Ceza İnfazının Ertelenmesi

Özel ya da sosyal durumlardan dolayı ceza infazının ertelenmesi mümkün olmakta. Örnek verecek olursak hamilelik ya da engellilik bunlar arasında gösterilir. Temelde hapis cezası olan kişinin infazına yönelik erteleme kararını temsil eder. Sonuç olarak;

  • Kesinlesmiş olan hapis cezasının cezaevine infaz aşamasında devreye girer.
  • İnfazın ertelenmesine yönelik uygun şartlara sahip olmak gerekir.
  • Şartlara göz atanlar dilekçe sunarak erteleme işlemlerini başlatabilir.

ceza infazının ertelenmesi

İnfaz erteleme neticesinde cezanın affedilmesi ya da kaldırılması gibi bir durum söz konusu olmaz. Yani ertelemenin sona ermesi halinde hükümlünün cezaevine girmesi zorunludur. Sadece cezaevi infazına yönelik erteleme yapılır, erteleme bitince de cezaevine infaz gerçekleşir.

Ceza İnfazının Ertelenme Sebepleri

Ceza infazının ertelenmesi adına çeşitli sebepler mevcut durumda. Örnek verecek olursak akıl hastalarının bu yönde talepte bulunmaları mümkün. Sağlık kurumları tarafından koruma altına alınan hükümlü, bu sebeple ceza infaz ertelemesinden faydalanmış olur. Akabinde;

-Engellilik; Akıllı hastalığı ile ağır hastalıklar sebepler arasında yerini almıştır. Bunların devamında engellilik sebebi dahi gelmektedir. Özellikle de hayatını tek başına idame ettirmeyecek olanların infaz ertelemesi yapması mümkün. Bu gibi durumlarda hastaların iyileşme süreçleri takibe alınır.

-Gebelik; Gebelik durumuna bağlı olarak da 2 veya 6 ay gibi çeşitli süreçler devreye girer. Yani hamilelik sürecine göre infaz ertilemesine başvurulabilir. Böylece infazın doğum süreci geçtikten sonra gerçekleşmesi esas alınır.

Hastalık Nedeniyle Ceza İnfazı Nasıl Ertelenir?

Ceza infazının ertelenmesi için belli başlı prosedürlere uymak gerekir. Mesela hastalıklardan dolayı infaz ertelemesi yapmak isteyenler, ilgili merkezlere başvurmalıdır. Bu aşamada Adli Tıp Kurumununca düzenlenen hastaneleri tercih etmeniz gerekir. Beraberinde;

  • Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen hastaneler de tercih edilebilir.
  • Tam teşekküllü olması şartıyla hastanelerden onaylı rapor alınması gereklidir.
  • Son olarak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talepleriniz karşılanır.

Önce hastaneleri değerlendirmeniz ve onaylı rapor almanız gerekmekte. Engellilik, akıl hastalığı ya da gebelik gibi temel durumlar dikkate alınır. Tüm bu sebeplere uygun olacak şekilde rapor alınır ve erteleme için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ceza İnfaz Ertelemesinin Süreleri

Ceza infazının ertelenmesi için yukarıda sıraladığımız sebepleri dikkate almanız, raporlar ve dilekçeler üzerinden talepte bulunmanız gerekir. Sonuç olarak kanuna göre hapis cezalarının infaz süreleri farklılık göstermektedir. Bunlar kasten işlenen suçlar ile taksirle işlenen suçlara göre değişir. Şöyle ki;

  • Kasten işlenen suçlarda 3 yıl kadar infaz ertelemesi yapılabiliyor.
  • Taksirle işlenen suçlarda ise bu süre 5 yıla kadar çıkarılmış durumda.

Kasten olarak dolandırıcılık, sahtecilik, mala zarar verme ya da şantaj suçları temel alınmaktadır. Taksirli suçlar olarak ise adam öldürme ya da yaralama göz önünde bulundurulur. Neticesinde hapis cezasının yukarıda belirttiğimiz süreleri aşmaması halinde infaz ertelemesine yer verilir. Yani taksirli suçtan 5 yıl hapis cezası alanların bir bu kadar daha erteleme yapmaları mümkün değil.

Ceza İnfaz Ertelemesine Girmeyen Haller

Yine kanuna göre bazı hallerde ceza infaz ertelemesi yapılamaz. Örnek verecek olursak örgüt faaliyetlerine yönelik gerçekleşen suçlar bunlar arasında. Ceza infaz ertelenmesi raporu içerisinde bu nedene yer verilmemesi gerekmekte. Arkasından cinsel dokunulmazlığa yönelik suçlar da gelmektedir. Hem disiplin hem de tazyik hapsine hükümlü olanlara da erteleme yapılmaz.

Ceza infaz ertelemesi sebepleri nelerdir ayrı ayrı sıralanmıştır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere engellilik, akıl ve ağır hastalıklar bunlar arasında yer almakta. Sonuç olarak ertelemeye uygun olan hükümlüler, dilekçelerini sunabilirler. Uygun olmayanların ise bu konuda herhangi bir başvuruda bulunmasına dahi izin verilmez.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar