Boşanma Avukatı Kadıköy

Boşanma avukatı Kadıköy hukuk bürosu ile görüşerek boşanma davası süreci ile ilgili bilgi alabilir, boşanma davasının başlatılması için uzman avukatlarla görüşme sağlayabilirsiniz. Türk medeni kanununun 161. Maddesinden 166. Maddesine kadar geçerli olan boşanma sebepleri Asliye mahkemesine başvuru yapıldığı takdirde dava sürecine intikal edecek ve boşanma davası süreci başlayacaktır.

Türk Medeni Kanunu Boşanma Davaları

Türkiye Cumhuriyeti hukuku çerçevesine ‘’Aile hukuku’’ başlığı altında toplanmış olan medeni kanunlar, aile kavramına uygunsuz fiiller uygulanması, aile kurumunun zedelenmesine neden olacak suçlar işlenmesi durumunda deveye girmektedir. Bu alanda taraflardan biri boşanma davası açarak, karşı tarafın uzaklaştırılmasını ya da aynı evde yaşanılmamasını (boşanma) talebini asliye mahkemesine bildirebilmektedir.

Taraflardan birinin zina olaylarına karışması, hayata kart edici şiddet ve benzeri durumları gerçekleştirmesi aynı zamanda çocuk istismarı ve akıl hastalığı nedenlerine dayalı olarak boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma avukatı Kadıköy hukuk bürosu aracılığıyla dava süreci başlatılarak takip altına alınmaktadır.

Boşanma Davasında Uzaklaştırma Kararı

Kadına şiddet ve çocuk istismarı durumlarından tarafların aşırı tehditkar davranışları ve hayat kast etme girişimleri nedeniyle mahkeme kararıyla, şiddet gösterdiği eşe yaklaşmaması, yaşadığı yerin çevresinde bulunmaması aynı zamanda çocuklarla görüştürülmemesi gibi kararlar alınabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kanun esaslarına dayanarak, kadın ve çocuğun hayatının korunması, eski eşin hayata kast eder davranışlarda bulunması ve kast girişiminde bulunması sonucu mahkeme kararıyla hapis cezası da verilebilmektedir. Boşanma avukatı Kadıköy  hukuk bürosu olarak uzaklaştırma kararı davaları için başvuru yapabilirsiniz.

Boşanma Davası Nafaka Ve Velayet Hakkı

Türk medeni kanunun maddeleri uyarınca boşanma davasında tarafların birinin işsiz olması durumunda velayet hakkı ve nafaka hakkı değişiklik gösterebilmektedir. Boşanma davası nedenler çocuk istismarına dayalıysa velayet direkt eşlerden dava açana verilecektir. Aynı zamanda kadın ve erkek ayırmaksızın nafaka hakkı her iki tarafa da aynı koşullar üzerinden değerlendirilerek verilebilmektedir.

Boşanma avukatı Kadıköy hukuk bürosu üzerinden nafaka ve velayet hakkı ile ilgili bilgi alarak, dava sürecinin nasıl işlediği üzerine danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Boşanma işlemlerinin başlatılması ve davasının sürdürülmesi için uzman avukatlarla görüşebilirsiniz.

Boşanma Davası Mal Mülk Paylaşımı

Aile hukuku çerçevesinde incelenmekte olan boşanma davalarında, mal ve mülk paylaşımı için eşlerin ortak aldığı mallar paylaşım için mahkemeye sunulabilmektedir. Eşlerden birinin evlenmeden önce ya da evlendikten sonra kendi üzerine aldığı mal ve mülk paylaşımları için tazminat davası açılması gerekmektedir. Türk medeni hukuku kanunları gereğince mal ve mülk paylaşımının eşit bölüşülmesi için tarafların tazminat davası açmadan anlaşmalı bir şekilde kendi aralarında da paylaşma hakları bulunmaktadır.

Türk medeni hukuku kanunları esas alınarak, taraflardan erkek olanın düğün ve nişan esnasında takılmış olan ‘’altın, mücevher vb’’ hakkı bulunmamakta ve dava açamamaktadır.

Boşanma Davası İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Boşanma davası işlemleri için bir avukat aracılığıyla ya da bireysel olarak asliye mahkemesine boşanma dilekçesi verilmelidir. Ancak boşanma dilekçesi için dava açan tarafın ikametgah adresine bağlı olan mahkemeye başvuruda bulunması gerekmektedir. Boşanma avukatı Kadıköy hukuk bürosu kapsamında dava sürecinin başlatılması için müvekkil yönlendirilerek, ihtiyaç duyulan işlemlerin yapılması, dosyanın hazırlanması ve mahkeme süresince temsil edilmesi için uzman avukatlarla görüşme yapılması sağlanacaktır.

Asliye mahkemesine başvuru yapmak için anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davaları fark etmeksizin, davacının ve davalının kimlik fotokopisi, evlilik cüzdanı ve boşanma dilekçesiyle başvuru yapması gerekmektedir. 2 hafta süreyle dava başlatılacak, karşı tarafa bilgilendirme yapılarak, mahkemeye çağırılacaktır.

Boşanma Avukatı Kadıköy Hukuk Bürosu

Boşanma avukatı Kadıköy hukuk bürosu bünyesinde, aile hukuku ve medeni hukuk çerçevesinde uzmanlaşmış olan danışmanlık hizmeti alabilir, dava sürecin ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Türk medeni kanunu esasları üzerinden yapılacak olan dava sürecinde, müvekkilin haklarının savunulması, dosya ve delillerin mahkemeye sunulması gibi birçok işlem için avukat sürecin hızlanmasına vesile olabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereğince aile hukuku çerçevesinde soru ve cevaplarınızı danışmanlarımızla paylaşabilir, kanunlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları, süreci ve nafaka hakkı üzerine gerekli olan bütün bilgilendirmeler için hukuk bürosundan randevu alarak avukatlarla görüşme ayarlayabilirsiniz. Asiye mahkemesine başlayacak olan dava sürecinde de yönlendirilecek ve bilgilendirilerek sürecin hızlanması sağlanacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz