Boşanma Avukatı İstanbul

boşanma avukatı istanbul - istanbul boşanma avukatı

Gün geçtikçe boşanma davalarındaki artış hız kesmeden devam ediyor. Bu da boşanmaya niyetlenmiş kişilerin bu süreçte en az zararla atlatılmasını sağlamak için boşanma avukatı ihtiyaçları aynı oranda artıyor. Peki bu durumda kişi nasıl bir yol izlemeli ve neler yapmalı?

Boşanma avukatı İstanbul barosuna kayıtlı olmalı, hukuki süreçte hak mağduriyeti yaşamak istemeyen müvekkil kendisini savunacak en iyi boşanma avukatı arayan taraflar mesleğinde ki tecrübesini de analiz etmeli. Kişiler isterler İstanbul boşanma avukatları listesine de bakıp ona göre bir seçim yapmalı.

İstanbul boşanma avukatı havuzu olarak çok fazla hukukçu barındırır bu yüzden doğru olan sizin için hangi avukatın daha faydalı olacağını değerlendirmek ve tercihi buna göre belirlemektir.

Eşlerin birlikte karar vererek ya da taraflardan birinin evlilik birliğini sonlandırması işlemi, boşanma olarak adlandırılmaktadır.

Boşanma avukatı, aile hukuku ve boşanma davalarına bakan avukatlardır. Nafaka, mal paylaşımı, velayet davaları, tazminat gibi konular, boşanma davalarının konusunu oluşturmaktadır.

Boşanma davaları, tarafların kendi başlarına açabilecekleri davalardandır. Ancak anlaşmalı ve çekişmeli olarak açılabilen boşanma davalarında, en zorlu ve çetin geçen boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarıdır. Bu yüzden, uzman boşanma avukatı İstanbul arayışında olan kişiler, çekişmeli boşanma davalarında, uzman bir avukat ile hukuki süreci başlatmaları en doğru tercihtir.

İyi Bir Boşanma Avukatı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir boşanma avukatının görevi, her zaman müvekkillerine karşı dürüst davranmaktır. Avukat ve müvekkil arasında kurulan güven bağı sayesinde, davanın süreci daha doğru ve sağlıklı şekilde ilerler.

Boşanma avukatı ile müvekkil arasında oluşacak güven bağı sayesinde, kişi en mahrem bilgileri avukatı ile paylaşır ve bu bilgilerin mahkeme aşamasında sunulur. Müvekkilin tüm talepleri, hukuki temellere dayandığı sürece, avukat tarafından, dava süresince en iyi şekilde savunulur.

Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

İstanbul boşanma avukatı listelerinde arayışında bulunan kişiler, boşanma davası dilekçesi için, uzman görüşüne ihtiyaç duyabilir. Çünkü dilekçede hukuki terimlere dayalı birçok ifade bulunmaktadır ve bu ifadelerin her birinin doğru şekilde kullanılması gerekir.

Hukuki terimlerin doğru şekilde kullanılmaması ya da boşanma dilekçesinin hatalı yazılması, ileride doğabilecek hakların da kısıtlanması anlamına gelmektedir. Dilekçe içinde, nafaka, tazminat, velayet gibi birçok husus, hukuki terimlerle anlaşılır şekilde mahkemeye sunulmalıdır.

Nafaka Taleplerinde Avukatların Etkisi Nedir?

Boşanma davalarında; tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası ve yardım nafakası olmak üzere dört çeşittir. Ancak boşanma davalarında sadece; iştirak, yoksulluk ve tedbir nafakaları ön plana çıkmaktadır.

Boşanma davası nafaka talepleri doğru şekilde yapılmalıdır. Hukuki prosedürlerin doğru şekilde işlemesi ve hakların kaybolmaması için, avukat vekaletinin bulunması, taraflar için önem arz etmektedir.

Boşanma Avukatları Dava Sürecine Nasıl Etki Eder?

Boşanma davaları, avukatsız olarak da açılabilmektedir. Ancak dava sürecinde somut delillerin toplanması ve mahkemeye sunulması, dava talep dilekçelerinin yazılması, davaya katılma süreleri gibi birçok etken, tarafların tek başlarına sürdürebilecekleri konular değildir.

Boşanma avukatları, tüm bu süreçleri profesyonel şekilde takip ederek, müvekkilini haberdar eder ve konu hakkında bilgilendirir. Bu bilgilendirmeler ışığında, müvekkil ve avukat, hangi hamlenin daha doğru olacağı konusunda müşterek hareket ederek davanın yürütülmesi sağlanır.

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davalarında süreç biraz daha kolay ilerlerken, çekişmeli boşanma davalarında süreç daha yıpratıcı ve uzun sürmektedir. Bir avukat nezaretinde boşanma davalarına katılan kişiler, dava sürecinin biraz daha kısalmasını sağlayabilirler.

Anlaşmalı boşanma davalarında süreç 2-3 ayı bulurken, çekişmeli boşanma davalarında bu süreç daha uzun zamana yayılmaktadır. Nafaka, tazminat, velayet, miras gibi konular, çekişmeli boşanma davalarında süreci 3-4 yıla kadar uzatmaktadır.

Boşanma davalarının daha profesyonel şekilde yürütülmesi ve sürecin biraz daha kısalmasını sağlamak için, boşanma avukatı İstanbul iletişim numaralarımızdan konusunda uzman ve deneyimli boşanma avukatlarımız ile görüşebilir, dava süreci ile ilgili en doğru bilgileri alabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma ile Çekişmeli Boşanma Arasında Fark Nedir?

Medeni Kanun’a göre, anlaşmalı boşanma için bazı hükümlerin yerine getirilmesi gerekir. Anlaşmalı boşanmalarda, eşlerin evliliklerinin üzerinden en az 1 yıl geçmesi gereklidir.

Anlaşmalı boşanmada taraflar, her türlü konuda fikir birliğine varmış olmalıdır. Her türlü konuda anlaşmaya varıldığında, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanarak, iki tarafın da bu protokole imza atmaları gereklidir.

Çekişmeli boşanma davası ise, eşlerin boşanma konusunda anlaşmaları ve dava açıldığında çıkacak sonuçlara karşılık anlaşamamaları, çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır.

Çekişmeli boşanma davası daha uzun sürer ve ön duruşma, delillerin toplanması, kişilerin dinlenmesi, nafaka talebi, tazminat ve velayet gibi hususlar, çekişmeli boşanma davasının konularıdır.

Boşanma avukatı İstanbul ilinde arayışta bulunan kişiler, avukatlık büromuzun iletişim numaralarından, uzman ve deneyimli kadromuza ulaşabilir, ücretsiz danışmanlık için randevu alarak, dava süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz

Son Yorumlar