Bulgaristan Vatandaşlık Mülakat Soruları

Yeni oluşan sistemle birlikte evrakların tamamının hazır olması durumunda başvuru yapılan gün ile mülakat günü aynı güne getirilebiliyor. Mülakat soruları ise Bulgaristan’ın genel ve özel bilgilerini test etmek için yapılıyor. Bazı Bulgaristan vatandaşlık mülakat soruları; Bulgaristan başbakanı kimdir? Ya da Bulgaristan dünyada neleri ile tanınıyor gibi sorular içermektedir.

Vatandaşlık İçin Online Başvuru ve Mülakat

Online başvuru yapıldıktan sonra gerekli belgelerle birlikte konsolosluğa gidilir ve teslim edilir. Daha sonrasında ise fazla belemeden mülakata alınılır. Bazı sorulmuş Bulgaristan vatandaşlık mülakat soruları şöyledir. Bulgaristan Cumhurbaşkanı kimdir? Bulgaristan yönetim şekli nedir? Bulgaristan’da milli sayılan yazarlar kimlerdir? Bulgaristan milli kahramanları kimlerdir? Milli bayram tarihleri ve adları nelerdir? Neden milli bayram ilan edilmiştir gibi sorular sorulabilir. Bulgar tarihinden önemli bir olayın anlatılması istenir. Bu genellikle önemli bir kişinin yaptığı önemli bir şey ya da ülkenin tarihini değiştiren bir olay olabilir. Bulgaristan’daki kişi hakları nelerdir? Gibi bir soruya çoklu cevap vermek gerekir. Örneğin Bulgaristan hakları şöyledir. Seçme ve seçilme hakkı, yaşama hakkı, özgürlük hakkı, düşünce özgürlüğü, özgür irade ve din özgürlüğü olarak cevaplanabilir.

Bulgaristan Vatandaşlığı İçin Cevaplanması Gereken Mülakat Soruları

Bulgaristan vatandaşlık mülakat soruları;  Bulgaristan vatandaşı olan bir kişinin yükümlülükleri nelerdir? Bulgaristan sınır komşuları kimdir? Bulgaristan’ın AB’ye üyeliği hangi tarihte gerçekleşmiştir? Bulgar vatandaşı olmak istemenin sebebi de sorulan sorular arasındadır. Bulgaristan’ın savunulması gereken durumda ne yaparsınız sorusu ile karşılaşılabilir.  Bu soruların cevabı kişinin mülakattan geçip geçmeyeceğini belirlediği için önem teşkil eder. Mülakatı geçemeyen kişi vatandaşlık alamaz. Bu sorular sorulabilmekle birlikte Bulgaristan’a ait olan farklı sorular da gelebilir. Bu yüzden Bulgaristan tarihini araştırma öğrenmek önemlidir. Önemli sayılan sanatçılar ve önemli kişileri bilmek mülakatta kolaylık sağlar

Kimler Vatandaşlık Başvurusunda Bulunabilir?

18 yaşını aşmış anne babasından biri Bulgar vatandaşı olan her birey başvuruda bulunabilir. Ancak anne babadan biri Bulgar vatandaşı değil ise eğitim ile vatandaşlık talebinde bulunabilir. Önce eğitime giden biri orada iş bularak Bulgaristan’a yararlı olabileceğini gösterip vatandaşlık talebinde bulunabilir. Ancak bu süreç uzun olabilir. Bir başka seçenek ise Bulgar vatandaşı olan biri ile evlenmektir.  Evlilik soncunda bir süre Bulgaristan’da oturma izni alınır. 5 yıl süre geçip evliliğin gerçek olduğuna ikna edildikten sonra dil sınavı ve mülakat girilir. Mülakatta Bulgaristan ile ilgili çeşitli sorular yer alır. Resmi ve nesnel sorular olmakla birlikte kişisel sorular da sorulabilir. Örneğin Neden Bulgaristan vatandaşı olmak istiyorsun gibi. Verilen cevaplar ışığında yaklaşık 15 gün sonra mülakat sonuçları açıklanır ve kişi daha sonrasında dil sınavına girer. Dil sınavına giren kişi kesinlikle bu sınavı da geçmelidir. Yoksa vatandaşlık alamaz.

Mülakat Soruları Neleri İçermektedir?

Mülakat soruları sabit aynı sorular olmayabilir. Bu yüzden mülakattan geçmiş bir kişiye soruları sorup ezberlemek ve başka hiçbir bilgi edinmemek mantıklı bir yol değildir. Mülakata girecek olan kişi Bulgaristan hakkında her Bulgar vatandaşının bildiği genel şeyleri bilmek zorundadır. Bulgaristan vatandaşlık mülakat soruları şu şekilde de olabilir. Bir önceki cumhurbaşkanı ya da önemli işler yapmış bir bakan sorulabilir. Bunlar çok zor olmamakla birlikte her Bulgar vatandaşının bilebileceği sorulardır. Bu yüzden Bulgar vatandaşı olan biri ile iletişime geçilebilir. Önemli yazarlar, sporcular ya da geleneksel olan şeyleri bilmek önemidir. Mutfaklarını, spor dallarını, eğitim sistemi ve yönetim şekli gibi soruları bilmek kolaylık sağlayacaktır.

Bir yorum yaz