Ceza Davasında Re’sen Araştırma İlkesi

Ceza davasında re’sen araştırma ilkesi hakkında bilgi sahibi olmanız durumunda mahkeme devam ederken delil sunma ya da şahit bulma yöntemlerinin nasıl ilerlediği konusunda fikir yürütebilirsiniz. Bir dava başlamadan önce, mahkeme heyetinin ve aynı zamanda hakimin adil bir yargılama yapabilmesi adına delil son derece önemlidir. Araştırmanın detaylandırılması, haklı olan tarafın daha kolay bulunmasına zemin hazırlar.

Ceza Davasında Re’sen Araştırma Nedir?

Kendiliğinden gerçekleşen bir süreç olarak da bilinen re’sen araştırma, açılan dava doğrultusunda bilgi toplama şeklinde ifade edilir. Mahkeme heyetine gerekli evraklar ile birlikte başvuru yaptıktan sonra dava başlamadan önce araştırma ve soruşturma süreçleri tamamlanır. Bu aşamada ise re’sen inceleme yapılarak hangi tarafın haklı olduğunun saptanması hedeflenir.

  • Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu 237. Maddesinde belirtilen araştırma yöntemi yer alıyor olsa da 5271 sayılı CMK kapsamında ise böyle bir ifade açıklanmamıştır.
  • Bu noktada her zaman en doğru sonuca ulaşabilmek ve hakları kanuni anlamda koruyabilmek adına profesyonel avukat desteği almak önemlidir.
  • Hukuk büromuzda tüm sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olacak avukatlarımız sayesinde problemleriniz kısa zaman içerisinde giderilir.

Dava Sürecinde Re’sen Araştırmanın Önemi

Re’sen araştırma ilkesi dava sürecinin problemsiz bir şekilde ilerlemesi ve her iki tarafa da eşit haklar tanınması açısından son derece önemlidir. Bu sayede tüm araştırmalar yapılır ve haklı olan kişinin tüm kanıtlar ile birlikte mahkemeye delil sunması amaçlanır.

  • Re’sen araştırma konusunda 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu içerisinde net bir açıklama olmasa da tüm soruşturmalar görevliler tarafından gerçekleşir.
  • Davacı ya da davalı olan taraf konuyu yanlış anlattıysa eğer, tarafsız bir inceleme yapılmasının ardından daha doğru bir sonuca ulaşabilmek mümkündür.
  • Sanığın savunma delillerini toplamasını istemesinin üzerine araştırma işlemleri başlar ve tüm süreç bittiğinde dava görülür.

Re’sen Araştırma Hakkı Davada Kime Aittir?

Re’sen araştırma hakkı kanunlar çerçevesinde mahkeme heyetine değil, Cumhuriyet Savcısı’na verilmiştir. Bir davada kendiliğinden davalı ya da davacıya gerek kalmadan araştırmayı yalnızca savcının başlatması mümkündür. Özellikle kamuyu ilgilendiren önemli bir konu olduğunda ise sanığın ya da davacı olan tarafın delil toplamasının beklenmesine bile gerek yoktur. CMK 160. Maddesinde delil toplamakla yükümlü olan tek mercii her zaman Cumhuriyet savcısı olarak karşımıza çıkar.

Re’sen Araştırma İlkesi Kanunda Açıkça Belirtilir Mi?

Ceza davasında re’sen araştırma ilkesi kanunda açıkça belirtilmemiştir. CMK’da yer almadığından dolayı yorum yapan hukukçular zaman içerisinde çeşitlenmeye başlamıştır. Anayasanın bazı maddelerinde ise araştırmaların dava türüne göre başlayabileceğine karar verilir. Tüm unsurlar hakkında bilgi sahibi olmanız durumunda mahkeme ve duruşma türleri hakkında fikir edinebilirsiniz. CMUK 237. Maddesinde ise yukarıda belirtilenlere ek olarak araştırma süreçlerinin sanığın sorgulanmaya başlamadan tamamlanmasına dikkat edilmesi gerektiği ifade edilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz