Ceza Davalarında Müşteki Ne Demek

İlgili Yazılar
Adli Tatil Tarihleri ve Adli Tatilde Görülecek İşler (HMK 103)

Bu makalemizde sizlere adli tatil nedir, HMK 103. maddeye göre adli tatil tarihleri nelerdir ve adli tatil günlerinde de görülmeye Devamını Oku

Hukuk Davası İstinaf Başvuru Dilekçesi Örneği

Hukuk davası istinaf başvuru dilekçesi örneği danışanlar tarafından sık sık sorulan sorular arasındadır. Bu makalemizde hukuk davası istinaf başvurusu nedir, Devamını Oku

Koşullu Salıverme( Şartlı Tahliye) Nedir?

Koşullu salıverme, 5275 sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Kanunu’nda  (md. 107) düzenlenmiştir. Kişinin hapis cezasını cezaevinde iyi halli olarak Devamını Oku

Yargıda E-Duruşma Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

Günümüz pandemi koşullarının getirdiği koronavirüs önlemleri ve yeni yargı düzenlemesi ile birlikte artık avukatlar ‘Yargıda E-Duruşma’ yöntemi ile duruşmalara katılabilecek. Devamını Oku

Ceza davasının açılması adına şikayetler dikkate alınır. Hazırlanan dilekçelerin yetkili ya da görevli mahkemeye sunulması halinde harekete geçilir. Bu aşamada devreye müşteki girmektedir. Ceza davalarında müşteki ne demek merak edenlere:

  • Tam anlamıyla şikayette bulunan gerçek ve tüzel kişidir.
  • Herhangi bir suçtan dolayı zarar göreni ifade eder.
  • Zarardan ziyade suça karşılık mağdur olan anlamına gelir.

Kişinin aleyhine işlenen herhangi bir suç varsa şikayette bulunma hakkı doğar. Bizzat şikayetçi olan kişiye de müşteki adı verilmektedir. Bu şekilde yargılama aşamasına geçilir ve davaya yer verilir.

Ceza davası ile ilgili diğer makalelerimize de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Mahkemede Müşteki Ne Demek?

Müşteki bir ya da birden fazla kanunun suç olarak tanımladığı fillere maruz kalan kişi demektir.

Müşteki bir kereye özel olarak mahkemeye gidip ifade verebilir. Kolluk kuvvetleri ya da savcılıkta vermiş olduğu ifadeye istinaden kayıtlı olan yasal tebligat adresine ifadesi alınması için çağrı yapılır.

Müştekinin Şikayet Hakkı Nedir?

Ceza davalarında müşteki ne demek merak edenlere şikayetçi kişiler eşlik eder. Sadece gerçek değil tüzel kişilerin de aynı ifadeden anılması söz konusudur. Sonuç olarak mağdur olan taraf yani müşteki, şikayet hakkını kullanarak soruşturmaya geçebilir. Şöyle ki:

Şikayet: Müşteki ifade tutanağı eşliğinde şikayette bulunabilir. Bunun için polise, savcılığa ya da jandarmaya beyanda bulunması beklenir. Direk mahkemeye yazılan şikayet dilekçeleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Şikayetçi tüm bilgileri açıkça belirtmeli ve olayı beyan etmelidir.

Soruşturma: Beyanların ve dilekçelerin incelenmesi halinde suç teşkil eden durum teşhis edilir. Bu yolla soruşturma başlar ve delillerin toplanması sağlanır. Varsa tanıkların dinlenmesi ve bilirkişi raporlarının ele alınması söz konusudur. Kısacası olaya bağlı olarak iddianame hazırlanır ve ceza davasının açılması sağlanır.

Müştekinin Diğer Sıfatları Nelerdir?

Kişilerin sadece şikayet aşamasında müşteki olarak ifade edildiğini belirtmek gerek. Bu durumun hemen arkasından davaya geçilir ve müşteki katılım gösterebilir. Öyle ki katılım neticesinde müdahil olarak adlandırılması esas alınır. Yani dava sürecinde ki eylemleri üzerinden farklı sıfatlara geçilmesi söz konusudur. Örneğin:

  • Suçun istinadı ve mağduru olan kişi için müşteki şüpheli tanımlaması yapılır.
  • Davaya katılmama durumunda ise müşteki sanık şeklinde anılır.
  • Davaya müdahil olanlar için de müdahil sanık adlandırmasına geçilir.

Bunların haricinde olayda mağdur, şüpheli ve sanık olarak anılan kişiye de mağdur şüpheli denilmektedir. Duruşmaya katılan bu kişinin mağdur sanık şeklinde anılması söz konusudur. Ceza davalarında müşteki ne demek sorusuna farklı tanımlar ve sıfatlar eşlik edecektir.

Müşteki Şikayet Süresi Ne Kadar?

Olaydan dolayı mağdur ya da zarar gören taraf, beyanda bulunabilir. Önceden de belirttiğimiz gibi beyanlarınız ve de şikayet dilekçeleriniz göz önünde bulundurulur. Bu aşamada maksimum şikayet süresini dikkate almak gerekir. TCK md. 73 üzerinden süre bildirilmiştir. Sonuç olarak fiil ya da failin öğrenilmesinden sonra 6 aylık maksimum süre içerisinde şikayette bulunmanız önem arz etmektedir.

Müştekinin Hakları Nelerdir?

 

ceza davasında müşteki ne demek

Soruşturmaya yönelik hakların kullanılması mümkün olacaktır. Mesela müştekinin delil toplanması adına talepte bulunmasına izin verilir. Çeşitli suçlara ilişkin barodan avukat talebinde de bulunması söz konusudur. Müşteki savcının kararına ilişkin itiraz hakkını da kullanabilir.

Müşteki İle Davacı Arasındaki Fark

Müşteki kelimesi manası itibariyle şikayet eden demektir. Mevcut fiilden zarar gördüğünü ifade eder.

Davacı terimi daha geniş kapsamlı bir hukuki terimdir. Davacı bir hakkın ihlal edildiğini bu hakkın kendisine iadesi hakkında kapsamlı bir iddada bulunabilir.

Bu durumda davacının şikayeti ile şikayet eden müşteki de şüpheli olarak nitelendirilebilir.

Müşteki Duruşmaya Katılmak Zorunda Mıdır?

Müşteki hakim tarafından mahkemeye çağrıldıysa evet katılmak zorundadır.

Hakim müştekinin kolluk kuvvetleri ya da savcılıkta verdiği ifadeyi yeterli görürse tekrar mahkemeye çağırmayabilir. Bu konuda hakim tarafından inisiyatif alınabilir.

Müşteki Mahkemeye Gitmezse Ne Olur?

İfadesi alınacak müşteki davet ile mahkemeye çağrılır. Eğer katılım olmazsa müşteki kolluk kuvvetleri nezaretinde zorla mahkemeye getirilir.

Gönderilen tebligata rağmen bu çağrıya uymayanlar için tekrar bir tabligat gönderilmez.

Konuyla ilgili bir başka kaynak olarak şu bağlantıya gidebilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eik%C3%A2yet

Bir yorum yaz