Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur

Evliliklerini sonlandırmak isteyen ve boşanma kararı alan bireyler boşanma sürecine girmektedir. Boşanmanın sonlanmasıyla hayatlarında ekonomik değişiklikler olan bireyler hayatına evli oldukları düzeyde devam ettirmek için mal paylaşımı yapmak durumundadır. Mal paylaşımı, boşanmakta olan tarafların mallarının kimin üzerinde kalacağı kararı alınmasını sağlamaktadır. Mal paylaşımı boşanma sonrasında gerçekleşen bir evredir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davası Nasıl Olur?

Boşanmak isteyen bireyler evli oldukları süre içinde almış oldukları malları paylaşmak durumunda kalırlar. Bu durumlar boşanma sonrası mal paylaşımı davasıyla gerçekleşir. Mal paylaşımı davası boşanma süreci bittikten sonra açılmalıdır. Boşanma sürecinde açılan mal paylaşımı davaları beklemede kalacaktır. Boşanma süreci bittikten sonra ve boşanma kesinleştikten sonra mal paylaşımı davası devreye girer.

Evliliklerini sonlandırıp boşanma kararı alan bireyler mallarını paylaşmak için belirli yükümlülük sonrası bu işlemi gerçekleştirir. Mal paylaşım davasında geçerli olan mallar, evli olunan sürede sahip olunan mallardır. Evli olunan sürede sahip olunan mallar boşandıktan sonra mal paylaşımı davası ile paylaştırılmaktadır. Bu paylaşım taraflar için eşit şekilde olur. Boşanma sonrası mal paylaşımı iki taraf için yarı yarıya olmak üzere gerçekleşmektedir.

Boşanmada Ev Ve Araba Paylaşımı Nasıl Olur?

  • Boşanma sonrasında gerçekleştirilen mal paylaşımı davası iki taraf için eşit olarak gerçekleşmektedir.
  • Sahip olunan ev ve araba evlilik süresi içerisinde alınmış ise bu mallar iki tarafa da eşit olarak paylaştırılacaktır.
  • Boşanmak isteyen tarafların her ikisi de bu mallar için eşit haklara sahip olurlar.
  • Ev ve arabalar kredi alınarak alınmışsa ve kredileri henüz ödenmemişse, kredi borçları da eşit olarak paylaştırılmaktadır. Bu durumda kalan taraflar kredi borçlarını mallarını satarak da ödeyebilirler.

Anlaşmalı Boşanmalarda Mal Paylaşımı Nasıldır?

Anlaşmalı olarak boşanan taraflar isterlerse mallarının paylaşımını uzlaşarak yapabilirler. Kendi kararlarıyla paylaştırdıkları malları istekleri doğrultusunda anlaşma sözleşmesi veya anlaşma protokolü hazırlayarak sunarlar. Ancak anlaşma sözleşmesi ve anlaşma protokolü mal paylaşımının tüm detaylarını içermesi gerekmektedir. Böylelikle daha hızlı ve istek doğrultusunda bir mal paylaşımı gerçekleşebilir. Anlaşmalı boşanmalarda boşanmakta olan tarafların uzlaşarak karar alması gerekmektedir.

Boşanmada Eşin Kredi Borcu Varsa Nafaka Talep Edilir Mi?

Kredi borcu olan taraftan nafaka talep edilebilir. Bu talebin sunulması sonucunda karşı tarafın ekonomik durumu değerlendirmesi ve araştırması yapılmaktadır. Nafakayı ödeyebilecek bir maddi duruma sahip ise nafaka alımı mümkündür.

Nafaka talep edilen kişi yoksul ise ve maddi durumu nafaka ödemeye elverişli değilse nafaka talebi reddedilecektir. Bu durumda talep edilmesi mümkündür ancak talebin kabul olması mümkün kılınmaz. Tüm bunlar yoksulluk nafakası için geçerlidir. İştirak nafakası için tarafların maddi durumu elverişli olmasa dahi nafakayı ödemesi durumu söz konusudur. Yoksul dahi olsa iştirak nafakasının alım kararı mümkün olmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz