Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma avukatı Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde fark etmeden, boşanma kararı alan kişilerin, dava süreci ile ilgili sorularını yanıtlayarak, davaları yürüten avukatlardır.

Boşanma davalarında önemli olan, avukat ve müvekkil arasında bir güven birliğinin kurulması, dava süreci boyunca, kişilerin en sağlıklı şekilde düşünerek karar vermeleri ve doğru kararları alabilmeleridir.

Ankara’da boşanma avukatı arayan kişiler, firmamızın konusunda uzman ve deneyimli boşanma avukatlarıyla görüşerek, dava hakkında bilgi alabilirler. Ücretsiz danışmanlık için randevu alabilecekleri avukatlarımızla, boşanma davası konusunda sağlıklı ve doğru şekilde ilerleyerek, haklarını sonuna kadar alabilirler.

Boşanma Davaları Hangi Sebeplere Dayanır?

Boşanma davalarının çok farklı sebepleri bulunmaktadır. Boşanmak isteyen kişilerin, hangi konulara göre boşanma davası açabileceklerini bilmesi ve dava süreci boyunca neleri talep edebileceklerini öğrenmesi gerekir.

  • Terk sebebiyle boşanma davası
  • Suç işleme sebebiyle boşanma davası
  • Evlilik birliğini sarsılmasıyla açılan boşanma davası
  • Hayata kast sebebiyle açılan boşanma davası
  • Aldatma sebebiyle boşanma davası
  • Akıl sağlığı ile açılan boşanma davası
  • Evlilik birliğinin sarsılmasına karşılık açılan boşanma davası

Boşanma davası açacak olan kişilerin ilk olarak, hangi tür dava açacağını belirlemesi gerekir. Anlaşmalı boşanma davası mı yoksa çekişmeli boşanma davası açılmak istendiği önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma için Avukata İhtiyaç Var mıdır?

Boşanma davalarının en rahatı olarak düşünülen anlaşmalı boşanma için avukata ihtiyaç yoktur. Boşanma davası avukatı Ankara, İstanbul ya da başka şehirde de olsa, anlaşmalı boşanma davasında anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması gereklidir.

Boşanma davaları, diğer davalarda olduğu gibi, hukuki takip gerektiren ve yapılacak yazışmalarda hukuki kavramların kullanılması gerektiren davalardır. Anlaşmalı boşanmalarda herhangi bir takibe gerek olmamasına rağmen, yapılacak protokolün dikkatli ve itina gösterilerek yapılması gerekir.

Bunun sebebi, kişilerin haklarının tamamını alması yani, hak kaybına uğramaması içindir. Her ne kadar taraflar anlaşarak ayrılıyor olsa da haklarını bilmeli ve buna göre protokolü imzalayarak davanın sonuçlanması sağlanmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma için Dava Nerede Açılır?

Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma için Aile Mahkemeleri görevlendirilir. Boşanma avukatı Ankara ya da farklı bir şehirde, anlaşmalı boşanma açılması için, müvekkilini, doğru şekilde yönlendirmelidir.

Taraflar arasında anlaşmalı boşanma davası için herhangi bir yerdeki Aile Mahkemesi’ne başvurulabilir. Bulunulan ilde Aile Mahkemesi’nin olmaması durumunda, Asliye Hukuk Mahkemesi, görevlendirilir.

Boşanma Davası Açmak İçin Aynı Şehirde Olmak mı Gerekir?

Boşanma davaları, Aile Mahkemeleri’ne başvurularak açılır. Eğer bulunulan yerde Aile Mahkemesi yoksa, Asliye Hukuk Mahkemesi devreye girer. Taraflar üç yerde boşanma davası açabilir.

  • Davacı tarafın oturduğu yer mahkemesi
  • Karşı tarafın oturduğu yer mahkemesi
  • Davacının 6 ay boyunca oturulan yer mahkemesi

Boşanma davası açmak isteyen kişiler, bu üç yer dışında başka hiçbir yer ya da şehirde, boşanma davası açamazlar. Çok nadir de olsa, boşanan kadın baba evine sığınmışsa ve baba başka bir yerde oturuyorsa, o zaman babanın ikamet ettiği yerdeki Aile Mahkemesi, boşanma davasının açılacağı yer olabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Tazminat Alınabilir mi?

Anlaşmalı boşanma davaları, tarafların her türlü konuda anlaşarak, boşanma kararı aldıkları davalardır. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar, anlaşmalı boşanma protokolü imzalar.

Hazırlanan protokol içinde talep edilmediyse ya da anlaşmalı boşanma gerçekleşmiş ve kişini, tazminat hakkımdan vazgeçiyorum dediyse, anlaşmalı boşanma davalarında tazminat alınamamaktadır.

İyi boşanma avukatı Ankara ilinde görev yaptığı sürece, müvekkillerine en iyi hizmeti sunmaktadır. Avukatlık büromuzla iletişime geçen kişiler, boşanma davaları için en sağlıklı bilgileri alırlar. Boşanma avukatı Ankara’da da hizmet veren deneyimli ve uzman avukatlarımız, boşanma davası sürecinde, müvekkillerinin her türlü talebini, hukuki şartlar altında en iyi şekilde uygulayarak müvekkilinin tüm haklarını, en ince ayrıntısına kadar düşünerek hareket etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz