Bilişim Hukuku ve Teknolojileri Alanında En Güncel Gelişmelerin Takibi

Bilişim hukuku ve teknolojileri alanında en güncel gelişmelerin takibi sayesinde dava dosyalarında hangi noktalarda daha avantajlı bir duruş sergilenebileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu alanda gelişmelerin takibini yaparken kısa bir zaman dilimi içerisinde teknolojik gelişmelerin hukuk bağlamında ne yönde etkileyebileceği ile alakalı fikir sahibi olabilirsiniz.

Bilişim Hukuku ve Teknolojileri Alanında En Güncel Gelişmelerin Takibi Nasıl Tamamlanır?

Bilişim hukukunda yaşanan gelişmelerin en temel mimarı ihtiyaçlardır. Bundan 20 sene öncesinde bu şekilde internet kullanımının aktif olmaması sebebi ile bu sistem üzerinden dolandırıcılık ya da hak ihlalinin yapılması da mümkün olmuyordu. Bilişim hukuku sizin için yüksek verimliliğin ve haklarınızı bu alanda dolandırıcılık yapan bireylere karşı korumanın adreslerinden biri olacaktır.

Bilişim suçları ile alakalı yaşadığınız sorunların aşılması için dilerseniz Okyanus Hukuk’tan bu alanda yardım alabilirsiniz. Okyanus Hukuk aracılığı ile konunun uzmanlarının bu bağlamda size yol göstermesini de sağlayabilirsiniz. Konusunda uzman avukatlarımızın aynı zamanda bu alanda ek tecrübelere ve dava başarılarına sahip oldukları da kendini göstermektedir.

Bilişim Suçu Türleri Nelerdir?

Bilişim suçları denildiği zaman doğrudan ya da dolaylı olmak üzere iki kademe kapsamında sürecin şekillendirildiği görülmektedir. Doğrudan bilişim suçlarından bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Bir bilişim sistemine izinsiz bir biçimde erişim sağlama suçu
  • Bilişim sistemini engelleme ve bozma suçu
  • Kişilerin sahip oldukları banka ve kredi kartlarının kullanılması ve ele geçirilmesi
  • Casus yazılım ya da cihaz kullanım suçu

Siz de en kısa süre içerisinde bu alanda uzman olan isimlerden destek alarak bilişim suçlarının sınıflandırılması ya da ne gibi bir alanda destek alınması gerektiği ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dolaylı olarak tabir edilen bilişim suçlarında ise bilişim cihazları birer araçtır. Örneğin birinin kandırılması için bilişim cihazları kullanılıyor olabilir. Tam da bu noktada bilişim cihazları ile alakalı detaylı bir biçimde bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bilişim suçları türleri ile alakalı inceleme yapılırken sınıflandırmanın dava dosyasının şekillendirilmesinde büyük etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle savunmanın muntazam biçimde yapılması için bilişim suçlarının temel duruşu ile alakalı net fikir sahibi olmalısınız.

Bir Bilişim Sistemine İzin Almadan Girmek Suç Mudur?

Son senelerde neredeyse doğal ve her gün rastlanan bir olay haline gelen bilişim sistemine izinsiz bir biçimde erişim sağlama suçunun ciddi manada cezai müeyyidesi olduğu bilinmelidir. Bu alanda nasıl bir ceza sisteminin olduğunun bilinmesi kişilerin bu alanda daha temkinli hareket etmesini sağlamak için fırsat sunmaktadır.

Bu alana en net uyan adımların başında sosyal medya platformlarına kişilerin izni olmadan erişim sağlanması akla gelmektedir. Örneğin Instagram hesabınıza sizin izniniz olmadan erişim sağlayan kişilerin direkt olarak suç işlediğiniz ve gerekli olan başvurularda bulunulması durumunda cezai yaptırımdan etkilenecekleri bilinmelidir.

Bu alanda işleri zorlaştıran tek unsurun direkt olarak sosyal medya hesaplarımız üzerinde bir mülkiyet hakkımızın olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu alanda daha net bir biçimde fikir sahibi olabilmek için kişilerin konunun uzmanları ile iletişim kurması gerekiyor. Mülkiyet hakkı olarak bir imkanımız olmasa da en azından kullanıcı hakları bağlamında haklarınızı koruyacak bazı temel nitelikler kendini göstermektedir.

Dava akışının düzenlenmesi sırasında kullanılan tüm materyallerin sadece hukuki yollardan elde edilmesi gerekmektedir. Örneğin illegal bir biçimde elde edilen bir materyalin direkt olarak haklı iken sizin dava akışınızı tam tersi bir yönde etkileyeceğini bilmelisiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yorum yaz