Ceza Davası Paraya Çevrilir Mi?

Ceza davası paraya çevrilir mi? Diye merak ediyorsanız eğer sanığın suçluluk oranına göre böyle bir yaptırım uygulanabilir. Adli para cezalarına ilişkin tüm detaylar Türk Ceza Kanunu 52. Maddesi içerisinde açıklanır. Doğrudan hükmedilen dışında, hapis cezasından çevrilen adli para talebi de olur. Kasten işlenen ve ceza mahkemesine giren suçlarda belirlenen zaman dilimi 1 yıldan azsa eğer para cezasına çevirebilme şansınız vardır.

Hangi Ceza Türleri Paraya Çevrilir?

Adam yaralama, taciz, tecavüz, cinayete teşebbüs ceza davasına giren konulardan bazılarıdır. Ceza davası paraya çevrilir mi? Araştırmasında olanların öncelikle alınan hüküm süresine dikkat etmeleri faydalı olacaktır. Eğer adam öldürme ya da zorla tecavüz suçlarından 5 yıldan daha fazla hapis cezası alındıysa, para cezasına çevrilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

  • Kasten işlenen suçların tamamı para cezasına dönüşemiyor olsa da taksirle işlenen suçlarda adli para hakkınızı kullanabilme seçeneğiniz ortaya çıkar.
  • Aynı anda hem hapis hem de para cezası alındıysa eğer, her iki hükmünde vakit kaybetmeden uygulanmasına dikkat edilir.
  • Bu aşamada karar veren yetkili mercii mahkeme olmak ile birlikte her iki taraf içinde her iyi sonucun hazırlanmasına özen gösterilir.

Ceza Davasında Adli Para Cezası Nasıl Hesaplanır?

Adli para cezası hesaplanırken her zaman alınan hükmün ya da kararın alt ve üst sınırları belirlenir. Bu doğrultuda cezanın en iyi şekilde belirlenmesine ve suçlu olan tarafın hukuki anlamda mağdur edilmemesine destek verilir. Eğer alt ve üst sınır yoksa adli para cezası minimum 5 gün, maksimum ise 730 gün şeklinde karşımıza çıkar.

  • Türk Ceza Kanunu 52. Maddenin birinci bendinde adli para cezası verilmeden önce ilk olarak mahkemenin sanığın suçu üzerinden en doğru yargılamanın yapılmasına dikkat edildiği vurgulanmıştır.
  • Eğer alınan cezanın yaptırımı yüksekse belirlenen 730 günlük üst sınır kalkar ve haksızlık edilmemesi adına doğru bir süre hesaplanır.
  • Eğer kanunda 5 yıla kadar hapis cezası ya da para cezası diye bir seçenek varsa bu aşamada ödenmesi gereken tutar yukarıda belirtilen süreyi aşamaz.

Ceza Davası Paraya Çevrilirken Nelere Dikkat Edilir?

Ceza davasının adli paraya çevrilmesi aşamasında hak geçmemesi adına doğru bir hesaplama yapılması gerekir. Bu aşamada ise alınan hapis cezasının günü belirlendikten sonra ödenmesi gereken miktarın hesaplanması daha da pratiktir. Ceza davası ya da mahkemesinde hakim, bu aşamada görevli merciidir.

Adli Paraya Çevrilen Ceza Ertelenir Mi?

Ceza davası paraya çevrilir mi konusunda fikir edinmek istiyorsanız eğer, büromuzda her gün faaliyetlerini sürdüren uzman avukatlarımızla görüşebilirsiniz. Verilen para cezasının ertelenmesi gibi bir durum ise kanuni açıdan mümkün değildir. Türk Ceza Kanunu 51. Maddesinde adli para cezalarının hapis cezası gibi ertelenemeyeceği açıklanmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz