Çapraz Sorgu ve Doğrudan Soru Sorma

Çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma hakları davanın daha sahih bir biçimde yürütülmesi için fırsat sunmaktadır. Bu sorgulama sırasında temel farklılıklar bulunur. Çapraz sorguda sorguya alınan kişiyi şüpheye düşürmek ve verdiği beyanı daha doğru hale getirmesini sağlamak ana amaç olarak belirlenmişken doğrudan soru sormada olayın aydınlatılması için herhangi bir şüpheye yer vermeyecek sorular yöneltilir ve cevap alınır.

çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma

Hukuki Temeli Var Mıdır?

Çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma süreci içerisinde hukuki olmayan tek bir adımın atılmasına dahi izin verilmemektedir. Bu noktada hukuka aykırı bir adım atılırsa ya da sorguya alan kişi kanunda verilen hakların dışına çıkılarak sıkıştırılmaya çalışılırsa kişinin kendi haklarını savunmak adına dava açma hakkı dahi bulunuyor!

Çapraz sorgu ve doğrudan sorgu Ceza Muhakamesi Kanunu kapsamında yer alan 201. Madde ışığında verilmiş haklar arasında yer almaktadır. Bu noktada tanımlanmış hukuki sınırların dışına çıkılmasının direkt olarak dava selameti ile alakalı aksaklıklar çıkaracağının belirtilmesi gerekir.

Çapraz Sorgunun Temel Amacı Nedir?

Çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma kalıpları incelendiği zaman kişileri şüpheye düşürecek olan temel yanılgılar oluşturmak ana hedef olarak belirlenmiştir. Örneğin aynı sorunun farklı kalıplar ile birden fazla defa yöneltilmesi durumunda kişilerin nasıl yanıt vereceği incelenir. Bu aşamada akıl yürütme, köşeye sıkıştırma ve açık bulma gibi adımlar uygulanır. Kişilerin verdiği beyanların arkasında durmadığı ve açıklar verdiği fark edildiği anda direkt olarak bu durum dava dosyasına eklenecektir.

Çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma farkı psikolojik baskıdan da geçmektedir. Kişilere çapraz sorgu kapsamında haklarını ihlal etmeyecek derecede bir psikolojik baskı yapılabilir. Bu psikolojik baskıya dayanamayarak sakladığı tüm detayları açıklayan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar yüksektir!

Hafıza Kontrol Ediliyor!

Çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma nasıl olur soruları kapsamında çapraz sorgunun sanığın hafızasındaki tüm detayları filtresiz bir biçimde kişilere sunması en temel nitelik olarak belirlenmiştir. Özellikle sakladığı herhangi bir husus varsa sorgu sırasında bunun açığa çıkarılması için çaba sarf edilir. Aynı sorunun farklı kişiler tarafından farklı biçimlerde sorulması kişinin kendini baskı altında hissetmesine neden olacaktır. Doğrudan soru sormada ise bu tür bir durum söz konusu değildir. Aydınlatılması gereken noktalar sorulur ve bu verilen bilgiler doğruymuş gibi direkt olarak kayda geçer. Süreç ile alakalı herhangi bir sıkıştırma ya da soruların yinelenmesi gibi adımlar uygulanmayacaktır.

Çapraz Sorgunun Püf Noktaları

Çapraz sorgu ve doğrudan soru sorma sırasında soruları yöneltecek olan kişinin konu ile alakalı tüm detaylara hakim olması gerekir. Ancak bu şekilde karşıdaki kişinin yalan söyleyip söylemediği ile alakalı çok daha net bilgi alma imkanı elde edilecektir. Doğrudan soru sormada ise hali hazırda temel hususlar hakkında bilgi sahibi olan kişinin sürecin detaylarını öğrenmek için sorular sorduğu fark edilmektedir.

Çapraz sorgunun herhangi bir bilgi elde etmek için rastgele uygulanması doğru olmayacaktır. Aydınlatılmak istenen nokta önceden belirlenmelidir. Bunun hemen akabinde aydınlatılmak istenen konu ile alakalı tüm detayların incelenmesi için sorular yöneltilir. Bu şekilde odak noktasının belirlendiği sorgularda elde edilecek olan verimliliğin çok daha yüksek olacağı dile getirilmelidir.

En sık kullanılan metotların başında tanığın kendi ifadesinde yer verdiği kalıpları kullanarak sorular sormaktır. Bu şekilde tanığın hafızasının yoklanması ve herhangi bir bilgiyi gizli tutup tutmadığının ortaya çıkması çok daha kolay bir hal alacaktır! Sorgunun sonunda kişinin kendini gizli tutma motivasyonu düşeceği için önemli soruların en son yöneltilmesi daha mantıklı olacaktır.