Ceza Mahkemesinde Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi

Ceza mahkemesinde bilirkişi raporuna itiraz süresi içinde gerekli dilekçenin hazırlanması gerekir. Hukuksal süreçlerde zaman önemlidir. Belirtilen süreler içinde başvuruların yapılamaması halinde davaların seyri değişmekte hatta bazı durumlarda dava düşmektedir.

Cevza Davaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ceza davası bir suçun olması halinde açılan davalardır. Suçun işlendiğine dair yeterli delilin olması halinde şikâyete bağlı suçlarda şikâyet halinde şikâyete balı olmayan suçlarda ise direk savcılık tarafından açılan kamu davalardır. Her ceza davası bir kamu davası olarak görülmektedir.

Dava açılmasıyla ilgili de takip edilmesi gereken bir prosedür vardır. Hukuksal süreçlerde yasal olarak her işlem doğru olmalıdır ki sonuç alınabilsin.

Ceza Davaları Açma İşlemi

İşlenen suça göre davanın açılma süreci ve işlemi değişmektedir. Şikâyete bağlı suçlar için öncelikle mağdur olan kişinin şikâyet dilekçesinin olması gerekir. Şikâyete bağlı olmayan suçlar içinde dava açılmaktadır. Burada görev savcılığa aittir. Savcılı direk olarak şikâyet olmaksızın dava açılması için bir iddianame hazırlayabilmektedir. Hazırlanan iddianame görevli ceza mahkemesine sunulmaktadır. Mahkeme 15 güm içinde iddianameyi geri çevirme hakkına sahiptir. Burada savcılık da itiraz hakkına sahip olup yeni bir iddianame hazırlayarak dava açılması için tekrar başvuru yapabilir.

Ceza Davaları Reddi Durumları Nelerdir

Açılan her davanın kabul edilmesi söz konusu değildir. Belirli nedenlerden dolayı dava reddi olabilmektedir. Burada en önemli kriter ise iddianamedir. İddianamenin yeterli olmaması halinde direk olarak ret uygulanmaktadır.

Ceza mahkemesinde bilirkişi raporuna itiraz süresi içinde tekrar dava açılması için iddianame hazırlıkları yapılabilir. Her işlem yasla sürçeler ve yasal süreler içinde olmalıdır. Burada alanında uzman avukatlar devreye girmektedir. Okyanus hukuk bürosu olarak yılların verdiği deneyimle yasal hakların savunulması ve yasal sürçeler içinde tüm işlemlerin yapılması için müvekkillerimiz yanında oluyoruz.

Ceza Mahkemesinde Bilirkişi Raporuna İtiraz Süresi

Ceza mahkemesinde bilirkişi raporuna itiraz süresi içinde başvurunun yapılması gerekir. İtiraz nedenleri sunularak yeni bir iddianame hazırlıkları yapılabilir. Gerekçe olarak alanında uzman olmadığı belirtilebilir.

Ceza davası reddi durumunda itiraz edilme nedenleri içinde bilirkişinin tarafsız olmadığı ya da bağımsız olmadığı konularında da şüphe duyulduğu durumlarla ilgili direk olarak bilirkişi raporuna itiraz değil ret yoluna gidilmektedir. Bilirkişi raporuna yapılacak itirazla birlikte yeni bir süreç başlamaktadır.

Bilirkişi raporuna yapılacak itiraz tebliğin gelmesinden 2 haftalık bir süreyi bulmaktadır. 2 hafta içerisinde başvurunun yapılmaması halinde direk olarak rapor kabul edilmektedir. Süre aşımı nedeniyle sonucun değişmesi söz konusu olmamaktadır.

Hukuki süreçlerle ilgili kişilerin en fazla dikkat etmeleri gereken konu sürelerdir. Hakların kaybolmaması adına belirtilen süreler içinde tüm yasla işlemlerin başlatılması ve devamlılığının yapılması gerekir. Aksi halde yasal haklar kaybedilmektedir. Bu süreçlerle ilgili olarak Okyanus hukuk büromuzdan yardım alabilmektesiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz