Boşanma Davaları; Akıl Hastalığı Sebebi İle Boşanma Davaları

Boşanma davası; akıl hastalığı sebebi ile boşanma davaları eşlerden birinin sağlık açısından problem yaşaması sonucunda açılır. Evliliğin daha fazla yürümeyeceğinin anlaşılmasının üzerine tarafların zarar görmemesi adına mahkemeye başvurmak faydalı olacaktır. Türk Medeni Kanunu 165. Madde içerisinde de akıl sağlığının bozulması durumunda nasıl dava açılabileceği detaylı olarak açıklanmış durumdadır.

Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açılacaksa eğer yetkili kurum, Aile Mahkemesi’dir. Aile Mahkemesinin olmadığı yerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi, görev yapan mercii olarak karşımıza çıkar. Başvuru dilekçesi ve istenen evraklar hazır bulunduğunda talebiniz onaylanır.

 • Mahkeme heyeti başvuruyu inceler ve dava süreci başlar.
 • Bu aşamada akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açılıyorsa eğer ortada somut bir hastane raporunun olması önemlidir.
 • Aksi takdirde tarafların birbirleri üzerine hak iddia etme ya da sağlık sorunu olduğunu söyleme gibi bir seçenekleri yoktur.
 • Özel boşanma sebepleri arasında gösterilen akıl hastalığı, evlendikten sonra meydana gelen psikolojik problemler sonucunda baş gösterir.
 • Akıl sağlığının korunamaması nedeniyle ortaya çıkan sorunlar, zaman içerisinde evliliğin sarsılmasına ve karşı tarafın mağdur olmasına zemin hazırlar.
 • Şiddet, hakaret ya da kötü davranışların artmaması adına bu aşamada boşanma davası açmak daha da faydalı olacaktır.

Akıl Hastalığı Sebebiyle Açılan Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Taraflar anlaştıklarında, dava süreci hızlı bir şekilde tamamlanır. Ancak eşlerden biri, karşı tarafta akıl hastalığı olduğu düşüncesiyle dava açmışsa ve ortada bir çekişme durumu söz konusuysa mahkeme de uzun sürer. Davacı olan tarafın yerleşim yerinin ya da ikamet adresinin olduğu yer üzerinden başvuru yapması mümkündür. Bu aşamada dava açma hakkı, akıl hastalığı olmayan eşe ya da tarafa verilmiştir.

Boşanma Davaları Söz Konusu Olduğunda Avukat Seçimi Neden Önemli?

Boşanma davası başvuru sürecinde taraflar anlaşamamış olabilir. Çekişmeli davalarda ise hem davalı hem de davacının haklarının en iyi şekilde korunabilmesi açısından avukat seçimi önem taşır. Özellikle kanunlar, mahkeme aşamaları ve süreç hakkında bilgi sahibi değilseniz eğer avukatınız sayesinde deneyim kazanabilirsiniz.

 • Avukatınıza vekalet vermeniz halinde duruşmada bulunmanıza gerek kalmadan boşanma davasını sonuçlandırabilirsiniz.
 • Belirtilen noktada ise hukuk büromuzda, uzman ve alanında deneyimli avukatları ile birlikte sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaya özen gösterir.
 • İyi ve donanımlı bir avukatla çalışmanız durumunda haklılığınız kanıtlanır ya da boşanma davası nedeniyle çok fazla mağduriyet yaşamazsınız.
 • Akıl hastalığı nedeniyle açılabilecek davalarda ise zaman aşımı gibi bir durum söz konusu değildir.

Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Davası İptal Edilebilir Mi?

Eğer, hasta olduğu iddia edilen kişinin sağlık probleminin olduğu kanıtlamazsa, dava iptal edilir. Bu nedenle akıl sağlığı nedeniyle oluşan rahatsızlıkla ilgili sağlık raporunun alınmış olması önemlidir. Ortada somut bir delil varsa eğer mahkeme heyeti başvuruyu onaylar.

 • Eğer sağlık sorunu olan eşin fiil ehliyeti yoksa, davaya yasal temsilcisinin de katılması, mahkeme tarafından istenebilir.
 • Evlilik birliğinin çekilmez hala geldiği ispatlanmalı ve hakim ikna edilmelidir.
 • Ortada bir sağlık sorunu ya da problem olmadığı kanıtlanırsa hakim eşlerin mağdur olmamaları için davayı iptal edebilir.
 • Akıl hastalığının derecesi ve mağdur olan tarafın yaşadığı problemler doğrultusunda en kısa zamanda sonuçlandırılmasına özen gösterilir.

Evlenmeden önce problemleri olmayan çiftler, aile kurduktan sonra psikolojik anlamda sorunlar yaşayabilirler. Bu durum aile birliğinin temelini sarstığında ise boşanma davası açma hakkınız vardır.

 

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz