Boşanmada Kadın Hakları

Boşanma süreçleri kadın ve erkekler için zor bir süreçtir. Boşanma sonrası yaşam için boşanma davalarında bazı kararlar alınır. Bu kararlar kadın ve erkeklerin boşanma sonrası sıkıntı yaşamamalarını sağlamaktadır. Kadınlar boşanma sonrasında mağduriyet yaşamamak adına birçok hakka sahiptir. Hakkını savunabilen ve bilinçli olan kadınlar boşanma sonrasında sıkıntı yaşamamaktadır.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Hakları Nelerdir?

Kadınlar evlilik sürecinde rahatsızlarsa boşanma davalarını kolaylıkla açabilirler. Boşanma sonrasında var olan haklarının bilincinde olan kadınlar gerekli davaları açarak haklarına sahip olabilmektedir.

  • Kadınlar boşandıkları takdirde maddi durumu yoksulluk gösteriyorsa yoksulluk nafakası alabilmektedir. Bu nafakanın alımı sonrasında boşanma sonrasında sıkıntı yaşamak zorunda kalmazlar. Yoksulluk nafakası boşanma sonrasında alınan nafakadır.
  • Boşanma sürecinde mağduriyet yaşamamak isteyen kadınlar yoksulluk nafakası öncesinde tedbir nafakası da alabilmektedir. Böylelikle boşanma sürecinde de kadınlar sıkıntı yaşamazlar
  • Kadınlar karşı taraftan maddi veya manevi bir zarar görmüş ise karşı tarafa tazminat davası da açabilmektedir
  • Tazminat davası açan kadınlar kusurlu görülen karşı taraftan bir zarar görmüş olmalıdır. Bunun sonucunda karşı taraftan maddi durumuna bağlı olarak belirli bir miktarda tazminat alabilir.

Boşanmada Kadının Tazminat Hakkı Nedir?

Kadınlar boşanmak istedikleri bireyler tarafından manevi zarara uğramış olabilirler.Bu zararlar sonucu psikolojik sıkıntılar yaşamış olabilir. Bunun sonucunda karşı tarafa tazminat davası açma hakkı doğmuştur. Bu dava kadınların mağduriyetini gidermek adına önemli bir davadır. Kadınlar tazminat davası açtıkları kişiden dava sonucu tazminat alabilirler.

Boşanmada Tazminat Ücreti Ne Kadardır?

Boşanma sürecine girmiş olan kadın ve erkeklerin karşı taraftan tazminat isteme hakkı bulunur. Bu hakka sahip olabilmek için tazminat davası açılması gerekmektedir. Kadınlar boşanmak istediği kişiden zarar gördüğünü düşünüyor ise bu davayı açabilmektedir.

  • Tazminat davası açılabilmesi için öncelikle bir tarafın kusurlu olması gerekmektedir. Bu durumda davayı kadın açıyorsa boşanmak istediği kişinin kusurlu olması kesinliği istenilir. Tüm bu geçerlilikler var ise kadınlar tazminat davası açabilir mevcut menfaatlerinin tazminini talep ederek alabilirler.
  • Tazminat ücreti öncelikle kusurlu tarafın maddi durumundan yüksek olarak istenilmemelidir.
  • İstenilen tazminat ücreti karşı tarafının ödeyebileceği nitelikte ise tazminat alımı sağlanabilir.

Boşanmada Kadının Mal Paylaşım Hakkı Nedir?

Boşanma süreçlerinde ekonomik açıdan önem taşıdığı için mal paylaşımları da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Kadınlar boşanma sonrasında mal paylaşımı davası açabilir ve mal paylaşımlarını hukuki yollarla halledebilirler. Boşanmakta olan bireylerin evlilik sürecince almış oldukları her mal üzerinde boşanma sonrasında kadınlarında hakkı bulunmaktadır. Bu haklar boşanmakta oldukları tarafla aynı haklardır.

Boşanmak isteyen kadınlar mal paylaşımı sırasında malların yarı hakkına sahiptirler. Tarafların malları iki taraf için de eşit olarak paylaştırılmaktadır. Anlaşmalı boşanma gerçekleştiriliyorsa taraflar anlaşmalı olarak istedikleri malları boşanma anlaşması ya da boşanma protokolü ile davada sunabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Call Now Button