Bulgaristan Vatandaşlık Nasıl Alınır

2007 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan hem sınır komşumuz olması hem de ülkemize en fazla göçün yaşandığı ülke olması nedeni ile Türkiye vatandaşlarının en yoğun vatandaşlık talebinde bulunduğu ülke. Bulgaristan’dan vatandaşlık almak kulağa hoş gelse de kolay değil öncelikle uzun ve pahalı bir sürece hazır olunmalı. Bulgaristan vatandaşlık nasıl alınır Ülkeden oturum izni almak vatandaşlık talebinde bulunmadan önce belki de yapılması doğru bir yöntem çünkü Bulgaristan farklı şartlarda oturma izni veren bir ülke.

Öğrenci Ve Emekliler Oturum İzni Alır

Üniversite ya da dengi bir okulda eğitim almak için Bulgaristan’a giden birisi orada uzun süre kalacağı için D vizesi alır bunu ülkemizde büyükelçilik ya da konsolosluklar aracılığı ile temin eder. D vizesi ile giriş yaptığı Bulgaristan’da yabancılar şubesine müracaat ederek sürekli oturum izni başvurusu yapar ve iki hafta içerisinde izin belgesi verilir, Erasmus ile giden öğrencilerde aynı yöntem ile Erasmus oturum izni alır. Bulgaristan vatandaşlık nasıl alınır Türkiye’de emekli olanlar emekliliklerini belgelediğinde ve ülkede yaşamını devam ettirecek bir gelirinin olduğunu ispatladığında D vizesi alarak Bulgaristan’a girer ve Yabancılar şubesinden sürekli oturma izni talep eder şayet bu yönteme başvurmadan ülkeden ayrılırlar ise bu haktan yararlanamazlar.  Herhangi bir ticari kurumda görev alan personel ya da yöneticilerde aynı yolu kullanarak oturma izni alır ve bu izin ile tüm Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilir.

Ülkeye Maddi Katkı Sunanda Vatandaş Olabilir

Bulgaristan’da bir yatırım yapan, 512 bin EURO tutarında bir devlet tahvil bonosu alan, işyeri açan şirket yönetici ya da sahipleri de çok kolay oturum izni alan kesim ayrıca bu kişiler evliliklerini ve çocuklarını ispatladığında eşleri ve çocukları için de oturum izni almaktalar. Anne ya da babası Bulgaristan vatandaşı olan 18 yaşını doldurmayan çocuklarda anne ve baba izni ile oturum alırlar ve anne babalarının gözetiminde bu izin ile tüm Avrupa ülkelerinde vizesiz seyahatler yapabilirler.

Belgelerde Eksik Olmamalı

Bulgaristan vatandaşlık nasıl alınır sorusunun cevabı istenen belgelerin tam olarak temin edilmesi ve her birinin doğruluğunun kanıtlanması şeklindedir. Bulgaristan Devletinin vatandaşlık başvurusunda talepte bulunandan istediği belgeler Bulgar eğitim bakanlığı onaylı ve noter tasdikli Bulgarca bildiğini gösterir eğitim belgesi, yine noter tarafından onaylanmış doğum belgesi, pasaport fotokopisi, en önemlisi isim denklik belgesi, Bulgarca yazılan kısa bir özgeçmiş, anne, baba, dede ya da nineye ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,  iki ülkeden alınan sabıka kaydı, sağlık kurulu heyeti onaylı sağlık raporu, iki adet fotoğraf, Bulgaristan bankalarında bulunan hesabın banka hesap dökümü, Bulgar noterinden ülkede sürekli oturacağına dair tasdikli taahhütname, seyahat sağlık sigortası ve Bulgaristan’da yaşamını devam ettireceği evin kira kontratı.

5 Yıl Sonunda Vatandaşlık Hakkı Elde Edilir

Bulgaristan devletinin istediği belgeler ile birlikte vatandaşlık tespiti talebinde bulunmak gerekir, tespit Bulgaristan Adalet bakanlığınca verilir, tespit sonrası D vize alarak ülkeye giriş çıkış kolaylığı elde edilir. Bulgaristan vatandaşlık nasıl alınır Oturum izninin alınmasının ardından belirlenen süre içinde orada yaşamak lazım tüm bu şartların yerine getirilmesini takip eden 5 yıl sonunda vatandaşlık hakkı elde edilir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz