Ceza Davası Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi

Ceza davası şikayetten vazgeçme dilekçesi kanuni tüm kurallara dikkat edildikten sonra hazırlanır ve mahkemeye yön verir. Ortada mağduriyet yaratan bir olay ya da konu varsa eğer, şikayet etme hakkınız bulunur. Özellikle şikayete bağlı olan suçlardan bazıları olan cinsel taciz, hakaret, çalışma hakkının kısıtlanması gibi problemler meydana geldiğinde hemen kolluk kuvvetlerinden destek almak faydalı olacaktır.

Ceza Davasında Şikayetten Vazgeçmek Mümkün Mü?

Şikayetçi olduğunuz bir davada mağduriyetinizin giderilmesi ve aynı zamanda haklarınızın korunmasına özen gösterilir. Bu sayede hukuki ya da yasal anlamda kalıcı bir sonuç elde etmeniz mümkündür. Ceza davası şikayetten vazgeçme dilekçesi hazırlanırken ortaya çıkan problemin tüm detaylarıyla açıklanması önem taşır.

  • Belirtilen konu hakkında bilgi sahibi değilseniz uzman bir avukattan destek almanız halinde resmi evrak hazırlanır.
  • Şikayette bulunma hakkınız olduğu gibi gerekli görmeniz durumunda vazgeçme seçeneğinizde mevcuttur.
  • Böyle bir başvuru yapmanız halinde ise mahkeme düşer ya da dava sonuçlanır.
  • Ancak şikayetten vazgeçtikten sonra tekrar aynı konudan şikayet hakkınız olmadığı için iyice düşünmek faydalı olacaktır.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Şikayetten vazgeçme dilekçesi hazırlanırken ilk olarak müşteki ve şüpheli kişilere ait olan tüm bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Ad, soyad, varsa eğer avukat, adres ve konu alanları mutlaka detaylı olarak açıklanmalıdır. Hangi makama verilecekse eğer dilekçenin baş kısmında belirtilmelidir.

  • Daha sonrasında açıklamalar bölümünde ise şikayetten neden vazgeçildiğine dair tüm ayrıntılar kaydedilmelidir.
  • Herhangi bir sebep belirtmeden açılan davada haklarınızdan vazgeçme gibi bir şansınız yoktur.
  • Son olarak dilekçede mutlaka hazırlayan tarafın adı soyad, tarih ve imza da yer almalıdır.
  • Profesyonel bir şekilde oluşturulması ve tüm gelişmelerin açıkça belirtilmesi mahkemenin kararı kabul etmesine katkı sağlar.
  • Bazı durumlarda ekstra bir delil ya da kanıt bulunması durumunda mağdur taraf şikayet hakkını geri çekebilir.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Nereye Verilir?

Dilekçenin verileceği yetkili mercii, davanın açıldığı mahkeme olarak karşımıza çıkar. Asliye ya Ağır Ceza mahkemeleri bu aşamada görevlidir. Mahkeme heyeti başvurunuzu inceler ve uygun görmesi halinde ise şikayetiniz geri çekilir. Şikayetten vazgeçme söz konusu olduğunda mutlaka avukatınız ile görüşmeniz süreci kendi lehinize en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için önemlidir. Ceza Muhakemeleri Kanunu 58. Maddesinde kolluk, savcılık ya da görevli mahkeme üzerinden şikayetten vazgeçme başvurusu yapabileceğiniz belirtilmiştir.

Ceza Davasında Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Neden Önemli?

Ceza davası şikayetten vazgeçme dilekçesi hazırlanması, mahkemeye resmi ya da somut bir evrak verilmesi adına önem taşır. Sözlü olarak şikayetinizi geri çektiğinizi belirtmeniz yeterli olmayacaktır. Şikayetten vazgeçerken alınan kararın şüpheye yer vermeyecek şeklinde ispatlanmasına da özen gösterilir. Bu nedenle oluşturulan dilekçe içerisinde konu ayrıntılı olarak açıklanmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz