirlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere cezaevinden kaçmanın cezası nedir merak edenlere belli başlı hususlar eşlik eder. Örneğin ceza indirimleri ve de süreye bağlı olarak değişen cezalar merak konusu. Bu konuda da T.C.K maddeleri üzerinden açıklamalara yer verilmiştir. Şöyle ki;

-Ceza İndirimi; İndirimin uygulanması için kaçan kişinin kendi isteği üzerine teslim olması gereklidir. Ancak bu şekilde ceza indirimlerinden faydalanmaları mümkün olacaktır. Geri teslime bağlı olarak etkin pişmanlık hükümlerine başvurulur. Böylece cezanın daha hafif hale gelmesi sağlanır.

-Cezalar; Kişinin yakalanması halinde ise hücre cezasına çarptırılması söz konusudur. Firara yönelik 48 saatin dolması beklenir. Yani 48 saatten az olan kaçma süresine bağlı olarak izin tecavüzü hükümlerine geçilmektedir. Bu yönetmelik farklı olduğu için de cezalar ayrı bir şekilde belirlenir.

Cezaevinden Firarın Yargıtay Kararı Nedir?

Cezaevinden kaçmanın cezası nedir merak edenlere çeşitli ilkeler eşlik etmektedir. Önceden de belirttiğimiz üzere kaçış süresi, yakalanma ya da iyi hal gibi çeşitli durumlar göz önünde bulundurulur. Bunlara bağlı olarak yaptırımlara geçilmektedir. Yargıtay kararına bağlı olarak harekete geçilir. Şöyle ki;

  • Firara yönelik 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına geçilmektedir.
  • Teslim olan firar için ise 25 gün kadar hapis cezası mevcut durumda.

Baştan söylediğimiz gibi disiplin cezaları da mevcut durumda. Yani hücre cezalarının uygulanması esas alınır. Bu aşamada minimum 11 gün sınırı mevcut durumda. Firarın kaçma eylemi ve günü değerlendirmeye alınır. Neticesinde ise cezanın belirlenmesi söz konusudur. Böylece disiplin cezalarının infazı beklenir.

Cezaevinden Kaçma Etkin Pişmanlık Nedir?

Çoğu suç teşkil eden durumlara yönelik etkin pişmanlık hususları mevcut durumda. Yani suçu işleyen şahsın bu hale bürünmesi halinde indirimlerden faydalanması mümkün. Gerek maddi gerekse hapis cezalarının indirime girmesi adına tüm bu hususlar dikkate alınır. İyi hale bağlı olarak cezai indirimlerin uygulanması söz konusudur.

Cezaevinden kaçmanın cezası da yine bu yolla değerlendirilir. Yani tutuklunun etkin pişmanlık içerisinde olması cezanın hafiflemesine etki edecektir. Böylece başta hapis cezasının uzatılması esas alınır. Ancak pişmanlık indirimden dolayı cezanın çok uzun olmaması söz konusudur. Yine hücre cezasına yönelik ayrı bir tutum sergilenir.

Cezaevinden Firarın Cezası Nedir?

Firarın ağırlığı, niteliği ve süresine bağlı olarak farklı cezalar uygulanmaktadır. Örneğin kaçma süresinin kısa sürmesi cezanın hafiflemesine etkili. Yine kaçağın kendi isteği üzerine teslim olması da bunlardan bir tanesidir. En başta hücre cezası kesin olarak uygulanır. Süresi farklılık gösteren bu cezanın infazına göre disiplin cezaları devreye girer. Cezaların;

  • İnfaz kararı gerçekleşir ve kalkması sağlanır.
  • Disiplin cezasının tamamlanması halinde şartlı salıverme durumları devreye girebilir.
  • Daha çok hükümlünün iyi haline bağlı olarak şartlar tahliye imkanları tanınmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz