Ceza Davalarında İstinafa Cevap Süresi

Ceza davalarında istinafa cevap süresi incelemesine ballamadan önce öncelikle istinaf kanun yolu nedir, nasıl yapılır, hangi süreçleri içerir gibi konu başlıkların değinmek gerekir.

İstinaf Kanun Yolu Nedir?

İstinaf öncelikle ne demek bir inceleyelim. Olağan kanun yolu anlamına gelmektedir. İstinaf mahkemesi denildiğinde istinaf incelemesi yapan ikinci derece olarak nitelendirilen mahkemedir.

İlk derece mahkemenin ceza davası sonucunda vermiş olduğu son kararın üst dereceli mahkeme yani bölge mahkemesi olan adli mahkemeye taşınması sürecidir. Yani maddi vakaı yönünden aynı zamanda hukuku aykırılık yönünden alınan kararın yeniden incelenmesine yol gösteren bir kanun yoludur.

Asıl derece kanun yolu olarak da ifade edilebilir. İlk derece mahkemeleri tarafından verilen hükümlerin denetlenmesi ve hukuka uygunluğunun yapılması aşamasında başvurulan bir kanun yolu olarak ifade edilir.

İlk derece ceza mahkemelerinin hüküm niteliğinde aldığı kararların değişikliği ya da itirazı için öncelikle istinaf kanun yoluna gidilmelidir. İstinaf kanun yolu sürecinde verilen hükümlerin tarafları tatmin etmemesi halinde istinaf aşmasından sonra da istinaf mahkemesinin verdiği kararın özelliklerine uygun olacak şekilde temyiz kanun yolu için bir üst mahkeme olan Yargıtay’a başvuru yapılabilir.

İstinaf Kanun Yolu Şartları Nelerdir?

Ceza davaları sonunda alınan kararlar neticesinde istinaf kanun yolu açık olabilmektedir. İstisnai şartların olduğunu da özellikle belirtmek gerekir. Her karara itiraz etme hakkının doğmasının da bilinmesi gerekir.

Ceza davalarında istinafa cevap süresi aşamasına gelmeden önce başvuru işlemlerini inceleyelim. İstinaf kanun yoluna başvuru yapılma süresi hükmün verildiği günden itibaren yani duruşmada öğrenilen gündür bu süre 7 günü kapsamaktadır. Davasız yargılama olmaz ilkesi gereği kararı veren mahkeme için istinaf dilekçesi hazırlanabilmektedir bu süre içinde ya da direk mahkemede tutanakla da başvuru yapılabilir.

İki durum vardır öncelikle sanığın hazır ama avukatın hazır olmadığı durumlar için istinaf süresinin belirlenmesinde kararın sanığın tefhimi ile başlamasıdır.

Bir diğer durum ise kendisine zorunlu avukat atandığının bilinmemesi durumunda sanık hakkında istinaf süresinin başlaması müdafiye tefhim içerisinde ya da tebliğ edilen tarihten değil öğrenme ya da tebellüğ süresi ile başlar.

İtiraz Ve Temyizden Farkı Nelerdir?

Mahkeme süreçlerinde birbirinden farklı kavramlar vardır. İstinaf, itiraz ve temyiz. İstinaf dediğimizde olağan kanun yolu akıllara gelmektedir. İtiraz hakim ya da mahkeme ara kararlarına karşı olarak mahkemenin son kararına karşı yapılan bir uygulamadır. Son yoldur. İstinaf dediğimizde hem olayların yargılanması hem de hukuki denetim yapan ikinci derece kanun yoludur. Temyiz dediğimizde ise hukuki derece kanun yolu ifade edilmektedir. Sadece hukuki denetim yapılmaktadır.

Ceza Davaları İstinafa Cevap Süresi Nedir?

Kanunlar nezdinde olaylar yaşanması halinde terimler, yasal haklar gibi detaylar işin içine girmekte ve durumlar karışmaktadır. Terimler birbirine girebilmekte ve hatalı işlem yapılması söz konusu olabilmektedir. Okyanus hukuk bürosu olarak yasal süreçlerin takibi ve kanunla ilgili her işleminizde süreçlerin takibini yapmaktayız.

Ceza davalarında istinafa cevap süresi şartlara göre değişmektedir. Normal sürçeler içerisinde kararın öğrenildiği yani durulmada öğrenildiği süre dahil 7 günü kapsamamaktadır. Avukatın olmaması ya da sanık için avukat atamasının yapıldığı ve bilinmediği durumlar için şartlar ve İstinaf cevap süresi değişmektedir.

İstinaf işlemleri için gerekli şartların yerine getirilmiş olması ve başvurunun tamamlanması olması gerekir. Direk dilekçe ile başvuru yapılabileceği gibi mahkemeden tutanakla da başvuru işlemi yapılmaktadır. Okyanus hukuk bürosu olarak alanında uzman avukat kadromuzla tüm hukuk süreçlerinizi yakından takip ediyor adınıza yasla süreleri başlatıyoruz.

Bir yorum yaz