Ceza Davası Ne Kadar Sürer?

Ceza davası ne kadar sürer? Diye merak edenler için mahkeme türüne göre değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekir. Bu aşamada her iki taraf içinde adil bir yargılama yapılmasına delil ve tanıkların dikkate alınmasına özen gösterilir. Asliye Ceza ve Ağır ceza mahkemeleri bu aşamada görevli mahkemeler olarak bilinir. Çekişmeli ve önemli bir konu varsa eğer dava en az 6 ay boyunca devam eder.

Ceza Davası Çeşitleri Neler?

5237 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu içerisinde Ağır ve Asliye olmak üzere mahkemeler ayrılır. Asliye ceza mahkemelerinde adam yaralama, gasp ya da teşebbüs gibi hafif suçlar incelenir. Ağır ceza mahkemelerinde ise tefecilik, fuhuş, vergi sahteciliği, cinsel taciz, taksirle adam yaralama gibi konular araştırılır.

  • Ceza davası ne kadar sürer? Araştırmasında olanların öncelikle konuyu öğrenmeleri faydalı olacaktır.
  • Mahkemenin en adil ve iyi bir şekilde yargılama yapabilmesi adına tüm veriler incelenir.
  • Özellikle adam öldürme, yaralama ya da cinsel taciz gibi suçlarda ise kısa sürede sonuca varılmasına özen gösterilir.

Ceza Davası Nasıl Açılır?

Ceza davası açabilmek adına ise öncelikle işlenen suçun niteliğine dikkat edilmelidir. Bir suç şikayet edilmedikçe savcılık tarafından soruşturma başlatılması gibi bir durum söz konusu değildir. Şikayetçi olmanız durumunda ise mahkemeye heyeti başvurunuzu inceler.

  • Ortada bir mağduriyet varsa eğer dava hemen açılır ve süreç başlar.
  • Bu aşamadan sonra tanık ya da delil eklenmesi halinde ise mahkemenin kısa zamanda sonuçlanması mümkündür.
  • Yetkili ve görevli ceza mahkemesine sunulan iddianame ile açılan davada çekişmeli bir durum söz konusuysa eğer uzman bir avukattan destek almak önem taşır.
  • Eğer dava için yeterli bir delil ya da kanıt yoksa mahkeme kovuşturmaya yer olmadığına kadar verebilir.
  • Dava sürecinde hem davalı hem de davacının eşit bir şekilde yargılanmasına dikkat edilir

Asliye Ceza Mahkemeleri Ne Kadar Sürer?

Ceza davası süresi Asliye mahkemesinde en fazla 300 ile 390 gün arasında sonuçlanır. 10 yıldan daha az hapis cezası gerektiren suçlarda belirtilen zaman dilimi içerisinde davadan sonuç alabilmek mümkündür. Yeni çıkan yasa ile birlikte tüm davaların mağdur olan tarafın haklarının korunabilmesi adına kısa zamanda tamamlanmasına dikkat edilmeye başlanmıştır. Ortalama 10 ay içerisinde sonuçlanan davanın ise tam olarak ne zaman netleşeceği konusunda kesin bir yargı yoktur.

Ağır Ceza Davaları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Ceza davası ne kadar sürer soruşturması yapanlar adına ise Ağır Ceza mahkemelerinde 270 gün içerisinde sonuç almak mümkündür. Konu bakımından Ağır Ceza davaları daha da önemli olduğundan dolayı bir an önce çözüme ulaştırılmasına dikkat edilir. Böylelikle kısa sürede hükümlü ceza alır. Özel yetkili mahkemelerde ise yargılama süresi 347 güne kadar uzar.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz