Bireysel Kredi Alacaklarının Tahsilleri

Bireysel kredi alacakları hakkında açıklama yapmadan önce bireysel kredi nedir? Öğrenmeniz gerekir. Bireysel kredi kişinin ihtiyacına göre farklı isimler taşıyan bir kredi türüdür. Örneğin, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi vs. bireysel kredi seçeneklerinde kredilerin kullanım masrafları ve faiz oranları bankadan bankaya göre değişim gösterebilir. Kredi bir malın bedeli olarak alınan paranın ileriki tarihlerde ödenmesi vaadine denilir.

Kredi alırken özel kuruluşlardan ve bankalardan yardım alabilirsiniz. Kredi verme işlemi uygulanırken mutlaka kredi açma sözleşmesi imzalanması gerekir. Kredi açma sözleşmesi Türk hukukunda düzenlenmiş olan bir sözleşme türü değildir.

Alınan kredi borcu ödenmediğinde bankalar yasal takip yolunu izler. Kredi aldıktan sonra borucunuzu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Aksi takdirde borç faizi ile birlikte işler. Bu durum da sizin daha büyük bir borç altına girmenize neden olur. Bireysel kredi alacaklarının tahsilleri için icra yoluna başvurulabilir.

Kredi Borcu Yasal Takip Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Alınan kredinin ödenmemesi durumunda bankalar yasal takip süreci başlatır. Bu süreç içerisinde dikkat etmeniz gereken durumlar şu şekildedir;

  • Eğer üst üste 2 kredi taksitini ödemezseniz banka tarafından daha önce ödemiş olduğunuz tüm taksitler iptal edilir.
  • Haciz işlemi başlamadan önce üzerinde ipotek bulunan ya da bulunmayan bütün taşınmazlarınızı satarak borcunuzun ödeyebildiğiniz kadar olan kısmını ödeyin. Aksi takdirde taşınmazlarınız haciz yolu ile değerinin %40’lık kısmına denk gelen miktarlar ile satılır.
  • Eğe maaşınıza tamamen el konulduysa icra müdürlüğüne giderek itiraz etmeniz gerekir.
  • Banka ya da avukatı ile görüşerek borcu ödemek için kendinize uygun bir ödeme planı ya da faiz indirimi talep edin. Bu şekilde borcunuzu ödemeyi kolaylaştırma şansına sahip olursunuz.
  • Borcunuz için maaşınıza haciz uygulanması mümkün değildir. Yalnızca maaşın %25’lik bir kısmına yani ¼’üne el konulabilir.
  • Bu süreç içerisinde sizin borcunuz işçin aile bireyleriniz aranmaz ve yasal olarak bilgilendirilemez. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız yasal hakkınızı arayabilirsiniz.

Kredi Borcu İçin Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Bu durumu tüketici kredisi sözleşmesi yönetmeliği 18’inci madde içerisinde oldukça açık bir şekilde anlatılmıştır. Üst üste iki taksit ödemesinin yapılmaması durumunda ise bankanın borcun tamamını talep etme hakkı doğar. Ancak bunun için tüketiciye 30 günlük bir süre tanınması gerekir.

Bu durum gerçekleşse bile kredi borcu yasal takip sürecinin başlayabilmesi için tüketicinin yasal olarak 90 günlük süresi bulunur. Bu süre içerisinde ödenmeyen borçlar için yasal takip süreci başlatılabilir.

Kredi Borcu İçin Banka İhtarname Gönderir Mi?

Ödemediğiniz kredi borcu için banka tarafından ikametgah adresinize bir ihtarname gönderilir. Bu ihtarname gönderilmeden banka herhangi bir yasal takip süreci başlatamaz. İhtarnamede tüketiciye borcu ödemesi için 30 günü olduğunu ve ödenmemesi taktirde yasal takip sürecinin işleyeceğinin bildirilmesi gerekir.

Bankalar bu ihtarnameyi ödenmemiş ilk kredi taksiti için ede gönderebilir. Ancak genel olarak ihtarname üst üste ödenmemiş olan ikinci ve üçüncü borç taksitleri için gönderilir.

Kredi Haciz Borcu Taksit İle Ödenir Mi?

Kredi haciz borcunuzu taksit ile ödemeniz mümkündür. Alacaklı ile anlaşamamış olsanız bile borcunuza yeterli gelen malınızın haciz edilmesi durumunda icra dosyasına talepte bulunmanız mümkündür. Bu şekilde borcunuz 4 eşit taksite bölünür. Ancak bu şekilde de borcu ödemezseniz kredi haciz borcunuz ceza davasına dönüşür. Bu nedenle borcu zamanında ödemeniz gerekir.

Bir yorum yaz