Ceza Davasında Sanığın Ölümü

Ceza davasında sanığın ölümü mahkemenin tüm seyrinin değişmesine neden olabilir. Yargılama yapılırken davalı ya da davacıya zarar gelmesi halinde mahkeme ile ilgili hemen kararın verilmesine dikkat edilir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 64. Maddesinde sanığın ölmesi durumunda yapılacaklar detaylı olarak açıklanmış olup konuyla ilgili donanımlı avukatlarımızdan da destek alabilirsiniz.

Sanığın Ölmesi Halinde Dava Nasıl İlerler?

Mahkeme devam ederken sanık ölmüşse eğer, davanın sonlandırılması gerekir. Ceza davasında sanığın ölümü ortada bir davalı kalmadığından dolayı mahkemenin de bitmesine neden olur. Özellikle kamu davası açılmışsa mahkemenin düşürülmesi gerekir.

  • Sanık öldükten sonra hakkında bir hüküm ya da karar verilemeyeceği için bu aşamada davanın düşmesi en doğrusu olacaktır.
  • Önemli bir dava varsa eğer sanık ölmüş olsa bile karar kamuoyuna açıklanır ve sonlanır.
  • Sanığın vekaletinin olduğu avukatı bu aşamada tüm süreçleri takip etme ve istenen evrakları tamamlama ile yükümlüdür.
  • Araştırma ve soruşturma süreçlerinde sanığın ölmesi halinde yargılamaya devam edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Sanığın Ölmesi Durumunda Para Cezası

Davada sanığın ölümü sonrasında taraf için hükmedilen para cezasının da ödenmesine gerek yoktur. Adli para cezası işlenen bir suç sonrasında hapis cezası gerektirmeyen hallerde hakim tarafından sanığa ya da davalıya verilir. Bu süreç içerisinde alınan cezanın alt ve üst sınırı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır.

  • Adli para cezasının zamanında ödenmesi usulsüzlük olmaması ve ekstra faiz talep edilmemesi adına önemlidir.
  • Ancak dava ya da mahkeme devam ederken sanığın ölmesi halinde adli para cezasının ödenmesine gerek yoktur.
  • Sanığın ailesi, eşi ya da çocukları bu aşamada sorumlu olmadığı gibi para cezası tamamen geçersiz hale gelir.
  • Ölüm gerçekleşmesi durumunda suçluluk, dava, mahkeme gibi kavramlar tamamen ortadan kalkar.

Ceza Davasında Sanığın Ölümü Süreci Değiştirir Mi?

Evet, ceza davası ya da yargılama sırasında sanığın ölümü tüm süreci değiştirir. Bu aşamada kanunlar ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz deneyim sahibi avukatlarımızdan yardım alabilirsiniz. Hukuk büromuzda yer alan elemanlarımız tüm sorularınızı yanıtlar ve fikir edinmenize katkı sağlar. Böylelikle davada sanığın veya davacının ölümü sonrasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilme şansınız vardır.

Ceza Davasında Sanığın İnfaz Kurumunda Ölümü

Ceza davasında sanığın ölümü infaz kurumunda gerçekleştiyse öncelikle tutanak belgesinin hazırlanması önemlidir. Daha sonrasında vefatın gerçekleştiğine dair yakınlarına haber verilir. Cenazenin defnedilmesi için gerekli tedbirler tüm tedbirler alınır ve işlemler tamamlanır. İnfaz kurumunda ölen sanığın tüm suçları, cezası ya da aldığı hükümlerde ortadan kalkar. Bu aşamadan sonra yakınlarının ve ailesinin de herhangi bir sorumluluğu yoktur.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz