Bulgaristan Vatandaşlığı Avukat

Bulgaristan vatandaşı olmak için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlar evrak toplama ve hazırlama gibi süreçlerdir. Bu süreçte Bulgaristan vatandaşlığı avukat sayesinde daha hızlı ilerleyebilir.  Avukat gerekli tüm araştırmaları yaparak gereken evrakları toplamakta yardımcı olur. Başvurulması gereken yerlere başvuru ve adli olayları çözümler. Vatandaşlık almak için birçok yol vardır. Bu süreç uzun ya da kısa olabilir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Vatandaşlık için aileden birinin Bulgar vatandaşı olması gerekmektedir. Başka yolları da vardır. Önceden Bulgaristan’dan göçmüş ve vatandaşı olan anne baba sahibi iseniz vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Ya da Bulgar vatandaşı olan biri ile evlenildiği takdirde vatandaşlık başvurusu da gerçekleşir. Vatandaşlık başvurusu için belli miktarda para yatırımı sağlamak da yeterli olacaktır. 512 bin euro devlet tahvil bonosu yatırıldığı takdirde işlemler başlar. Bu bono sayesinde sınırsız olarak oturma izni verilir. Bulgaristan konsolosluğuna gidilir ve yatırımın gerçekleştirildiğine dair gerekli olan evraklar teslim edilir. Yatırımcı sertifikası denen sertifika bu belgeyi temsil eder. Konsolosluğa bunlarla başvuru yapıldıktan sonra 5 yıl geçmesi beklenir. Artık beş yıldan sonra vatandaşlığa geçilmiş olunur. Başvuruda bulunmak için bu kadar miktar para bulunmuyor ise ülkeye getiri sağlayabilecek biri olduğunuzu kanıtlamak da vatandaşlığı sağlayabilir. Buna örnek sanatçılar ya da bilim insanları gibi kişiler örnek verilmekle birlikte akademisyen ve araştırmacı olan kimseler de olabilir.

Göç yılına Göre Vatandaşlık

Göç edilen yıla göre vatandaşlık değişebilir. Yani 1938, 1951, 1968 ve 1978 yıllarında göç edilmiş ise vatandaşlık sorgulanır ve uzun bir süreç olabilir. Bu süreç için avukata başvurulabilir. Olay takibi ve vatandaşlık için gerekli belgelerin bulunmasında yardımcı olacaktır. Bulgaristan vatandaşlığı avukat ile daha kısa sürede ve kolay alınabilir. 1989 sonrası göç eden kişiler ise hala vatandaş sayılır. Bunun için başvuru yapmak ve belge edinmek yeterlidir.

Vatandaşlık Sorgulamasından Sonra Yapılması Gerekenler

Bulgaristan vatandaşlığı avukat tutularak da alınabilir. Gerekli belgelerin tamamlanması ve başvuruların yapılmasındaki süreci kontrol eder. Soru çıkan durumlarda gerekli mecralara başvurarak kısa sürede ne yapılması gerektiğini bulur ve çözümler. Bakanlığa başvurudan sonra vatandaşlık için sonuç beklenir. Eğer hala vatandaş gözükülüyor ise kişi 3 ay boyunca kullanabileceği pasaport ve liçnaya sahip olur. Bu sayede çocukları da bu vatandaşlıktan yararlanıp başvuruda bulunabilirler. Yanıt olumsuz ise başka yolları deneyerek vatandaşlık sahibi olunabilir. Bulgar vatandaşı olabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak Bulgar dilini bilmek gerekmektedir. Vatandaşlığa girerken dil sınavı ve mülakat yapılır. İkisinden de geçildiği durumda vatandaşlık hakkı verilir. Ancak vatandaşlık için başka şartlar da vardır. Bu şartlardan biri de önceden hüküm giymiş olmama gerekliliğidir. Ayrıca kişi Bulgaristan’a yerleştiğinde ne iş yapacağını ve kaç para kazanacağını gösteren bir belge edinmek zorundadır.

Bulgar Vatandaşlığına Nasıl Başvuru Yapılır?

Bulgaristan etnik kökenli ise kişinin dil bilmesi istenmez. İkamet de süresizdir. Bulgar kökenine sahip olduğunu belgelediği an vatandaş olur. Bulgar kişi ile olan evlilik durumunda ise D vizesine başvurmak gerekir. Evlilik belgeleri ve diğer işlemler için avukata başvurulabilir. Bulgaristan vatandaşlığı avukat sayesinde daha kolay alınabilir. D vizesi alındıktan sonra Yabancılar şubesine başvurmak gerekir. Yabancılar şubesi oturum kartı verir ve her yıl bu kartın yenilenmesi istenir. 5 yıl süre böyle kalıp evliliğin gerçek olduğu kanıtlandıktan sonra vatandaşlık hakkı doğar. Ancak mülakat ve dil sınavının verilmesi beklenir. Bu işlemler de tamamlandıktan sonra vatandaşlığa geçiş sağlanır.

Bir yorum yaz