Boşanma Avukatı Kartal

Boşanma Avukatı Kartal bürosu üzerinden, çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarının yönetmeliğe uygun şekilde işlenmesi için danışmanlık ve avukatlık hizmeti verilmekte, dosya, dilekçe ve dava sürecinde destek alınabilmektedir. Boşanma davaları Aile hukuku alanında yer almakta olan,  Türk medeni kanunu esaslarına dayalı maddeler gereğince mahkeme evresine taşınmaktadır.

Aile Hukuku Nedir?

Türkiye medeni kanunu gereğince, devletin en küçük kurumu olan ‘’Aile’’ kavramının bütün kanuni esasları bu başlık altında incelenmektedir. Özellikle evlenme ve boşanma işlemleri için başvurulan bu hukuki alanda, boşanma davasının nedenleri, aile içindeki anlaşmazlıkların mahkemeye yansıtılması durumunda yargıya varacak hususlar işlenecektir.

Boşanma avukatı kartal bürosu aracılığıyla çekişmeli ve anlaşmalı boşamalar başta olmak üzere, aile içi şiddet, çocuk istismarı ve miras paylaşımı gibi davaların sürdürülmesi, sürece dahil edilmesi sağlanacaktır. Bu esaslar üzerinden eşlerin boşanması için asliye mahkemesine başvuru yapılarak, gerekli görülen dava süreci başlatılacaktır.

Türk Medeni Kanununda Boşanma Davaları

Aile hukuku başlığı altında yer alan Türk medeni hukuku maddeleri, eşlerin boşanmasına kanuni nedenler aracılığıyla gerek duymaktadır. Bu kanun esasları içerisinde, eşlerin birbirine sevgili ve saygısının bitmesi üzerinden bir mahkeme süreci başlatılamaz. Evlilik sürecinin en az 1 yıl olması aynı zamanda eşlerin aynı ev içerisinde ikamet etmeleri gerekmektedir. Zina, aile içi şiddet, hayata kat etmek, akıl sağlığının olmaması, terk edilmek ve haysiyetsiz hayat sürmek gibi nedenlere dayalı olarak boşanma davası açılabilmektedir. Bunlara istinaden anlaşmalı boşanma davalarında eşler gerekçe olarak ‘’Şiddetli geçimsizlik’’ nedenine başvurabilir, boşanma sürecinin bu şekilde başlamasını sağlayabilir. Boşanma avukatı Kartal bürosu üzerinden dava süreci ve nedenleri hakkında bilgi alarak, asliye mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

Boşanma Davasında İkametgah

Asliye mahkemesine başvuru yapacak olan taraf, öncelikle ikametgahının bağlı olduğu mahkemeye başvuru yapmalıdır. Eğer eşlerden biri daha önce evden ayrılmış başka bir ilçe ya da şehre geçiş yapmış ise mahkeme eşlerin evli olduğu süre içerisinde ortak bulundukları ikametgah adresine bağlı olan mahkemede gerçekleştirilecektir. Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma fark etmeksiniz açılacak olan boşanma davasında, eşlerden biri uzakta, şehir ya da yurt dışında nedenlerine bağlı olarak mahkeme yeri değiştirilemez, eğer dava açan taraf başka şehirdeyse yine mahkeme oraya taşınamaz.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Türk medeni kanunu maddeleri esas alınarak işlenecek olan boşanma davası süreci, anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası nedenlerine dayalı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Celse olarak ayrılmakta olan mahkeme oturumları, itiraz nedenleri, nafaka ve velayet davaları gibi birçok farklı konu başlığı altında toplanmış olan kanunların incelenmesi, koşulların gözden geçirilmesi için belli bir süre vermektedir. Bu sürecin en az 1 en fazla ise 2 ila 3 yıla kadar uzayabildiği görülmüş açılan davaların nedenlerine bağlı olarak süreç uzatılmıştır. Boşanma avukatı Kartal bürosu üzerinden başvuru yaparak sürecin hızlanmasını sağlayabilir aynı zamanda dava detaylarıyla ilgili görüşme ayarlayabilirsiniz.

Çekişmeli Ve Anlaşmalı Boşanma Davaları

Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davaları, eşlerin boşanma davalarının sadece mahkeme önündeki nedenleri açıklayacak başlıklardan ibarettir. Çekişmeli boşanma davası denildiğinde, burada eşlerin anlaşmadan tarafların birinin boşanmak istemesi ve diğerinin boşanmak istememesi nedenleri, velayet davaları ve mal mülk paylaşımlarında anlaşmazlık yaşanması sonucu olarak mahkemeye yansıtılmasıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında ise eşler mal-mülk, velayet ve nafaka problemlerini kendi aralarında çözerek mahkemeye başvuru yapacaktır. Bu süreç içerisinde avukat aracılığıyla sözleşme hazırlanabilir, mahkemeye sadece boşanma davası için başvuru yapmak yeterli olacaktır.

Boşanma Avukatı Kartal Hukuk Bürosu

Hukuk bürosu bünyesinde, boşanma davalarının tipine göre uzman avukatlara görüşme sağlanacak, aynı zamanda davada gerekli olan bütün dosya, dilekçe ve itiraz işlemleri için avukat aracılığıyla mahkemeye başvuru yapılacaktır. Bu zorlu süreçte, asliye mahkemesiyle aranızda bir köprü görevi görecek olan Boşanma avukatı kartal bürosu üzerinden, sizi yönlendirerek sürecin hızlı bir şekilde işlemesini sağlayacaktır.

Boşanma davaları gereğince, uygun bulunan bütün prosedürün uygulanması ve tarafların çekişmeli ya da anlamalı boşanma davalarının sürdürülmesi aynı zamanda sonuçlanması için disiplinli bir şekilde çalışılarak, taraflara bilgi aktarımı yapılacaktır. İstanbul boşanma davaları ve evlilik sözleşmeleri için hukuk bürosu danışmanlık ve avukatlık hizmeti için başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz