Blog Kaldırma

Elektronik ortamda işlenen suçların her geçen gün artış göstermesi dikkatlerden kaçmıyor. Bu nedenle bilişim suçlarının alanı genişletilmiş ve yaptırımlara geçilmiştir. Örneğin resim, video ya da blog kaldırma şeklinde çeşitli yaptırımlar mevcut durumda. Kişilik haklarını ihlal eden ya da hukuka aykırı olan tüm içeriklerin kaldırılmasına yönelik harekete geçilmektedir.

Blog Kaldırma İşlemlerinde Tespit

Blog silme ya da kaldırma işlemlerinden önce tespite yer verilir. Özellikle de bloglarda yer alan içeriklerin tespit edilmesi sağlanır. Örneğin içeriklerin kişilik haklarına zarar vermesi halinde yaptırımlara geçilir. Aynı şekilde hukuka aykırı olan içeriklerin de engellenmesi söz konusudur.

E-tespit sistemi, bilişim suçların devreye girmekte. URL bazında olacak şekilde tespitin gerçekleşmesi esas alınır. Bu aşamada Türkiye Noterler Birliği tarafından tespitlerin onaylanması sağlanır. Nitekim onaylı belgeler dahilinde hukuki mücadele başlatmanız en doğrusu olacaktır. Böylece istenmeyen blogların kaldırılma daha kısa sürer.

Blog Kaldırmada Sağlayıcıların Etkisi

Hukuki olarak işlem başlatmadan önce sağlayıcılar ile de iletişime geçilebilir. Nitekim blog engelleme işlemlerinin direk olarak sağlayıcılardan gerçekleşmesi söz konusudur. Bunun için başvuruda bulunmanız gereken alanlar;

  • İçerik sağlayıcılarına blok kaldırma taleplerinizi sunmanız mümkün.
  • Yer sağlayıcıları da yine bu konuda ki talepleri karşılamakta.

Sonuç olarak iletişime geçenler istenmeyen blogların kaldırılmasını sağlayabilir. Öyle ki sağlayıcıların maksimum 24 saat içerisinde yanıt vermeleri gerekir. Aksi halde hukuki yola başvurulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hatta isteyenler sağlayıcılardan önce de hukuki alanda hakkını savunabilir.

Blog Kaldırmada Açık Adres

İnternetten blog kaldırtma işlemlerinde tespitin önemli olduğunu söylemiştik. Bu aşamada kişi ile kurumlardan URL paylaşımlarda bulunmaları istenir. Universal Resource Locator olarak ifade edilen adres, blog tespitinde önem arz etmekte. Şöyle ki;

-URL; Sunulan URL üzerinden tespitin gerçekleşmesi uzun sürmez. Aksine bu yolla tüm bloglar değerlendirmeye alınır. Bilişim suçlarının tespiti halinde ise yaptırımlara geçilmektedir.

-ESB; URL dışında tespit için ESB de göz önünde bulundurulur. Yani Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından inceleme başlatılır ve karar açıklanır. Hatta kararın uygulanmasında da etkin rolü bulunmakta.

İnternetten Blog Kaldırma Şartları Nelerdir?

Blog kaldırma başvurusunda bulunmak isteyenler şartlara uygun olmak zorunda. Karara geçilmesi ve yaptırımların gerçekleşmesi için şartları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu yolla istediğiniz sonuca ulaşmanız uzun sürmez. Örneğin;

  • Baştan da belirttiğimiz üzere kişilik haklarının ihlali dikkate alınır.
  • Suç işlenmesine yönlendiren içeriklerin de engellenmesi sağlanır.
  • Özel hayatın gizliliği ihlali de bunlar arasında yerini almıştır.

İnternette unutulma hakkı da dikkatlerden kaçmıyor. Bu yolla da içeriğin engellenmesi ya da kaldırılması söz konusudur. Son olarak kamu yararı ve hukuka aykırılık ön plana çıkmakta. Neticesinde bu şartlara göre blog engellenmesi ya da kaldırılması mümkün olacaktır.

Blog Kaldırma Başvurusu Hakkında

Yukarıda sıraladığımız şartlara uygun olmanız halinde başvuruda bulunmanız mümkün. Yani kişilik haklarını ihlal eden blogların kaldırılması için taleplerinizi sunabilirsiniz. Bunun için görevli ile yetkili mahkemeleri göz önünde bulundurmak gerekir. Temelde Sulh Ceza Hakimliği tarafından başvurular karşılanır. 5651 sayılı kanun neticesinde de yaptırımlara geçilir.

Blog Kaldırma Kararları

Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engellerine yönelik kararlar açıklanır. Akabinde de Erişim Sağlayıcıları Birliği ile harekete geçilir. Bu yolla kararın uygulanması maksimum 4 saat sürer. Hatta kararın da en fazla 24 saat içerisinde açıklanması, hızlı bir şekilde yaptırımlara geçildiğini kanıtlar nitelikte. Kararın yerine getirilmemesi ise adli para cezalarının devreye girmesine etki eder.

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz