Ceza Davalarında Yetkisizlik

Ceza davalarında yetkisizlik söz konusu olduğunda CMK 18. Maddesinde detaylı açıklamalar yapılmıştır. Bu sayede hakim yetki konusu ya da bir duruşmada yetkisizlik kararının nasıl verilebileceği noktasında fikir edinebilirsiniz. Eğer isterse sanık olan taraf yetkisizlik itirazında bulunabilir. Böylelikle hem davalı hem de davacı kanun önünde eşit haklara sahip olur.

Ceza Davalarında Yetkisizlik Nedir?

Ceza davalarında yetkisizlik duruşmaya bakan görevli mahkeme ile ilgili problem yaşanması anlamına gelir. Taraflardan biri davanın türüne göre görevlendirilen mahkemenin yetkili olmadığı konusunda itirazda bulunabilir. Bu gibi durumlarda ise adil bir yargılama yapılabilmesi adına ise vatandaşların itirazları detaylı olarak incelenir.

  • Yetkisizlik kararı ise ancak sanığın duruşma öncesinde itiraz etmesi sonucunda verilir.
  • Mahkeme ya da dava başladıktan sonra yetkisizlik konusunda herhangi bir hak iddia etme şansınız yoktur.
  • Vatandaşlar ya da sanık duruşunda Cumhuriyet Savcısının da yetkisizlik kararı konusunda itirazda bulunabileceği açıklanmıştır.

Ceza Davalarında Yetkisizlik Neden Ortaya Çıkar?

Bir dava başlamadan önce eğer taraflardan biri görevli olan mahkemenin, çekişmezliğe neden olan konuyla uygun olmadığını düşünüyorsa yetkisizlik kararı verilebilir. Bu nedenle her mahkemenin bakmakla yükümlü olduğu birbirinden farklı dava türleri vardır. Yetkisizlik kararı kabul edilirse eğer dava konusu incelenir ve görevli mahkemenin büyük bir titizlikle belirlenmesine dikkat edilir.

  • Eğer mahkeme savcısı yeni değil elde ederse veya yetkili mahkemenin farklı olduğu iddia ederse yetkisizlik için itiraz yapılır.
  • Cumhuriyet Savcısı ya da sanıklar tarafından sunulan iddianame incelenir ve bu doğrultuda yetkisizlik kararının verilmesine özen gösterilir.
  • Bu aşamada ise adil bir yargılamanın olması adına sanıkların dava başlamadan önce yetkili mahkeme konusunda fikir edinmeleri yararlı olacaktır.
  • Eğer görevli mahkeme yanlış seçilmişse ve sanıklar itiraz etmezse dava bu doğrultuda ilerler. Profesyonel bir sonuç almak ise imkansızlaşır.

Yetkisizlik Kararı Ne Zaman Verilir?

Davada yetkisizlik kararı sanık itiraz edip iddianame sunduktan sonra, bir üst mahkemenin vatandaşı haklı görmesi durumunda verilir. Bu aşamada nedenin somut verilere dayandırılması adına mutlaka bir iddianame hazırlanması faydalı olacaktır. Eğer yetkisizlik kararı reddedilirse tekrar bir itiraz yolu olmadığından dolayı mahkeme başlar. Bu aşamada ise fikir edinebilmek adına her zaman uzman bir avukattan danışmanlık almak dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.

Yetkisizlik Kararına Karşı İtiraz Yolu Var Mı?

Ceza Muhakemeleri Kanunu 18. Maddesi içerisinde yetkisizlik kararına ilişkin itiraz yolunun da her zaman açık olduğu belirtilmiştir. Ceza davalarında yetkisizlik, doğru bir yargılama yapılması ve her iki tarafında haklarının korunması açısından önemlidir. Eğer konu uygun değilse davaya bakmakla görevli olan mahkeme yanlış bir karar verebilir. Daha fazla destek almak istemeniz halinde ise büromuzda her zaman profesyonel hizmet veren avukatlarımızla görüşebilirsiniz.

Bir yorum yaz