Bulgaristan’da Oturum İzni Alma

Neden Bulgaristan?

Neden Bulgaristan sorusuna cevap olarak, ülkemizin en eski komşusu ve ilişkilerinin çok eski zamanlara dayandığı söylenebilir. Bulgaristan ve Türkiye tarih boyu süren bazen dostluk bazen anlaşmazlıklarla dolu bir tarihe ortaklık eden iki ülkedir. İki ülke arasındaki kültürel benzerlik ve yakınlıklar aslında neden Bulgaristan sorusunun da cevabı niteliğindedir. Son yıllarda Türklerin vatandaşlık için başvurduğu ülkeler içerisinde Bulgaristan’da bulunmaktadır. Bu ülkenin 2007 yılında Avrupa Birliğine girmesi ile oturma izni almak isteyenlerin sayısının artması da neden Bulgaristan sorusuna verilebilecek cevaplar arasında yerini aldı. Oturum izni alabilmek için her ülkenin farklı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlerden bir veya bir kaçını sağlıyorsanız neden Bulgaristan olmasın? Diyebilirsiniz.

D Vizesi Almak

Bulgaristan’a gidebilmek için önce vize almanız gerekmektedir. Vize işlemleri için sizden istenen evrakları tamamlayıp size en yakın olan Konsolosluk veya Büyükelçiliklere başvurunuzu yapabilirsiniz. D Vizesi almak için yapılan başvurular gerekli incelemenin ardından başvuru sahibine bilgilendirme yapılıyor. D Vizesi size Bulgaristan’da 90 gün veya daha uzun süre kalma hakkı tanıyor. Fakat D Vizesini alabilmek için Bulgaristan’ın belirli şartları bulunuyor. Örneğin aile ziyareti yapacak olan kişiler, turizm amaçlı geziye çıkmış olanlar, bir iş için ülkede bulunmak zorunda olanlar ve çalıştıkları iş dolayısıyla transit geçiş yapmak zorunda olanlar D Vizesi almak için başvuruda bulunamazlar. Başvuru sonucu Bulgaristan tarafından kabul edilenler ülkeye giriş yapabilirler. Ülkeye giriş yaptıktan sonra vize tarihleri içerisinde Yabancılar Şubesine D Vizesini alarak Bulgaristan’da oturum izni için başvurabilirler.

Oturum İzni İçin Başvurabilecek Kişiler

Bulgaristan’da oturum için başvurabilecek kişiler yasalar çerçevesinde düzenlenmiştir. En çok tercih edilen başvuru sebeplerinden bazıları şunlardır;

Bulgaristan’da Eğitim: Üniversite veya dengi bir okulda eğitim almak isteyen kişi burada uzun süre kalacağı ve eğitim göreceği için oturum izni için başvurabilecek kişilerdendir. Yine bu kapsamda Bulgaristan’da Erasmus için kabul edilen öğrencilerde bu haktan yararlanabilmektedir.

Bulgaristan Göçmeni Olmak: İki yaşından gün almamış, bu ülkede doğum kaydı bulunan çocukların anne ve babaları da oturum izni için başvurabilecek kişilerdendir. Ayrıca Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan kişiler eskiden vatandaş olduklarını ispat ederlerse oturum izni için başvurabilecek kişilerden olurlar.

Bulgar Vatandaşı İle Evlilik: Bulgaristan vatandaşlığı bulunan bir kimse ile evliliğin sahte olmadığını ispatlamak şartı ile nikah yapanlarda oturum izni için başvurabilecekler arasındadır.

Şirket Sahibi Olmak: Bulgaristan’da bir şirket kurarak burada en az 10 kişiyi istihdam eden bir iş adamı D Vizesi aldıktan sonra oturum izni alabilecek kişiler arasına girebiliyor. Ayrıca eş ve çocukları içinde oturum izni talebinde bulunabiliyor.

Bunların haricinde emekliler için, bu ülkede tedavi görmekte olanlar için, diplomatik görev neticesinde burada bulunmak durumunda olanlar içinde oturum izni alma hakkı bulunmaktadır.

Vize Başvuru Ücreti

Her başvuru sahibi seyahat amacına uygun olan vize türü için ödeme yaptığı anda Bulgaristan vize başvurusu işleme alınmaktadır. Vize başvuru ücretleri için ödenmesi gereken harçlar anlaşmalı bankalara yapılmaktadır. Bu harçlar konsolosluk birimi ve buradaki hizmet bedelleri için alınan ücretlerdir. Vize başvuru ücreti yatırılıp dosya içine konulmayan başvurular kabul edilmemektedir. Alınacak vize türüne göre belirlenen vize başvuru ücretleri yetkili mercilerce belirlenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz