Bilişim Suçları Danışmanlık

Bu yazımızda bilişim suçları danışmanlık hizmetlerinin ne olduğunu ve sizlere hangi konularda destek verebileceğimi anlattık.

Elektronik ortam günden güne gelişim göstermekte. Özellikle de ortamda gerçekleşen iletişimler ve alışveriş olanakları bir hayli talep görüyor. Talebin artış göstermesi ile beraber yeni kanun düzenlemelerine gidilmiştir. Çünkü elektronik ortamda ki suç oranları da günden güne artış göstermekte. Buna da bilişim veya siber suç adı verilmektedir. Sonuç olarak;

  • Cep telefonları, bilgisayarlar ya da tabletler üzerinden işlenen suçları temel alır.
  • Bilginin bu araçlar eşliğinde aktarılmasına bilişim adı verilmektedir.
  • Bilginin iletilmesi sırasında fiziksel herhangi bir müdahaleye yer verilmesi de suç olarak ifade edilir.
Bilişim Suçları Danışmanlık

Sonuç olarak TCK’da düzenlenen birkaç adet siber yani bilişim suçu mevcut durumda. Öncelikle bu suçlar ön plana çıkarılmış hatta suçlara yönelik cezalar dahi belirlenmiştir. Bu anlamda TCK 243 – 254 düzenlemeleri dikkate alınır ve yaptırımlara geçilir. Bilişim suçları danışmanlık sayesinde de bu detayları öğrenmek ve hukuk yoluna başvurmak zor değil.

Bilişim Suçları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Türk Ceza Kanunu tarafından tüm suçlar sıralanmıştır. Temelde ‘Bilişim Alanında İşlenen Suçlar’ adı altında suçlar sıralanmış durumda. Örnek verecek olursak bunların başında bilişim sistemine girme suçu yerini almıştı.r. Aynı zamanda sistemin engellenmesi ya da verilerin yok edilmesi de konu edinmekte.

Siber suçlar arasında bir hayli ön plana çıkan banka ile kredi kartlarının kötüye kullanılması da dikkat çekmekte. Aynı zamanda yasak olan cihazların ya da programların kullanılması bu alanda değerlendirmeye alınır. Bilişim suçları danışmanlık ile tüm bu suçların niteliklerini öğrenmeniz esas alınır. Beraberinde ise hukuk yoluna başvurmanız uzun sürmez.

Bilişim Suçları Nasıl İspat Edilir?

Siber suçların ispatında ilk önce IP adresleri dikkate alınır. Üstelik hem statik hem de dinamik olacak şekilde iki ayrı IP türünden incelemelere geçilir. Mesela direk olarak sunucunun belirlenmesi için statik IP adresi değerlendirmeye alınır. Arkasından dA;

  • Sürekli olarak değişiklik gösteren dinamik IP adresleri de bulunmakta.
  • İnternet servis sağlayıcılarına göre ayrı IP adreslerine yer verilir.
  • Kullanıcıların internet ortamında ki dinamik IP adresleri dahi analiz ediliyor.

Bunların yanı sıra genel olarak Microsoft Corporation şirketi ile çalışma gösterilir. Şirket bilişim suçlarının ispatına yönelik özel programlara sahip durumda. Bu programlar eşliğinde suçların analiz edilmesi ve hukuk yoluna geçmek zor olmuyor. Aynı zamanda mağdur kişilerin bilişim suçları danışmanlık hizmetleri dahilinde harekete geçmeleri de mümkün.

Bilişim Suçlarının Cezası Nedir?

Daha basit şekliyle işlenen suçlara yönelik 1 yıla kadar hapis istemi mevcut durumda. Aynı zamanda adli para cezası ile suçun karara bağlanması esas alınabilir. Ancak bu durum basit yollu olan suçları dikkate alır. Arkasından gelenler ise;

  • Sistemde yer alan bilgilerin silinmesi ya da değişmesi halinde 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına geçilir.
  • Hapis cezaları erişimden ziyade verilerin engellenmesi ya da bozulmasında yükselmektedir.
  • Teknik başka araçlar ile sisteme girilmesi de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis kararına teşvik etmektedir.

Görüldüğü üzere fiilin doğurmuş olduğu sonuçlar dikkate alınır. Aynı zamanda suçu işlerken kullanıcılar farklı araçlar ve programlar da göz önünde bulundurulur. Tüm bu hususlar dahilinde hapis ya da adli para cezalarına geçilmektedir.

Bilişim Suçlarında Ceza İndirimi Var Mı?

Siber suçlarda adli para cezalarına yer verilmekte. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hem hapis hem de para cezaları üzerinden değerlendirmeye alınır. Bu aşamada etkinlik pişmanlık nedeniyle indirim uygulanması da mümkün oluyor. Örneğin mağdurun zararı giderilir ise 2/3 oranından indirimin gerçekleşmesi söz konusudur.

Bir yorum yaz