Boşanmada Mal Kaçırma

Boşanma davaları ve boşanma süreçleri yıpratıcı bir süreç olmakla birlikte fazlasıyla problem yaşanan süreçlerdendir. Bu problemlerden bir tanesi de boşanmada mal kaçırma problemidir. Öncelikle bu gibi durumların yaşanmaması adına boşanmakta olan bireylerin haklarını tam olarak bilmesi gerekmektedir. Tarafların hakkı olanı alabilmesi için haklarını bilmesi yanı sıra haklarını nasıl savunacaklarını da öğrenmelilerdir.

Boşanmada Mal Kaçırma Ne Demektir?

Boşanma davaları süreci devam ederken veya boşanma yaşanmadan önce taraflardan biri diğeri için mal kaçırma gerçekleştirecek bazı hareketlerde bulunabilmektedir.

Bunlardan biri boşanma sürecine girmeden önce taraflardan birinin mallarını üçüncü bir kişiye devretmesiyle gerçekleşir. Bu hareketin yapılma amacı boşanma sonrasında var olan malı diğer tarafla paylaşmamak istemesidir. Bir diğer sebep ise mal kaçıran tarafın karşı tarafa tazminat ödememek için maddi durumunu daha düşük gösterme çabasıdır.

Boşanmada Mal Kaçırma Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Boşanma durumlarında mal kaçırma sıkça rastlanmaktadır. Boşanmakta olan taraflar mallarını paylaşmamak adına bazı kötü niyetli hareketlerde bulunmaktadır. Mal kaçırmak için çeşitli yollar deneyen kötü niyetli taraflar varsa bu durumu çözmek gereklidir. Mal kaçırmak adına var olan mallarını boşanma süreci öncesinde üçüncü bir kişiye aktaran taraf varsa bu durumu çözmek adına yapılması gerekenler vardır.

  • Öncelikle kötü niyetli olarak yapılan bu hareketin sonucunu düzeltmek için taraflardan biri karşı tarafa dava açmalıdır.
  • Mal kaçırmak adına malların üçüncü Kişiye aktarılması söz konusu ise üçüncü kişinin kim olduğu da tespit edilmelidir. Sonrasında bu kişiyi de ihbar etmek gerekmektedir.
  • Borçlu olan tarafın malvarlığını üçüncü bir şahsa aktarması sonucunda alacaklı olan taraf tasarrufun iptali davası açabilmekte ve bu durumda malın haciz edilmesine ve satış kararı alınmasına sebep olmaktadır.

Boşanmada Mal Kaçırma Nasıl Engellenir?

Boşanmada mal kaçırmalar karşı tarafa tazminat ödememek için ve mal paylaşımında bulunmamak için sıkça başvurulan bir durumdur. Boşanma sonrası açılmış olan mal paylaşımı davalarında tarafların mal kaçırma durumunun engellenmesi gerekmektedir.Mal kaçırma vakalarının engellenmesi için bilinçli olunmalıdır. Bunun için bazı tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirler şunlardır;

  • Mal kaçırma durumundan korunmak adına malların üzerene ‘’ihtiyati tedbir’’ konulabilir.
  • İhtiyati tedbir kararları aile mahkemesi tarafından verilmektedir.
  • İhtiyati tedbir talep edildiği zaman aile mahkemeleri davalı kişiye ait olan malların satışlarını engellemek durumunda kalır. Böylelikle tapu kayıtlarında ihtiyati tedbir konulmuş olan malların satılması engellenmektedir.
  • Tapu sicil müdürlüğüne yapılmakta olan başvurularla ilgili mallara ‘’aile konutu şerhi’’ verilebilmektedir. Tapu kayıtlarında bulunmakta olan aile konutu şerhi sayesinde taraflardan diğeri malı satmak istediği zaman diğer eşin rızası alınmadan satış işlemi yapılmak

Bu tedbirler alınarak mal kaçırma olaylarını engellemek mümkündür. Ancak bu durumlarda bilinçli olmak yapılması gerekenleri birebir yapmak gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz