Bilişim Avukatı Randevu

Bilişim Avukatı, randevu aldıktan sonra bilişim sorunlarınız ile ilgilenecek olan uzman avukatlardır. Özel hukuk alanına giren bu avukatlar sosyal medya ve elektronik cihazlar yoluyla karşılaştığınız haksızlıklar ve ihlaller ile ilgilenirler. Bilişim avukatları internet avukatı olarak da adlandırılırlar. Mevzuat içerisinde ise bilişim avukatı diye bir uzmanlık alanı bulunmaz. Bilişim avukatı olarak hizmet sunan avukatlar kendilerini bu alanda özel olarak eğitmişlerdir.

Ayrıca bakınız: Avukat Mazeret Dilekçesi

Bilişim Avukatı Yardımı İle İçerik Kaldırmak Mümkün Müdür?

Bilişim avukatı yardımı ile internet üzerinden içerik kaldırmanız mümkündür. Eğer kaldırmak istediğiniz internet haber ya da içerik erişim engelleme ve kaldırma koşullarına sahipse bilişim avukatının yardımı ile sulh ceza hakimliğine başvuru gerçekleştirerek bu içeriklerin kaldırılmasını sağlamanız mümkündür. Bu şartlar 5651 sayılı kanun tarafından düzenlenmiş olan şartlardır. URL erişim engellemesi için gerekli olan maddeler şu şekildedir;

  • Kamu yararına ve düzenine aykırı içeriklerin sunulması
  • Kişilik haklarının tamamını ya da bir kısmını ihlal etmesi
  • Kişinin internette unutulma hakkını kullanmak istemesi
  • Özel hayatın gizliliği için belirlenmiş olan ilkelerin bir kısmının ya da tamamının çiğnenmesi
  • Fikir ve sanat eserleri kanunu ihlalinin gerçekleşmesi

Bilişim Avukatı Yardımı İle Dilekçe Hazırlanır Mı?

Bilişim avukatı randevu sonrasında avukatınız ile birlikte içerik kaldırmak için dilekçe hazırlayabilirsiniz. Mahkemeye verilmesi planlanan dilekçenin hazırlanılmasında avukatınızdan yardım alabileceğiniz gibi bu dilekçenin hazırlanmasını tamamen avukatınıza bırakmanız da mümkündür. Dilekçe hazırlamak dava kazanmanın yarısıdır.

Dilekçenizi bunun bilincinde olarak hazırlamanız gerekir. Dilekçede olay hakkında gereksiz detaylara girmeden konuyu tüm detaylarıyla açıklayacak bir dilekçe hazırlanmanız gerekir. Bu dilekçe içerisinde kullandığınız en ufak yanlış tabir davanın sizin açınızdan olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle dilekçe hazırlama işini avukatınıza bırakmanız daha yararlı olur.

Bilişim Avukatının Baktığı Davalar Nelerdir?

Bilişim suçları ile mücadele eden avukatlar 5237 sayılı KCK içerisinde düzenlenen bilişim suçları ile ilgilenirler. Bilişim avukatları tarafından incelenen bilişim suçları şu şekildedir;

  • Yasaklı cihaz ya da programa erişim sağlama ve kullanma suçu
  • Sistem bozma, veri silme, sistem engelleme, verileri değiştirme ve sistemi erişilemez hale getirme suçu
  • Kredi kartı ve banka kartının kötü amaçlar için kullanılması suçu
  • Bilişim sistemine izinsiz giriş yapma suçu

Yukarıda yer alan suçlar bilişim avukatları tarafından incelenen suçlar kapsamına girer.

Bilişim Sistemine İzinsiz Giriş Yapma Suçu: İzinsiz bir şekilde bir kimsenin mail adresine giriş yapmak, sosyal medya hesaplarının şifresini kırmak ya da şifreleri herhangi bir şekilde öğrenerek siteye giriş işlemi gerçekleştirmek bu suç kapsamına girer. Bilişim avukatları tarafından bu işlemleri gerçekleştiren kişinin IP adresi bulunur. Bunun dışında olaya tanık olan kişilerin ifadesi alınır. Hepsi dilekçe dosyasına eklenir ve bilişim avukatınız tarafından dava açılır.

Kredi Kartı Ve Banka Kartının Kötü Amaçlar İçin Kullanılması Suçu: kredi kartları elektronik araçların içerinde sayılır. Bu nedenle de kredi kartı suçları bilişim suçu kapsamına girer. İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler esnasında karta ait bilgilerin izinsiz kullanılması en yaygın işlenen bilişim suçlarından bir tanesidir.

Yasak Cihaz Ve Program Kullanma Suçunda Bilişim Avukatının Görevi Nedir?

Bilişim avukatı randevu aldıktan sonra size davanız konusunda yardımcı olacak avukattır. Yasak cihaz ve program kullanma suçunda bilişim avukatı suçun mahiyeti için teknik bir inceleme gerçekleştirir. Yasaklı olan cihaz ya da programı kullanan kişinin neden olduğu zararlar ve başka suç işleyip işlemediği bu şekilde belli olur. Bu sonuçlar dava dilekçesine avukat tarafından eklenir. Güvenilir bir bilişim avukatı için okyanus hukuk bürosunu tercih edebilirsiniz.

Bir yorum yaz