Boşanma İle Türk Vatandaşlığı Kaybedilir Mi?

Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

Boşanma ile Türk vatandaşlığı kaybedilir mi? sorusuna cevap vermeden önce Türk Vatandaşlığı nasıl kazanılır bilmek gereklidir. Türkiye’de yaşamak isteyen yabancı ülke vatandaşları için iki durumda vatandaşlık kazanılmaktadır:

-Doğumla Kazanılan Türkiye Vatandaşlığı: Bu vatandaşlık soy bağı ve doğum yeri ile kazanılan vatandaşlıktır.

-Sonradan Kazanılan Türk Vatandaşlığı: Bu vatandaşlık ise Evlenme yolu ile, Yetkili Makam Kararı ile, Evlat Edinilme yolu ile, Vatandaşlığın İstisnai Durum ile alınması, Yatırım yolu ile ve Seçme Hakkı ile kazanılmaktadır.

Evlilik Yolu İle Türk Vatandaşlığı

Evlilik yolu ile Türk vatandaşlığı ile boşanma ile Türk vatandaşlığı kaybedilir mi? 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile belirli şartlar altında düzenlenmiştir. Evlilik yolu ile vatandaşlık almak isteyen yabancı ülke vatandaşları eski kanuna göre çok kolay vatandaşlık kazanabiliyorlardı. Çünkü kanunlar çok sıkı şartlara bağlı değildi. Fakat bu durum Türk Vatandaşlığı kazanmak isteyenlerin anlaşmalı evlilik yaparak daha sonra boşanmaları ile bir takım sorunların baş göstermesine neden olmuştur. Bu düşünce ile yapılan evliliklerin toplum düzenini olumsuz etkilemesi ve evlilik birliğinin değerini düşürmeye başlaması ile birlikte kanunlarda yeni düzenleme yapılması yoluna gidilmiştir. Yeni düzenleme ile Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 16.maddesinde yabancı uyruklu kişilerin bir Türk vatandaşı ile evlenmesi ile doğrudan vatandaşlık hakkı kazanılmadığı belirtilmiştir.

Evlilik Yolu İle Türk Vatandaşlığı Kazanma Şartları

Türk Vatandaşlığı Kanunu ile düzenlenen Evlilik Yolu ile Türk Vatandaşlığı kazanma şartları düzenlenmiştir. Yabancı ülke vatandaşları bir Türk vatandaşı ile evlenmekle hemen bu hakkı kazanamamaktadır. Bu hakkı kazanabilmesi için bir Türk vatandaşı ile 3 yıl boyunca evlilik birliğini devam ettirmiş olması gerekmektedir. Bu şartı sağlayan yabancı ülke vatandaşı için ayrıca; aile birliği içinde yaşıyor olması, evlilik birliğine aykırı hareketlerde bulunmuyor olması ve kamu düzeni ve milli güvenlik açısından herhangi bir tehlike arz etmiyor olması gibi şartları da sağlaması gerekmektedir. Bu aranan şartları sağlayan yabancı ülke vatandaşı gerekli evrakları tamamlayarak Türk Vatandaşlığı için başvuruda bulunabilmektedir. Boşanma ile Türk Vatandaşlığı kaybedilir mi? sorusunun cevabı da bu çerçevede belirlenmektedir. Vatandaşlık kazanıldıktan sonra evlilik birliği sürdürülemez ve boşanma gerçekleştirilirse Türk Vatandaşlığı kaybedilmemektedir.

Evlilik Yolu İle Türk Vatandaşı Olmak İçin Gerekli Evraklar

Evlilik Yolu ile Türk Vatandaşlığı hakkı kazanma koşullarını yerine getiren yabancı ülke vatandaşı istenilen evrakları tamamlayarak gerekli yerlere müracaat etmelidir. Bu evraklar: Vatandaşlık başvuru formu, Türk eşin nüfus cüzdan fotokopisi, Evlilik cüzdanı, Eşlerin evliliğini ispatlayacak belgeler, Son altı aya ait resim, İkamet izni, Pasaport veya benzeri belgenin noter onaylı Türkçe tercümeli nüshası, Yabancı eşin doğum belgesinin Türkçe tercümesinin onaylı nüshası, Vatandaşlık başvuru hizmet bedelinin yatırıldığını gösterir dekont gibi evraklar tamamlanarak başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru ile kazanılan vatandaşlık boşanma ile Türk Vatandaşlığı kaybedilir mi? sorusunu merak edenler için kanun metninin son fıkrasında belirlenmiştir.

Evlilik Yolu ile Türk Vatandaşlığında İzlenen Yol

Evlilik Yolu ile Türk Vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancı ülke vatandaşı gerekli şartları sağlayarak istenilen belgeleri eksiksiz hazırlayarak başvurusunu yetkili yerlere yapacaklardır. Yapılan başvurudan sonra İl Emniyet Müdürlüğü tarafından başvuru yapan yabancı ülke vatandaşı hakkında inceleme başlatılır. Yapılan inceleme ile aile birliği içerisinde yaşanıp yaşanmadığı, evlilik birliğini ihlal eden bir durumun olup olmadığı ve yabancı ülke vatandaşının Türk Vatandaşlığını kazanmasında kamu düzeni ve güvenliğini tehlikeye atacak bir durumun bulunup bulunmadığı hakkında araştırma yapılır. Toplanılan bilgilerle birlikte tutanak hazırlanır ve dosya Türk Vatandaşlığı başvurusunun işleme girmesi için ilgili komisyona gönderilir. Komisyon Türk Vatandaşlığına başvuran yabancı ülke vatandaşı ve eşini görüşmeye çağırır. Evliliğin sahte olmadığına karar verilirse dosya İçişleri Bakanlığına gönderilir. Bakanlığın onayından sonra parmak izi için en yakın emniyet birimine çağrılarak işlem tamamlanmış olur. Türk vatandaşlığı kazanmış yabancı ülke vatandaşlarının en çok merek ettiği soru Boşanma ile Türk Vatandaşlığı Kaybedilir mi? sorusudur.

Evlilik Sonrası Vefat ve Boşanma

Boşanma ile Türk Vatandaşlığı Kaybedilir mi? diye merak eden yabancı ülke vatandaşları bilmelidir ki boşanma sonrası Türk Vatandaşlığı kaybedilmemektedir. Başvuru sırasında vefat eden Türk eş durumunda ise aile birliği içinde yaşama şartı aranmamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz