Ceza Davalarında Whatsapp

Çekişmeli olarak da devam edebilen ceza davaları, tarafların haklılıklarını kanıtlayabilmeleri açısından son derece önemlidir. Bu aşamada ülkemizdeki mahkemeler tamamen 5271 sayılı CMK kapsamında adil bir yargılama yapılmasına özen gösterirler. Ceza davalarında whatsapp ise son dönemde gündem haline gelmeye başlayan konulardan biridir. Whatsapp yazışmaları, fotoğraf, görsel ya da ses kayıtları delil olarak kullanılabilir.

Ceza Davasında Whatsapp Kayıtları Kullanılabilir Mi?

Ceza davalarında whatsapp kayıtlarını kullanmak mümkündür. Ceza Muhakemeleri Kanunu 134. Maddesi içerisinde telefon ya da elektronik cihazlar üzerinden alınan kayıtların delil olarak mahkemeye sunulabileceği belirtilir. Böylelikle mağdur olan tarafın haklarını koruma ve somut bir delil sunma hakkı ortaya çıkar.

  • Whatsapp, son dönemde yaygınlaşan ve toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılan sosyal ağlardan biridir.
  • Akıllı telefon ve tabletlere kolay bir şekilde indirilebilen uygulama üzerinden sevdiklerinizle keyifli vakit geçirme şansınız vardır.
  • Whatsapp kullanıcılarının ise birbirlerine gönderdikleri veriler, dava sürecinde haklılığı kanıtlanabilmesi ya da bir konunun kanıtlanabilmesi için faydalı olacaktır.

Ceza Davasında Whatsapp Neden Önemli?

Davalı ya da davacı olan tarafın, mahkeme sırasında haklılığını kanıtlayabilmesi adına somut bir delil sunması gerekir. Her ne kadar iki tarafta haklılığını iddia ediyor olsa da ortada bir kanıt, sabit bir veri ya da kaynak yoksa eğer kanunlar önünde geçerli değildir. Ceza davası ve whatsapp konuları ise bu noktada önem kazanır. Whatsapptan konuşulan bir sayfa, görüntü ya da ses kaydı üzerinden mahkemeye kanıt sunmak mümkündür.

  • Ancak bu noktada karşı tarafın kişilik haklarına zarar verilmemiş olması gerekir.
  • Anayasal kurallar çerçevesinde elde edilen bir delilin mahkemede değerlendirilme şansı vardır.
  • Özelikle çekişmeli davalarda ya da boşanma sürecinde mağdur olan tarafın haklılığını kanıtlayabilmesi adına kullanılır.
  • Kişinin tüm sosyal medya araçlarına ya da iletişim araçlarına el konulur ve şifreleri de alınarak gerekli incelemeler yapılır.

Whatsapp İncelemesinin Yapılmasına Kim Karar Verir?

Whatsapp incelemesinin yapılması ve davalı ya da davacının delillerini mahkemeye sunabilmesi adına kararı verebilecek yetkili mercii hakimdir. Eğer hakim whatsapp ya da sosyal medya kayıtlarının araştırılmasına karar verirse böyle bir yaptırım uygulanır. Bu nedenle dava sırasında hazır bulunmak ve hakları en iyi şekilde savunmak yararlıdır. Whatsapp üzerinden alınacak delillerle mahkeme süreci hızlanacaksa eğer hakim olumlu yanıt verir.

Delilin Hukuka Uygun Şekilde Alınmış Olması Gerekli Mi?

Ceza davalarında whatsapp desteği alınması aşamasında ise delilin hukuka uygun bir şekilde toplanmasına izin verilir. Eğer kişinin izni olmadan whatsapp bilgileri incelenirse eğer karşı tarafın ceza alma riski de vardır. Bu nedenle whatsapp kayıtları incelenecek olan kişinin rızasının olması, dikkat edilecek en önemli kurallardan bir tanesidir. Böylelikle gerekli sorgulama yapılır ve dava problemsiz şekilde tamamlanır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz