Ceza Davaları Ne Kadar Sürer?

Ceza Davaları Ne Kadar Sürer? : Ceza davaları sırasında cezanın uzamasını sağlayan durumlar yargılamanın yapıldığı suç türü ceza verilmesi muhtemel cezanın yoğunluğuna göre değişim gösterir. Ceza davalarının süreci suçun niteliğine ve suç şekline göre sonuçlanır.

Ceza davaları içerisinde özellikle tanık sayısı, delil durumu ve yargılanan kişiler gibi farklı etkenler süreci etkiler. Asliye ceza mahkemeleri genel olarak ceza sınırı 10 yıl ya da altında olan hapis cezaları ile ilgili suçlara ve kanun içerisinde yer alan özel suçlara uygun olarak yargılamalar gerçekleştiren bir müessesedir.

Ceza davaları ne kadar sürer? Sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Ceza davaları çok uzun sürebileceği gibi kısa sürede de sonuçlanabilir. Bu durumların hepsi tamamen davanın gidişatına ve davadaki delillere bağlıdır. Bu nedenle de değişim gösterir.

Makalemize devam etmeden önce ceza davaları ile ilgili diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Ceza Davalarında Süreç Nedir?

Asliye ceza mahkemeleri genel olarak cezası en fazla 10 yıl ya da altında olan suçlar ile ilgilenmek ile görevli olan bir mahkemedir. Yeni çıkan yargı içerisinde hedef süre uygulamasına geçilmiştir. Hedef süre uygulaması asliye ceza mahkemesi kararları için 300 ya 390 gün içerisinde sonuca gidilmesine yönelik bir hedef belirlemiştir.

Yaklaşık olarak 10 ay ile 13 ay arasında bir zamanda neticeye varılması öngörülen asliye ceza davaları için karara bağlanma tarihi hakkında net bir zaman söylemek imkansızdır. Her dosya ve suç türü kendi özelinde incelenmeli ve değerlendirilmelidir.

Ceza davalarında süreç tam olarak tahmin edilemez. Sürecin uzamasını ya da kısalmasını sağlayan faktörler ortaya çıkabilir. Bu nedenle tam tarih belirtilmesi imkansızdır. Ceza davaları ne kadar sürer? Oldukça merak edilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazımızı okumanız gerekir.

Ağır Ceza Davaları Ne Kadar Sürer?

Ağır ceza davaları için de herhangi bir şekilde süre belirtmek yanlış olur. Bunun nedeni mahkemenin ilerleyişinin bazı delil ve sanıkların bulunup bulunmaması ile doğrudan ilişkili olmasına bağlıdır. Yargılanan sanık sayısı, delillerin toplanması, tutuklu sanık bulunup bulunmaması gibi durumlar ağır ceza davalarını doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Ağır ceza davalarında bir de Yargıtay süreci bulunur. Yargıtay süreci de davanın uzamasına neden olan süreçlerin başında gelir. Ağır ceza davalarında dava süreci genel olarak 1 yıl ila 3 yıl arasında değişim gösterdiği kabul edilir. Ancak yargılamayı etkileyecek olan faktörlerin gelişmesi ile birlikte ağır ceza davaları daha uzun ya da daha kısa sürede tamamlanabilir. Ceza davaları ne kadar sürer sorusuna verilecek net bir yanıt yoktur.

Ağır Ceza Suçları Nelerdir?

Ağır ceza suçları ağır ceza mahkemelerinde görülür. Bu suçlar ile ilgili davalara başka mahkemeler bakmaz. Davaların süresi ise suçun tespiti, şüphelilerin sorgulanması ve delillerin bulunması gibi durumlara bağı olarak değişim gösterir. Ağır ceza suçları şu şekildedir;

  • Düşmanla işbirliği
  • Düşman devlete maddi ve mali yardım
  • Silahlı örgüt
  • Silah sağlama
  • Yasama organına karşı suç
  • Siyasal veya askeri casusluk
  • Devlet güvenliği ille ilgili belgeleri elinde bulundurma
  • Yasaklanan bilgilerin casusluk maksadı ile temini

Ağır Ceza Davasına Avukatsız Girilir Mi?

Ağır ceza davasına avukatsız girmek hapis cezasını kabul etmek anlamına gelir. Bu nedenle mutlaka bir avukattan yardım alarak davaya girmeniz gerekir. Bunun için okyanus hukuk büromuzun uzman kadrosundan yardım alabilirsiniz.

Ağır ceza avukatı yardımı ile mahkeme daha kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz. Bunun için davya herhangi bir avukat ile değil ağır ceza konusunda uzmanlaşmış bir avukat ile girmeniz gerekir.

Bir yorum yaz