Ceza Davalarında Temyiz

Ceza davalarında temyiz davalının ve davacının haklarının korunabilmesi açısından son derece önemlidir. 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu içerisinde de kişinin dava sonucuna itiraz etme ve temyiz talep etme haklarının olduğu belirtilmiştir. Bir davada çıkan karar iki taraftan birini olumsuz yönde etkiliyorsa ve haksızlık yapıldığı düşünülüyorsa eğer temyiz başvuru yapma şansınız vardır.

Ceza Davalarında Temyiz Nedir?

İstinaf mahkemesinin verdiği hükümlerinin yeniden incelenmesi sürecine temyiz adı verilir. Ceza davalarında temyiz başvurusu yapabilmek adına ise yetkili mercii, Yargıtay olarak karşımıza çıkar. Gerekli evraklar ve dava sonucu ile birlikte problemlerinizi dile getirmeniz halinde hemen incelemeye alınır.

  • Mahkemenin verdiği kararın bozulması ya da değiştirilmesi açısından son derece etkili yöntemlerden biridir.
  • Olağan bir kanun yolu olması nedeniyle kişiler haklarını resmi kurumlar üzerinden koruma fırsatı elde ederler.
  • Vatandaşlar dışında kanunlar çerçevesinde Cumhuriyet Savcısı’nın da mahkemede temyiz hakkını koruma şansı vardır.

Ceza Davalarında Temyiz Süresi Nedir?

Ceza davası söz konusu olduğunda temyiz süresi 15 gün olarak kabul edilir. Ancak bu aşamada dikkat edilecek bazı unsurlar vardır. Belirtilen zaman dilimine özen gösterilmemesi halinde temyiz hakkınız biter ve bu aşamadan sonra bir yaptırımı bulunmaz. Belirtilen zaman dilimi davanın açıklandığı ya da mahkemenin karar verdiği günden sonra geçerli olmaya başlar.

  • Eğer duruşma ya da mahkemede taraflar hazır olarak bulunuyorsa temyiz süresi o andan itibaren 15 gün boyunca geçerlidir.
  • Davalı ya da davacının duruşmaya katılmaması halinde ise mahkeme sonrasında adreslerine PTT ile sonuç bildirilir. Taraflardan birinin eline resmi evrak ne zaman geçerse eğer, o tarihten sonra temyiz süreci başlar.
  • Yukarıda belirtilen sürenin son günü cumartesi ya da Pazar gibi tatile denk geldiyse, bir sonraki iş günü 15.gün olarak kabul edilir.
  • CMK 291. Maddesi içerisinde de temyizin hangi zaman dilimleri arasında geçerli olduğu detaylı şekilde açıklanmıştır.

Kimler Temyiz Başvurusu Yapabilir?

Bir mahkemede davalı ya da davacı olan taraflardan birinin temyiz başvurusu yapabilme hakkı vardır. Belirtilenlerin yanı sıra davaya dahil olan şikayetçinin de duruşma sonunda temyiz başvurusu yapma fırsatı ortaya çıkar. Kişi 18 yaşından küçükse, anne ya da babası velisi olarak temyiz talebinde bulunma hakkı elde eder. CMK 260. Maddesinde davaya dahil olan tarafların haklarının korunması adına temyiz seçeneklerinin olduğu belirtilmiştir.

Ceza Davalarında Temyiz Neden Önemlidir?

Ceza davalarında temyiz her iki tarafında haklarının korunması ve adil bir yargılama yapılması açısından son derece önemlidir. Bir mahkemede çıkan kararın yanlış ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız eğer, kanunlar size en iyi fırsatı sunar ve temyiz yolunu açık tutar. Bu aşamada ise başvuru işlemleri nasıl ilerler diye merak ediyorsanız, Okyanus Hukuk Bürosu olarak personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz