Bulgaristan Vatandaşlığı Kaç Para?

Bulgaristan’da vatandaşlık başvurusu yapmak için ya önceden göçmüş olmak gerekmektedir. Ya da Bulgaristan göçmeni anne veya baba olması gerekmektedir. Üçüncü seçenek ise Bulgaristan vatandaşı olan biriyle evlenmektir. Bu üç durum için de başvuru koşulları bulunmaktadır. Bazı evrak ve işlemler yapmak gerekmektedir. Bu işlem ve evrakların belirli bir maddi miktarı vardır. Peki Bulgaristan vatandaşlığı kaç para tutmaktadır?

Yatırım Yaparak Bulgaristan Vatandaşlığı Almak

Vatandaşlık hakkı için devlete belirli bir para yatırımı yapılabilir. Para yatırımı ile  Bulgaristan vatandaşlığı kaç para olmaktadır? 512 bin euro devlet tahvil bonosu alınabilir. Bu alınan bono sayesinde Bulgaristan’da sınırsız oturma izni alınabilmektedir Bunun için Türkiye’de bulunan Bulgaristan konsolosluğuna gidilir. Yatırım yaptığını belli etmek için bazı evraklar gerekmektedir. Bu evraklar yatırımcı sertifikası ve gerekli diğer belgelerdir. Bunlar hazırlanır ve konsolosluğa başvurulur. Süresiz oturum izni aldıktan sonra aradan beş yıl geçmesi sonucu vatandaşlığı da başvuruda bulunulabilir. Bulgaristan vatandaşlığı kazanmanın bir başka yolu da ülkeye getiri sağlayabilecek biri olduğunun kanıtlanmasıdır. Buna örnek olarak bilim insanları, sanatçılar, akademisyenler vb. gibi kişiler olabilir. Bu durumu sağlayan kişinin dil bilme zorunluluğu yoktur. Ve de ikamet şartı da bulunmamaktadır.

Evlilik Yolu İle Bulgaristan Vatandaşı Olmak

Evlilik yapan insanlar Bulgaristan’da ikamet etmek ve vatandaşlık almak isteyebilir. Bunun için Türk olan eşin bazı evrakları tamamlaması gerekmektedir. Bu evraklar şu şekildedir. Türk vatandaşlığına ait sabıka kaydı çıkarılması ve apostil edilmesi gerekmektedir. Sonraki işlem doğum belgesinin alınması onunda apostil edilmesi gerekmektedir. Daha sonra aile cüzdanı 2 adet vesikalı fotoğraf gerekmektedir. Eşlerin birebir gidip başvuru yapması gerekmektedir. Bu işlemler genellikle kaymakamlıkta yapılmaktadır. Ve maddi bir tutarı yoktur. O halde  Bulgaristan vatandaşlığı kaç para yatırmak gerekmektedir. Maddi tutarı ne kadardır? Çift vatandaşlık hizmet bedeli olarak 115 TL ödemek zorundadır.

Önceden Göç Etmiş Kişinin Bulgaristan Vatandaşlığına Geçmesi İçin Gereken Belgeler

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri için kişinin bazı yerlere başvurması gerekmektedir. Bu yerler Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa Bulgaristan Konsolosluklarıdır. Gerekli evraklar ise vatandaşlığa geçmek istediğini belirten dilekçe, Bulgaristan Doğum Kayıt Örneği Kopyası’dır. Bunlarla birlikte üç belge daha gerekmektedir. Bu belgeler Bulgaristan pasaportu ve kimlik kart kopyaları ile birlikte Bulgaristan İkametgah belgesi kopyalarıdır. Bu belgeler devlet dairesinde yapıldığı için ücret talebi olmamaktadır. Genelde evrak işlemleri olduğu için devlet daireleri bu konuyla ilgilenmektedir. Bulgaristan vatandaşlığı kaç para? Bu durumda da bu işlemler ücretsiz hale gelir. Ancak bazı durumlarda noter onayı vs. gibi yerlerde cüzi miktarlar ödemek durumunda kalınabilir.

18 Yaş Altı Kişiler İçin Bulgaristan Vatandaşlığı Alma

Anne veya babadan biri Bulgaristan vatandaşı ise bu hakka sahiptir. 18 yaşından küçük çocuklar anne veya babasından birinin Bulgaristan vatandaşı olması sayesinde vatandaşlığa başvurabiliyor. 18 yaşında küçük olduğu için başvuru işlemleri ebeveynleri tarafından yapılmalıdır. Gerekli evraklar isim denklik belgesidir. Ayrıca doğum belgesi ve diğer belgeler noter onaylı ve tercüme edilmiş olmak zorundadır. Bu hazırlık yapıldıktan sonra 18 yaşının altındaki bireye Bulgaristan Kimlik Numarası alınmaktadır. Daha sonra Bulgaristan pasaportu için başvuru yapılabilir. Bu pasaportun bedeli ise yaklaşık 160 TL’dir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz