Boşanma Avukatı Bakırköy

Türk Medeni Kanunu esaslarına dayalı olarak her Türkiye vatandaşının, kanunlar hükmünde boşanma davası açma hakkı bulunmaktadır. Medeni kanuna dayalı olarak iki tip boşanma davası bulunmakta, çekişmeli ve anlaşmalı boşanma işlemleri için asliye mahkemesine başvuru gerçekleştirilmektedir. Boşanma avukatı Bakırköy hukuk bürosu aracılığıyla başvuru yapabilir, bilgi almak için danışmanlık bürosundan randevu alabilirsiniz.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Aile hukuku çerçevesine incelenmekte ve yasal düzenlemeler yapılmakta olan boşanma davaları, kişinin duygusal nedenleri üzerine açılamaz aşk ya da sevginin bitmesi nedeniyle mahkemeye başvuru yapılamaz. Türk medeni kanunu esaslarına göre aşağıdaki nedenler baz alınarak asliye mahkemesine başvuru yapılabilmektedir.

  • Eşlerden birinin zina fiilini gerçekleştirmesi
  • Eşlerden birinin hayata kast, onur kırıcı hareketlerde ve pek kötü davranışlarda bulunarak psikolojik ve fizyolojik davranışlar sergilemesi
  • Eşlerden birinin terk etmesi ( Kaybolması)
  • Akıl yoksunluğu, akıl hastalıklarının bulunması
  • Eşlerden birinin suç işlemesi ve haysiyetsiz bir hayat sürmesi
  • Evliliğinin temelinden sarsılmasına neden olacak davranışlarda bulunulması

Durumlarına bağlı olarak Türk Medeni Kanunun 161. Maddesinden 166. Maddesine kadar gerek duyulan boşanma kanunları uygulanacaktır. Boşanma avukatı Bakırköy bürosu üzerinden randevu alarak, işlemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Boşanma Avukatı Bakırköy -Çekişmeli Boşanma Davaları

Yasada gösterilen boşanma davaları nedenlerine dayalı herhangi birinin bulunması sonucunda asliye mahkemesi aracılığıyla boşanma davası açılabilmektedir. Eşlerin dava sürecinde birinin boşanma davası açması ve karşı tarafın boşanma kararına karşı gelmesi durumunda çekişmeli boşanma işlemi başlatılacaktır. Bu karara istinaden aynı zamanda mal ve mülk paylaşımlarında, velayet davalarında tarafların ters düşmesi durumunda da dava süreci uzayabilir aynı zamanda nafaka davasıyla birlikte mahkeme kararı ertelenebilmektedir.

Boşanma avukatı Bakırköy işlemleri için uzman bir boşanma avukatıyla görüşülerek, süreç ve dava dosyası üzerine danışmanlık hizmeti alınabileceği gibi davada ihtiyaç duyulan avukat hizmeti de büromuz tarafından karşılanmaktadır.

Boşanma Avukatı Bakırköy- Anlaşmalı Boşanma Davaları

Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereğince eşlerin anlaşmalı boşanma kararı esas alınarak, dava süreci başlayacaktır. Anlaşmalı boşanma davası için eşler mahkemeye ‘’Şiddetli geçimsizlik’’ nedeniyle başvuru yapabilir, bu başvuruyu iki tarafta birlikte yapmak zorundadır. Boşanma avukatı Bakırköy bürosu üzerinden işlemlerin başlatılması, dilekçe hazırlanması ve dava sürecinin takibi için danışmanlık ve avukatlık üzerine başvuru yaparak, süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Boşanma Davası İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Boşanma davaları, çekişmeli ve anlaşmalı olarak ikiye ayrılmakla birlikte, ek davalar açılmasına neden olan bazı durumlar bulunabilmektedir. Bu davalar itiraz, velayet, nafaka ve mal- mülk paylaşımıyla birlikte tarafların haklarında iddia edilen başka durumlarda da değişkenlik göstermektedir. Boşanma davası için öncelikle tarafların boşanma tipine bağlı olarak asliye mahkemesine, boşanma gerekçelerini bildiren bir dilekçe vererek süreci başlatmaları ve eğer anlaşmalı boşanma davası ise bir avukat danışmanlığıyla başvuruyu birlikte gerçekleştirmeleri gerekecektir.

Velayet ve nafaka davaları için de aynı işlemler uygulanacak, bu dava sürecinde de boşanma avukatı Bakırköy bürosu aile mahkemesine başvuru yapılması için tarafları yönlendirecektir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Türkiye Cumhuriyeti kanunları esaslarına dayanarak, öncelikle medeni kanuna ters düşen durumların yaşanmasıyla birlikte boşanma davası açılabilmektedir. Ancak eşlerin en az 1 yıl evli kalmış olması aynı ev içerisinde yaşamış olmaları esasları kabul görmektedir. Boşanma davası açılması için çocuk olması ya da olmaması gibi şartlar bulunmamakta, her kadının ve erkeğin bu davayı başlatma hakkı bulunmaktadır.

Boşanma davaları sadece eşlerin anlaşamaması durumundan kaynaklı değil aynı zamanda ailenin içerisinde yer alan diğer bireyler, çocukların zarar görmesi durumunda da açılabilmektedir. Çocuk ve kadın şiddeti aynı zamanda çocuk istismarı, yüz kızartıcı suçlar işlenmesi durumunda da taraflar boşanma davası için asliye mahkemesine başvuru yapabilmektedir.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar

Boşanma avukatı Bakırköy bürosu üzerinden de detaylı bilgi alarak, boşanma davası için gerekli olan evrakların tamamlanması sağlanabilmektedir. Aynı zamanda asliye mahkemesine başvuru yapacak olan tarafın, gerekli evrakları toplaması için 2 hafta kesin süre verilmektedir. Bu süreç içerisinde, davayı açmak isteyen tarafın;

  • Evlilik cüzdanı (fotokopisi)
  • Nüfus cüzdanı (fotokopisi)
  • Boşanma davası dilekçesi

Bunlarla birlikte eğer davacı taraf yabancı uyrukluysa aile kimliği de mahkeme tarafından istenecek, 2 haftalık süreçte evraklar tamamlandığı takdirde dava süreci başlatılacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz