Boşanmada Kadının Hakları

Boşanma sürecine giren taraflar zor bir süreç yaşaması yanı sıra hak kaybına da uğrayabilmektedir. Öncelikle kadınların boşanma sonrasında haklarını bilmemesi bu durumu da daha arttırmaktadır. Bu durumun sonucunda tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi konularda boşanma sonrasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların yaşanmaması adına boşanma sürecinde olan tarafların haklarını bilmesi ve bu hukuki olarak haklarını koruma altına alması gerekmektedir.

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Kadınların boşanma öncesinde, boşanma sürecinde ve boşanma sonrasında olmak üzere her süreçte birçok hakkı bulunmaktadır. Kadınların bu süreçlerde haklarının ne olduğunu bilmesi yanı sıra bu hakları doğru bir süreç yapılandırmasıyla süreç yönetimi yapması gerekmektedir. Bunun sonucunda kadınların bilinçli olarak haklarını koruması gerekmektedir.

Boşanma Sürecinde Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanmalar yıpratıcı bir süreç olarak kadın ve erkeklerin problemi haline gelmektedir. Bunun sonucu maddi ve manevi birçok sorun çıkmaktadır.

  • İlk olarak boşanmakta olan çiftlerin çocuğu bulunuyorsa çocuğun hangi tarafta kalacağı önemli bir problemdir.
  • Boşanma sonrasında nafaka belirlenmesi, nafakayı hangi tarafın ödeyeceği, maddi ve manevi bir tazminatın ödenip ödenmeme kararı gibi hususlar bulunmaktadır.
  • Yoksulluk ve iştirak nafakalarında miktarın belirlenmesi ve mal paylaşımının nasıl gerçekleşeceği önemli sorunlar arasındadır.

Boşanma Sonrasında Kadınların Hakları Nelerdir?

Boşanmalar iki taraf içinde ekonomik sonuçlar doğurmaktadır. Bunların en önemlileri de boşanma sonrasında yapılan mal paylaşımıdır. Mal paylaşımı genelde boşanma sonrasında mal paylaşımı davasıyla belirlenmektedir. Boşanma sonrasında kadınların bu mal paylaşımı sırasında birçok hakkı bulunmaktadır.

Boşanmakta olan taraflar evlendikten sonra herhangi bir mala sahip oldularsa malın tapusu kime ait olursa olsun bu mallar iki taraf için de yarı yarıya paylaştırılmaktadır. Bu durumda kadınlar haklarını aramalı ve hakkı olan maddi kazançlarını elde etmelidir.

Boşanma Davalarında Kadınlar Nasıl Tazminat Alır?

Boşanmalarda kusurlu olan taraflar kusursuz olan taraflara tazminat ödeyebilmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi için taraflardan kusursuz olanın bir zarar görmüş olması gerekmektedir. Bu tazminatın alınabilmesi için bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar şunlardır;

  • Öncelikle evliliğin boşanma karar almış olması ve boşanmanın gerçekleştirilmiş olması gerekir
  • Maddi tazminat almak isteyen kadın tazminat talebinde bulunmuş olmalıdır.
  • Tazminat almak isteyen kadınların tazminat alabilmesi için karşı tarafın kusurlu olması gerekmektedir.
  • Boşanma davası sonuçlanması sonrasında açılmış olan maddi tazminat talebinde kadının tazminatını alabilmesi için karşı taraftan zarara sebep veren durumların yaşanmış olması gerekmektedir.
  • Kadının istemiş olduğu tazminat kusurlu olan tarafın ödeme gücünde olması gerekmektedir.

Boşanma Davalarında Manevi Tazminat Nasıl Alınır?

Boşanmaya sebep olan durum ve olayların boşanma sonrasında kadının kişilik haklarına, duyulan üzüntüye, psikolojik travmalara sebep olması kusurlu tarafa manevi tazminat açması için sebeptir. Bu gibi durumlarda kişilik haklarında zedelenme yaşayan kadınlar kusurlu tarafa manevi tazminat davası açabilirler. Ancak bu tazminatın miktarı kusurlu tarafın ödeme gücüne uygun olarak belirlenmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz